جاذبه ی تاریخی- گردشگری محوطه تاریخی برده کنته مهاباد

محوطه تاریخی یا تپه باستانی به مکان‌هایی گفته می‌شود که در آن، اسنادی از فعالیت گذشته انسان‌ها حفظ شده و گاه توسط محققان و کاوشگران به‌عنوان یک سند باستان‌شناسی ثبت شده است.

گستره یک محوطه تاریخی یا تپه باستانی می‌تواند از چند نشان مخروبه روی زمین تا ساختمان‌های مورد استفاده را شامل شود.

یکی از جاهای دیدنی مهاباد که بسیار مورد توجه گردشگران و همچنین مورد توجه مردم منطقه می باشد محوطه باستانی برده کنته است.

یکی از آثار کهن و باستانی بسیار ارزشمند و با شکوهِ بازمانده از حکومت{مانناییها mannaeans} در مهاباد که با گذشت هزاران سال همچنان استوار و پا بر جاست، آتشکده ی کهن و خاموش برده کنته می باشد.

محوطه باستانی برده کنته در فاصله ی حدود ۶ تا ۷ کیلومتری شمال شهر مهاباد بر سر راه مهاباد به ارومیه و در نزدیکی روستای یوسفکند واقع شده است.

بنای برده کنته بر دشت و ویرانه های (شارویران « sharwiran » شهر ویران) می نگرد و در پنج کیلومتری سمت راست روستای دریاز} یا دریاس قرار گرفته که بطلمیوس یونانی نیز از آن با نام داریوسا (daryusa)به عنوان یکی از شهر های ماد یاد کرده است و نیز مشرف بر دخمه و آرامگاه ماننایی- مادی فقره قا (faqraqa) می باشد .

آتشکده ی برده کنته محوطه ای است سنگی با پله های سنگی بیشمار کنده شده به دور آن. این محوطه ی باستانی مربوط به هزاره قبل از میلاد میباشد، یعنی روزگار شکوه و قدرت مانناییها در این منطقه.

تا کنون هیچ نوشته ای یافته نشده که بر ما معلوم دارد نام اصلی این بنا چه بوده است.ساکنان شهرویران این بنا را برده کنته می خوانند که اشارتی است به قداست سنگ در باورهای مردمان این سرزمین برده کنته لغت مرکب کردی است متشکل از سه کلمه برد (bard) به معنای سنگ و کن(kon) به معنای حفره و گودال و سوراخ و تَه پسوند داشتن که در مجموع معنای سنگ حفره دار را می‌دهد که طبیعتاً اسم بی مسمایی نیست.

البته کن در زبان کردی میتواند معنای دیگری هم داشته باشد،شاید کُن (kun) به معنای کهن و دیرین باشد یعنی اینکه برده کنته دو معنی میتواند داشته باشد:اول سنگ حفره دار و سوراخ و دیگر سنگ کهن و دیرین.

این بنا از جمله مکان های بزرگ و مقدس شهر باستانی داریوسا یا شهرویران کنونی بوده و برای مردم و ساکنین این شهرمکانی بسیارمورد احترام و مقدس بوده است و همواره درآنجا مراسمات ویژه و آیینی خویش را برگزار می کرده اند.نام این مجموعه نشان از اهمیت و قداست سنگ در تاریخ این سرزمین دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما