پل بابا محمود سهرفیروزان مربوط به قرن هفتم، دوران مغول سلطان محمد خدابنده (الجایتو) است و در شهرستان فلاورجان، بخش پیربکران شهر تاریخی سهرفیروزان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۴۵ با شمارهٔ ثبت ۶۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در سهرفیروزان به ثبت رسیده‌است.

جاذبه ی تاریخی پل بابا محمود سهرفیروزان/ دومین پل تاریخی استان اصفهان

 پل تاریخی بابا محمود متعلق به دوره ایلخانان مغول سلطان اولجایتو ساخته شده در 704 هجری به دست بابا محمود فیروزانی

پل بابا محمود سهرفیروزان که در بین پل های قدیمی استان اصفهان از قدمت بیشتری برخوردار است و دومین پل تاریخی استان به شمار می رود، ساخته شده در دوره ایلخانان مغول (عهد سلطان محمد خدابنده الجایتو) توسط یکی از اهالی، مشاهیر، بزرگان شهر و حاکم لنجانات و از مشاوران الجایتو یعنی بابامحمود سهرفیروزانی در سال 704 هجری قمری است که این بنای تاریخی که قدمتی بالغ بر 750 سال دارد.

جاذبه ی تاریخی پل بابا محمود سهرفیروزان/ دومین پل تاریخی استان اصفهان

مقبره بابا محمود سهرفیروزانی بانی احداث این پل در سهرفیروزان و در آرامستان مرکزی روستای سهروفیروزان که به نام آرامستان بابا محمود شهرت دارد قرار داشته و مسجدی زیبا با طاق ضربی و بنای سه ایوانی در مجاورت مقبره قرار داشته که متعلق به قرن 7 هجری و ساخته شده به دست بابا محمود سهرفیروزانی میباشد که محل بار و دیدار امرا و بزرگان شهر با مردم بوده است و از شواهد پیداست که محل تجمعات مهم و مراسمات خاص نیز بوده است.

جاذبه ی تاریخی پل بابا محمود سهرفیروزان/ دومین پل تاریخی استان اصفهان

این بنایی که از قدمت و تاریخ ایران سخن میگوید و از بنا های اسلامی و منحصر به فرد دوره ایلخانان مغول در ایران به شمار می آید و حتی در عرصه ی میراث جهانی و نیز از قدمت این مرزوبوم و فرهنگ و تمدن ایران اسلامی دفاع کرده و سخنی برای گفتن دارد متعلق به دهستان سهرفیروزان است.

  معرفی شهر ابریشم

پل بابا محمود در گذشته راه ارتباطی بین شهرتاریخی سهرفیروزان به مسیر خوزستان و فارس بوده است که این موضوع اهمیت این بنای تاریخی را افزون میکند.

منبع : wikipedia
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید