اثر زیبای پل تاریخی فلاورجان (پل قديمي ورگان)

اثر زیبای پل تاریخی فلاورجان (پل قدیمی ورگان)

شهرســتان فلاورجان به مرکزیت شــهر فلاورجان در جنوب غربی شهر اصفهان قرار دارد که به واسطه دارا بودن طبیعت ویژه‌ و بناهای تاریخی ارزشمند به عنوان یکی از نقاط جذاب برای گردشگران ایرانی و خارجی به شمار می‌رود.

یکی از جاذبه های فلاورجان پل فلاورجان است که داراي ۱۴۰ متر طول و ۷/۵ متر عرض و ۱۸ دهانه برای عبور آب است که دهانه با قوس جناغی کار شده اند جرزهای پل بر روی پایه های سنگی استوار شده اند آب برهای پل به صورت نیم دایره می باشند .

قبل از سال ۱۳۴۲ عرض اين پل ۵ متر بوده است و پس از آن براي افزايش حجم پل تا ارتفاع ۴۰ سانتي‌متر بتن آرمه در سطح اين پل ريخته شده است.

اثر زیبای پل تاریخی فلاورجان (پل قديمي ورگان)

پل قديمي ورگان که در ورودي شهر فلاورجان قرار دارد براي عبور کاروانيان بنا شده بود و در طرفین آن دو سنگ به عنوان دروازه ورودی شهر قرار گرفته همچنین به استناد تصاویر یافت شده آسیابی در کنار پل قرارداشته که هم اکنون موجود نمی باشد .

عرض پل فلاورجان تا قبل از سال ۱۳۴۲ هجري شمسي، پنج متر بوده منتهی عرض دهانه پل به دليل ساخت تاسيسات ذوب آهن اصفهان و صنايع فولادسازي توسط مهندسان آلماني از هر سو به اندازه ۴۰ سانتيمتر براي عبور کاميونهاي سنگين حامل مصالح ذوب آهن با بتون تقويت شد و افزايش يافت .

طبیعتی شگرف از هنرنمایی آفریدگار، رودی همیشه زنده و خروشان، زاینده رود این سر منشا آبادانی و طراوت تا به مقصد، بسیار منازل را طی میکند و هرجا که مردمان همجوارش نیاز به عبور از آب داشته اند.

اثر زیبای پل تاریخی فلاورجان (پل قديمي ورگان)

معماران خوش ذوق ایرانی برفراز آب گذرگاهی به غایت زیبا و استوار بنا نموده اند تا به هنگام عبور آدمیان منظرۀ چشم نواز رود و پیچ و خمهایش که جلوه ایست از هنرمندی خالق هستی بر او رخ بنمایاند .

در اینجاست که رود در مسیرش راست به سوی مقصد پیش میرود ولی پل که بر فرازش نقش بسته ، پیچ و تابی به خود داده تا خود را در رخ رود دو چندان زیبا جلوه دهد.

این کهن راه از گذشته های دور به یادگار مانده است و در دوسوی رود پهلو گرفته و نام ورگان را از آن خود نموده است. ورگان به معنی کنارگاه است.

در کنار زاینده رود روستای کوچک ساخته شد و آرام آرام زندگی بر لب رود جریان گرفت و نامش را از پل گرفته ورگان خوانده شد. در گذر زمان و طی شدن سالیان ورگان کوچک به شهر تبدیل گشت و پل ورگان به فلاورجان تغییر نام داد .

اثر زیبای پل تاریخی فلاورجان (پل قديمي ورگان)

اين پل تاريخي بر اساس کتيبه مرمرين آن داراي قدمت بيش از ۴۰۰ ساله و متعلق به دوره صفويان است و به گفته کارشناسان به دليل شکل قوسي آن، تنها پل منحني تاريخي در استان اصفهان به شمار مي آيد .در لغت نامه دهخدا نيز آمده است: “پل فلاورجان در اصفهان است و دو فرسخ با پل “بابامحمود” فاصله دارد”.

تردد خودروهاي سبک و سنگين بر روي اين پل، تخريب و ريزش مصالح در لايه هاي مياني پل و به سرقت رفتن کتيبه مرمرين آن در سال ۸۶ که تاريخ بناي پل ورگان را سال ۹۹۹ هجري قمري معرفي مي‌کرد، موجب نگراني اهالي فلاورجان بويژه طرفداران ميراث فرهنگي شده است.

در ابتدا که پل ورگان ساخته شد پیوندی بود میان کاروانیان اصفهان و چهار محال اما در سال ۱۳۴۲ه.ش این گذرگاه کاروانرو به محل عبور و مرور کامیونهایی تبدیل شد که هر روزه در مسیر ذوب آهن اصفهان در آمد و شد بودند.

اثر زیبای پل تاریخی فلاورجان (پل قديمي ورگان)

برای انکه پل در زیر بارهای سنگین وسایل نقلیه ی شانه خالی نکند پایه های پل توسط مهندسین آلمانی تقویت شد که در هر دوسوی عرشه ۴۰ سانتیمتر شناژ بتنی بدان اضافه کرند تا بر استقامت پل بیفزایند،اینک کامیونها راه کج کرده اند اما هنوز بخشی از ارتباط مردم فلاورجان همین پل ور گان میباشد فلاورجان در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در مسیر زاینده رود این پل زیبا تابی به کالبدش داده است.

دیدگاه خود را بنویسید