زیباترین مناطق جنگلی ایران

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

زیباترین مناطق جنگلی ایران

وقتی صحبت از طبیعت می‌شود، کوه، جنگل و دریا برای بسیاری از ما اولین مناظری هستند که در ذهن شکل می‌گیرند. ایران مناطق جنگلی بسیاری دارد که می‌توان اوقات خوبی را با سفر به آن‌ها تجربه کرد. بسیاری از این‌جنگل‌ها شناخته‌شده هستند و هر‌ساله افراد بسیاری از نقاط مختلف کشور به آن‌ها سفر می‌کنند. تور‌های بسیاری هم به‌صورت یک یا چند ‌روزه، برنامه‌هایی را برای سفر به مناطق جنگلی ترتیب می‌دهند.

در این ‌مطلب می‌خواهیم تعدادی از زیباترین مناطق جنگلی ایران را که طرف‌داران زیادی دارند، بررسی کرده و تا حد زیادی شما را با آن‌ها آشنا کنیم. البته همه مناطق به این ‌موارد ختم نمی‌شوند و قطعا مثال‌های بسیار دیگری قابل‌بیان هستند. اگر شما هم دوست دارید در آینده‌ای نزدیک به مناطق جنگلی سفر کنید یا دوست دارید درباره آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید، با ما تا پایان این‌ مطلب همراه بمانید.

رامسر، عروس شهر‌های ایران

رامسر یکی از شهر‌های زیبای شمالی کشور است که طبیعت بی‌‎نظیر آن هر‌ساله عده زیادی از گردشگران و مسافران را به خود جذب می‌کند. فصل‌های بهار و تابستان از بهترین زمان‌ها برای سفر به دل طبیعت این‌منطقه زیبا و دیدنی هستند. با رسیدن به رامسر شما در حاشیه همه زیبایی‌های طبیعت از کوه و جنگل تا دریا خواهید بود و کافی است با کمی اراده آرامشی دل‌نشین را در دل طبیعت نصیب خود کنید.

اگر بخواهیم درباره رامسر و ویژگی‌های زیبا و دیدنی آن صحبت کنیم، باید مقاله بلندی را فقط به این کار اختصاص دهیم؛ چرا‌‌که از هر گوشه این ‌‌منطقه زیبایی روییده و دیدنی است. اگر بخواهیم ساده بیان کنیم، باید بگوییم که از هر‌انگشت این عروس شهر‌های ایران، هنری باور‌نکردنی می‌ریزد که باید از نزدیک به نظاره آن‌ها نشست.

زیباترین مناطق جنگلی ایران

دالان بهشت لقب جنگل معروف دالخانی است. این ‌جنگل یکی از بکر‌ترین و دیدنی‌ترین جنگل‌های منطقه غرب مازندران محسوب می‌شود. دلیل نام‌گذاری این ‌جنگل هم هم‌جواری آن با چنگل‌های 600 ‌هزار‌متری رامسر است. دالخانی یکی از روستا‌های توابع مرکزی رامسر به‌شمار می‌رود که در 30‌کیلو‌متری جنوب‌شرقی این‌شهرستان قرار دارد.

اگر دوست دارید تابستان امسال سری به جنگل‌های زیبای شمال بزنید و مدتی را در دل آرامش و هوای پاک جنگل سپری کنید، حتما رامسر و جنگل‌های اطراف آن را در یاد داشته باشید. از دیگر مناطق زیبا و سر‌سبز رامسر که برای بازدید و گردش مناسب هستند، باید به مواردی مانند بوستان جنگلی صفارود، منطقه ییلاقی گرسماسر، دهستان جنت رودبار رامسرف و سد میجران هم اشاره کرد.

کلاردشت

شمال ایران پر از زیبایی و سرسبزی است که برای حس تازگی و فراموشی استرس‌های زندگی ماشینی امروز کافی است مدت کوتاهی را در آن‌جا سپری کنید. یکی از شهر‌های غربی استان مازندران که دیدنی‌های زیبای زیادی برای مسافران و گردشگران دارد، کلاردشت است. اگر اهل تهران هستید، با طی فاصله‌ای سه ‌ساعته به کلاردشت می‌رسید و فقط یک ساعت تا آب‌های دریای خزر فاصله خواهید داشت.

کلاردشت در‌واقع دشت بزرگی است که میان کوهستان‌های البرز قرار دارد. هوای غیر‌شرجی و خنک این ‌شهر باعث شده تا مسافران آن را مقصد مناسبی برای سفر‌های خود در فصول گرم سال بدانند. از‌جمله جاذبه‌ها و دیدنی‌های کلاردشت می‌توان به قله علم کوه، ییلاق رویایی مازیچال، دریاچه وَلَشت، تپه کِلار، شیرچشمه واحد و آبشار اکاپل اشاره کرد. اگر دوست دارید سری هم به جنگل‌‎های زیبای این‌منطقه بزنید، توصیه می‌کنیم حتما نام جنگل‌های چنارستان نصیری و جنگل طُویدره را در ذهن داشته باشید.

جنگل ابر، تجربه ابر‌ها در نزدیکی زمین

اگر اهل گشت‌و‌گذار و طبیعت‌گردی باشید، حتما با نام جنگل ابر آشنایی دارید. جنگل ابر که یکی از دیدنی‌های جذاب شاهرود است، در محل تلاقی دو اقلیم آب‌و‌هوایی متفاوت یعنی ناحیه‌های کم‌فشار و پر‌فشار قرار دارد. این ‌موضوع باعث ایجاد منظره‌ای زیبا و چشم‌نواز شده که تصور می‌شود زمین و آسمان در این‌منطقه به هم رسیده‌اند.

زیباترین مناطق جنگلی ایران

جالب است بدانید که جنگل ابر شاهرود متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی یعنی عصر ژوراسیک بوده و باز‌مانده جنگل هیرکانی است. ‌به‌همین دلیل، جنگل ابر یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا به‌شمار می‌رود. وسعت این‌جنگل حدود 35‌هزار هکتار است.

تعداد دیگری از مناطق زیبای جنگلی ایران

در متن بالا تعدادی از جنگل‌‎ها و مناطق زیبای ایران را معرفی کردیم. شما می‌توانید برای مسافرت‌های خود از این‌ موارد استفاده کنید و روز‌های خوبی را برای خود و همسفران‌تان رقم بزنید. اگر دنبال سر‌سبزی یا محل مناسبی برای تفریح و آرامش در تابستان هستید، می‌توانید یکی از موراد بالا را انتخاب کرده و بررسی کنید. البته انتخاب‌های دیگری هم دارید که با‌ توجه ‌به محل زندگی و فاصله خود می‌توانید به آن‌ها هم مراجعه کنید. تعدادی از مناطق زیبا و جنگلی ایران عبارت هستند از:

جنگل دیا مازندران، جنگل نقله بر رودبار، جنگل حرای قشم، جنگل الیمستان در استان مازندران و شهرستان آمل، جنگل‌های بلوط دهدز خوزستان، جنگل‌های نبکا در کرمان، جنگل راش سوادکوه، جنگل‌های نواکوه اسلام‌آباد کرمانشاه، جنگل چاتیز جهرم در استان فارس و جنگل نیاتک هیرمند در استان سیستانم و بلوچستان.

لیست بالا به همین نام‌ها ختم نمی‌شود و شما می‌توانید با جست‌و‌جویی ساده با جنگل‌های زیبای دیگری هم آشنا شوید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید