جاذبه ی گردشگری سد زیبای بوکان (سد شهید کاظمی)

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

سد بوکان یا سد شهید کاظمی شهر بوکان یکی از مهم ترین سدهای استان آذربایجان غربی است که در سال های اخیر با آزاد سازی آب آن به سمت دریاچه ارومیه سهم بسزایی در جلوگیری از خشک شدن این دریاچه داشته است.

این سد یکی از سدهای بزرگ ایران با هسته رسی است که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بوکان و در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

جاذبه ی گردشگری سد زیبای بوکان (سد شهید کاظمی)

سد بوکان برای تنظیم و استفاده از آب و سیلاب‌های رودخانه زرینه ایجاد شد و جهت آبیاری اراضی پایین دست سدی در محل جنوب‌شرقی بوکان بر روی این رودخانه بسته شده‌است.

کار احداث این سد در مرداد ماه سال ۱۳۴۶ با هدف تأمین آب کشاورزی، شرب و برق منطقه توسط یک شرکت اتریشی (پور اتریش) آغاز شد.

در مهرماه ۱۳۵۰ در یک مراسم رسمی با حضور محمدرضا شاه پهلوی در بوکان، این سد افتتاح شد. سد بوکان در مسیر رودخانه زرینه‌رود قرار دارد.

جاذبه ی گردشگری سد زیبای بوکان (سد شهید کاظمی)

نام پیشین این سد کوروش کبیر بود اما در سال ۱۳۵۸ خورشیدی، هیئت وزیران دولت موقت جمهوری اسلامی ایران در جلسه مورخ ششم مرداد آن سال بنا به پیشنهاد وزارت نیرو تغییراتی در نام سدهای ایران اجرا و تصویب شد و سد کوروش کبیر به سد شهید کاظمی نیز تغییرنام یافت.

طول تاج سد بوکان ۵۳۰ متر و ارتفاع آن از پی ۵۰ متر است. با افزایش حجم مخزن سد در سال ۱۳۸۴، حجم کل مخزن سد به ۷۶۲ میلیون مترمکعب رسید.

جاذبه ی گردشگری سد زیبای بوکان (سد شهید کاظمی)

این سد علاوه بر تأمین آب شهرهای بوکان، میاندوآب و عمده آب شهر تبریز، سالیانه بیش از یکصد میلیون متر مکعب آب شرب و صنعت و در حدود ۵۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه‌های عجب شیر و آذرشهر را نیز آبیاری می‌کند.

همچنین این سد هرساله پذیرای هزاران نفر از سرتاسر ایران می‌باشد. دریاچه سد بوکان با ۷۱۸ میلیون مترمکعب بیشترین آب پشت سد را به خود اختصاص داده‌است.

جاذبه ی گردشگری سد زیبای بوکان (سد شهید کاظمی)

خط انتقال آب به شهرستان تبریز دقیقاً از سد بوکان و محدوده این شهرستان شروع می‌شود، اما برای حذف نام مبدأ (سد بوکان)، در خبرگزاری‌های داخل ایران از عنوان خط «انتقال زرینه رود» استفاده می‌کنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید