گرفتن اقامت کشورهای خارجی با سرمایه گذاری

گرفتن اقامت کشورهای خارجی با سرمایه گذاری

داشتن پاسپورت ثانویه و به طور همزمان شهروند بودن چند کشور، چیز خوبی است، نه؟ سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی یکی از راه‌های به‌دست آوردن اقامت است. بسیاری از کشورها، امکان خرید پاسپورت دوم را به متقاضیان داده‌اند، تعدادی دیگر نیز با تعیین سقف سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، خرید اوراق سهام‌دار، ثبت شرکت و … امکان اخذ اقامت را فراهم کرده‌اند. یک سوال اینجا مطرح می‌شود، بهترین کشور به منظور سرمایه‌گذاری و گرفتن اقامت برای ایرانیان کدام‌ها هستند؟ امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری کدام‌ها هستند؟ همانطور که می‌دانید به سبب تحریم‌ها و شرایط استراتژیک خاص ایران، محدودیت‌هایی از سوی دیگر کشورها برای مهاجرت ایرانیان و گرفتن اقامت آنها وجود دارد. برای همین ما در اینجا لیستی از بهترین و پرطرفدارترین کشورها برای سرمایه‌گذاری را آورده‌ایم. از کشورهای اروپایی از جمله یونان، سوئیس، ترکیه، اسپانیا و … گرفته تا آمریکا و امارات که جزو گزینه‌های پرطرفدار هستند.

نکات مهم در انتخاب یک کشور خارجی برای سرمایه‌گذاری

نکته مهم اول این است که شما با هر روش سرمایه‌گذاری نمی‌توانید اقامت کشورهای خارجی را به دست بیاورید. بعنوان مثال، با سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن و خرید ملک در ترکیه و امارات می‌توان نسبت به دریافت اقامت اقدام کرد. اما در کشوری مانند آمریکا، سرمایه‌گذاری تنها از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی به اخذ اقامت منجر خواهد شد. نکته مهم دیگر بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای مقصد است. فاکتورهایی از جمله کنترل فساد، کیفیت نظارت دولتی، میزان تولید ناخالص داخلی، تورم، میزان مالیات، ریسک مصادره اموال، نرخ بیکاری، نرخ بازگشت سرمایه، تحلیل ارزش املاک و مستغلات و … بر مناسب بودن یک کشور برای سرمایه‌گذاری بسیار مهم هستند.

در کنار اینها برخی از کشورها مانند امارات اقامت دائم به هیچ شهروند خارجی اعطا نمی‌کند، یعنی شرایط گرفتن اقامت دائم این کشور بسیار سخت و زمان‌بر (حدود ۳۰ سال) است. که در برخی از کشورهای اروپایی از جمله یونان، اسپانیا و ترکیه امکان اقامت دائم در بازه زمانی ۷ تا ۸ ساله امکان‌پذیر است. دیگر اینکه تنها با خرید خانه در دبی و ابوظبی می‌توانید نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدام کنید. برای همین باید حواستان جمع باشد و با قوانین هر کشور آشنایی داشته باشید.

سرمایه گذاری در آمریکا

با ورود جو بایدین، رئیس جمهور جدید آمریکا به داخل کاخ سفید، قانون ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا برداشته شد. شما می‌توانید از روش‌های اعلام شده قانون سرمایه‌گذاری اتباع خارجی در آمریکا اقدام کنید. البته با خرید ملک در آمریکا، نمی‌توانید نسبت به دریافت اقامت اقدام کنید. اما سه راه‌حل جایگزین برای اقامت و مهاجرت به آمریکا وجود دارد:

 • سرمایه‌گذاری EB5: برنامه‌ای است که به سرمایه‌گذاران و افراد درجه یک خانواده آن‌ها، گرین کارت دائمی ایالات متحده آمریکا داده می‌شود. رنج سرمایه مورد نیاز این برنامه، ۹۰۰ هزار تا ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار است.
 • سرمایه‌گذاری L-1 و E-2: این دو برنامه، غیر مهاجرتی هستند و تنها امکان سرمایه‌گذاری را برای شما فراهم می‌کنند. بدین صورت که شما در برنامه اول می‌توانید یکی از نیروهای تخصصی خود را به این کشور بفرستید و در برنامه دوم، فرد متقاضی، بخش قابل توجهی از دارایی خود را در پروژه‌های تجاری آمریکا، سرمایه‌گذاری می‌کند.

سرمایه‌ گذاری در کانادا

یکی از مقاصد پرطرفدار و ایده‌آل برای ایرانیان که هر ساله هزاران نفر مهاجر پذیرش می‌کند. قرار است تا پایان سال ۲۰۲۱، حدود ۴۰۱ هزار نفر از روش‌های مختلف مانند سرمایه‌گذاری در کانادا، به این کشور مهاجرت کنند. روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در کانادا، شامل مورد زیراست:

 • سرمایه‌گذاری استانی
 • کارآفرینی
 • استارتاپ
 • ثبت شرکت
 • خرید بیزینس
 • خود اشتغالی

در کانادا نیز مانند آمریکا، برنامه‌ای تحت عنوان سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک و مهاجرت به این کشور اعلام نشده است.

سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی

تعداد زیادی از گزینه‌های پرطرفدار برای اخذ اقامت دائم و گرفتن پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری در املاک، در میان کشورهای اروپایی قرار دارند. چرا که این کشورها با قوانین شفاف و امکان سرمایه‌گذاری در بازار املاک، پروسه مهاجرت و اخذ اقامت را برای متقاضیان بسیار آسان کرده‌اند. از جمله کشورهای اروپایی تاپ و مناسب جهت سرمایه‌گذاری:

سرمایه‌ گذاری در یونان

یونان یک کشور بسیار زیبا و تاریخی است. شما با پرداخت ۲۵۰ هزار دلار می‌توانید نسبت به درخواست اقامت موقت این کشور اقدام کنید. یونان جزو کشورهای عضو پیمان شنگن است. یعنی با پاسپورت این کشور می‌توانید به بسیاری از کشورها از جمله تمام کشورهای عضو شنگن، بدون ویزا سفر کنید. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در آن بسیار مناسب است و نیازی نیست که بعد از خرید ملک، حتما در خاک این کشور حضور داشته باشید.

سرمایه‌ گذاری در اسپانیا

برای اخذ پاسپورت اسپانیا باید حداقل ۵۰۰ هزار یورو  در این کشور سرمایه‌گذاری کنید. پاسپورت این کشور، جایگزین پاسپورت کنونی شما خواهد بود. از جمله مزایای خرید خانه در اسپانیا، هزینه زندگی مناسب، کیفیت بالای زندگی در این کشور و امکان سفر به بسیاری از کشورها با پاسپورت آن است.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

با خرید ملک در قبرس شمالی، یکی دیگر از کشورهای اروپایی که می‌توانید در آن اقامت بگیرید. جالب است بدانید که گران‌ترین شرایط برای اخذ اقامت دائمی در این کشور برقرار است. به طوریکه شما باید حداقل ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار یورو در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کنید. اما مزیت‌هایی نیز دارد، از جمله اینکه در کمتر از ۵ ماه، شهروند قبرس خواهید شد.

سرمایه گذاری در ترکیه

کشور محبوب، زیبا و نزدیک به ایران، که هر ساله ارقام عجیبی از میزان خرید ملک و خانه از سوی ایرانیان در داین کشور منتشر می‌شود. با سرمایه‌گذاری به ارزش ۲۵۰ هزار دلار در بخش بازار مسکن ترکیه می‌توانید نسبت به اخذ اقامت موقت این کشور اقدام کنید. سپس بعد از ۸ سال تمدید اقامت موقت، به شما اقامت دائم ترکیه داده می‌شود. از جمله شهرهای پرطرفدار این کشور برای خرید ملک می‌توان به استانبول، آنکارا، ازمیر، آلانیا، آنتالیا و بدروم اشاره کرد.

سرمایه گذاری در پرتغال

پرتغال نیز یک کشور زیبا و پرطرفدار در چشم مهاجرین ایرانی است. با پرداخت ۳۵۰ هزار یورو برای املاک قدیمی و ۵۰۰ هزار یورو برای املاک تازه ساخت امکان سرمایه‌گذاری برای شما فراهم شده است. با پاسپورت پرتغال می‌توانید به بیش از ۱۸۴ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. بعلاوه بعد از ۵ سال زندی در این کشور، اقامت موقت شما به دائمی تبدیل خواهد شد.

سرمایه گذاری در جمهوری مالت

یک‌سال طول می‌کشد تا اقامت دائم مالت را کسب کنید. شرایط اخذ اقامت و شهروندی جمهوری مالت در مرکز دریای مدیترانه بدین صورت است که:

 • یک ملک به ارزش حداقل ۳۵۰ هزار یورو خریداری کنید
 • ۶۵۰ هزار یورو تحت عنوان هدیه و بخشش به کشور پرداخت کنید
 • ۱۵۰ هزار یورو اوراق یا سهام مورد تایید این کشور را خریداری کنید.

سرمایه گذاری در موناکو

موناکو را تحت عنوان یک کشور زیبا، دارای طبیعت بکر و ثروتمند می‌شناسند. اگر می‌خواهید اقامت این کشور را بدست بیاورید بهتر است بدانید که در این کشور زبان انگلیسی رایج است، مالیات بر درآمد برای اتباع خارجی تعریف نشده است. اما مبلغ سرمایه‌گذاری در بخش املاک، ۱ میلیون یورو می‌باشد. بعلاوه پروسه اخذ اقامت دائم آن مقداری طول خواهد کشید.

از دیگر کشورهای اروپایی که برای سرمایه‌گذاری در بخش املاک و خانه و اخذ اقامت از این طریق مناسب هستند می‌توان به مونته نگرو، بلغارستان، آندورا، لتونی، ایرلند، سوئیس، مولداوی و صربستان اشاره کرد. اخذ اقامت از طریق خرید ملک، مشکلات و دردسرهای دیگر راه‌های سرمایه‌گذاری را ندارد. بعلاوه همواره سوددهی و امنیت آن نیز بالا است. پس حتما به آن فکر کنید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما