جاذبه ی تفریحی و زیبای چشمه سراب فریدون‌شهر

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

به طور کلی فریدون‌شهر در ۲۰۰ کیلومتری غرب استان اصفهان درست در مرز بین استان اصفهان، لرستان و چهارمحال و بختیاری قرار دارد. فریدون‌شهر را نیز باید جزو شهرهای زاگرس ‌نشین بدانیم زیرا بخشی از شهر در میان رشته‌کوه‌های زاگرس قرار دارد.

فریدون‌شهر اغلب در تمام زمستان پوشیده از برف است و در بهار و تابستان طبیعت بی‌نظیری را شاهد خواهیم بود. چشمه سراب نیز یکی از این جاهای دیدنی فریدون‌شهر است. این چشمه در داخل شهر قرار دارد و در کنار چشمه پارک کوهستانی نیز ایجاد شده است.

چشمه سراب در قسمت شمال غرب شهر و جزو پر آب‌ترین چشمه‌های شهر محسوب می‌گردد. این چشمه از دل کوه‌های شمال شهر فریدون‌شهر می‌جوشد و با گذر از میان کوچه‌های شهر در نهایت به سد زاینده‌رود می‌ریزد.

جاذبه ی تفریحی و زیبای چشمه سراب فریدون‌شهر

آب چشمه از ذخیره آب‌های زیرزمینی که به سبب بارش برف و باران جاری می‌شود و میزان آب چشمه به میزان بارش باران و برف بستگی دارد. به طور میانگین میزان دبی خروجی چشمه بین صفر تا ۳۰۰ لیتر بر ثانیه است.

فریدون‌شهر چشمه‌های فصلی بسیار دیگری در داخل شهر دارد که آنها نیز بعد از بارندگی گاها از حیاط‌ خانه‌ها تا حاشیه جداول امروزی خیابان به بیرون می‌ریزند اما مهمترین چشمه فصلی فریدون‌شهر همین چشمه سراب است.

جاذبه ی تفریحی و زیبای چشمه سراب فریدون‌شهر

چشمه سراب از قسمت شمال غربی تا قسمت جنوب شرقی فریدون‌شهر حرکت می‌کند. در فصل بهار بخشی از آب برای فضای سبز شهری و بخشی برای استفاده کشاورزان مصرف می‌شود و مابقی آب به سد زاینده‌رود می‌ریزد.

امروزه چشمه در مجاورت پارک کوهستانی به نام معلم قرار گرفته شده است. آب چشمه از میان فضای پارک گذر کرده و در مسیرش فضاهای زیبایی ایجاد می‌کند. در پارک آب چشمه داخل حوضچه‌های ریخته می‌شود. فضای اطراف حوضچه‌ها در فصل تابستان برای شب‌نشینی‌ها بسیار مطبوع می‌گردد.

جاذبه ی تفریحی و زیبای چشمه سراب فریدون‌شهر

 رفته به پارک کوهستانی و دیدن این چشمه علاوه بر اینکه منظره بی‌نظیری برای شما ارائه می‌دهد می‌تواند تجربه‌ جالب نیز باشد که بر بام ایران رفته و در کنار چشمه‌ی فصلی قدم بزنید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما