نکاتی که باید در زمان کرایه اتومبیل به آنها توجه کنید

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر روی کیفیت سفر، وسیله نقلیه‌ای است که برای تردد در شهر مقصد و طی کردن مسیر بین امکان دیدنی و جاذبه‌های توریستی آن استفاده می‌کنید. قطعا اگر با وسیله‌ای مانند هواپیما یا قطار خود را به مقصد رسانده باشید؛ دسترسی به خودروی شخصی فقط از طریق اجاره اتومبیل امکان‌پذیر است. اما با این وجود نباید در انتخاب خودرو و موسسه‌ای که برای اجاره به آن مراجعه می‌کنید عجله کنید. چرا که انتخاب غلط هر کدام از این دو عامل سبب می‌شود که کیفیت سفر شما کم شده و یا مجبور شوید هزینه زیادی برای حمل و نقل درون شهری پرداخت کنید. ما در این مقاله چند نکته ساده اما کاربردی را مطرح کرده‌ایم که اگر به آنها توجه و خودروی مورد نظر را بر اساس این نکات اجاره کنید؛ قطعا می‌توانید از وقوع خسارات احتمالی جلوگیری کرده و سفر را برای خود و همراهان‌تان لذت‌بخش‌تر کنید.

مهم‌ترین نکات برای کرایه اتومبیل

در حال حاضر شرکت‌های متعددی در شهرهای بزرگ و توریستی کشورمان مانند جزیره زیبای کیش، در حال فعالیت در زمینه اجاره انواع خودرو هستند. این تنوع باعث می‌شود که انتخاب یکی از این شرکت‌ها برای دریافت خدمات کمی مشکل شود. چرا که معمولا این شرکت‌ها از نظر نوع و کیفیت خدمات، قیمت‌ها و خودروهایی که در ناوگان خود دارند و به مشتریان عرضه می‌کنند؛ با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. از سوی دیگر، گسترش بازار عرضه خودرو نیز سبب شده که مصرف‌کنندگان نه تنها در زمان خرید، بلکه در زمان اجاره نیز با مشکلاتی مواجه باشند. مهم‌ترین مشکل این افراد، انتخاب بین گزینه‌های مختلف است.

علاوه بر این دو چالش، چالش‌های دیگری نیز ممکن است در زمان کرایه خودرو برای مشتریان ایجاد شود. به عنوان مثال بسیاری از افراد عادی و غیر متخصص نمی‌دانند که کدام گزینه پیشنهادی به آنها، در عین ایمن بودن، تعرفه کمتری نیز دارد. همانطور که اشاره شد؛ شرکت‌های کرایه اتومبیل، طیف گسترده‌ای از وسایل نقلیه را در اختیار دارند که شامل گروه‌های متعددی از خودروها می‌شود. در این گروه‌ها می‌توانید خودروهای متنوعی از ماشین‌های کوچک و اقتصادی که برای رفت‌وآمدهای شهری مناسب هستند؛ سدان‌هایی که مناسب برای شهر می‌باشند و همچنین خودروهای شاسی بلند با بدنه بزرگ که قادرند علاوه بر ۷ نفر سرنشین، مقدار زیادی بار را نیز حمل کنند را پیدا کنید. با این وجود، گاهی انتخاب از هر جهت برای مشتریان دشوار می‌شود. اما جای نگرانی نیست. چرا که اگر به نکات ذکر شده در زیر توجه کنید؛ حتما می‌توانید تجربیات لذت‌بخشی را از سفر و خدمات اجاره اتومبیل کسب کنید. این نکات چکیده‌ای از نظرات متخصصان مطرح وب سایت Kishbook.com می‌باشند.

نوع و ابعاد خودرو

شاید اصلی‌ترین معیار برای انتخاب، مدل خودرو باشد. در حال حاضر، طیف گسترده‌ای از خودروها با استایل‌های متنوع در بازار وجود دارد. بنابراین تعداد مسافران و حجم باری که با خود در سفر حمل می‌کنید؛ می‌تواند تعیین‌کننده نوع خودروی مورد نیاز شما باشد. به عنوان مثال اگر خانواده پر جمعیتی دارید که تعداد چمدان‌هایشان در سفر زیاد است؛ حتما خودرویی با گنجایش بالا را انتخاب کنید. در غیر این صورت، برای یک سفر دو نفره جمع و جور می‌توانید از کروک‌های ۲ نفره نیز استفاده کنید که هم شتاب خوبی دارند و هم ظاهرشان اسپرت‌تر و شیک‌تر است. به طور کلی ابعاد بدنه و ظرفیت کابین و صندوق عقب، موضوع مهمی در انتخاب خودرو است. همیشه باید بررسی کنید که آیا وسیله نقلیه‌ای که قصد اجاره آن را دارید؛ تمام نیازهای شما را برآورده می‌کند یا خیر. اگر نتوانید همه چمدان‌های خود را در صندوق خودرو جای دهید یا سرنشینان داخل کابین احساس راحتی نکنند؛ قطعا سفر لذت‌بخشی را تجربه نخواهید کرد.

تعرفه خدمات

بعد از انتخاب نوع خودرو و قبل از عقد قرارداد، همیشه تعرفه خدمات موسسات مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. معمولا نرخ‌های روزانه این شرکت‌ها، با توجه به مدت زمان اجاره، روز انتخابی در هفته و فصلی که در آن قرار دارید متفاوت خواهد بود.  این نکته را فرا موش نکنید که خودروهای جدید، که از سال ساخت آنها مدت زیادی نگذشته است؛ همیشه گران‌تر از خودروهایی هستند که بین ۵ تا ۱۰ سال از ساخت آنها می‌گذرد. ضمن اینکه حق بیمه چنین خودروهایی که معمولا به ارزش خودرو وابسته است؛ بیشتر می‌باشد. بنابراین بسته به نیازتان، گاهی اوقات ممکن است وسیله نقلیه‌ای که چندان نو نیست؛ بتواند با نصف قیمت، همان کار را برای شما انجام دهد.

بیمه خودرو

خودروهای اجاره‌ای همیشه باید تحت پوشش بیمه‌های کامل باشند. معمولا وقتی برای اجاره یک خودرو با موسسات کرایه اتومبیل تماس می‌گیرد؛ آنها پوشش‌های بیمه‌ای متفاوتی را به شما پیشنهاد می‌کنند. سعی کنید همیشه از بین پیشنهادهای ارائه شده؛ بهترین شرکت بیمه و بهترین نوع بیمه‌نامه را انتخاب کنید. از آنجایی که معمولا انتخاب شما، یک خودروی لوکس و گران قیمت است؛ برای اینکه در زمان وقوع حوادث احتمالی، دچار خسارت‌های مالی زیادی نشوید؛ بهتر است بیمه‌نامه‌ای را انتخاب کنید که پوشش کاملی دارد. این بیمه‌ها، حتی گاهی خسارات ناشی از سرقت و آتش‌سوزی را نیز جبران می‌کنند. بنابراین با خرید آنها می‌توانید سفری ایمن و همراه با اطمینان خاطر داشته باشید.

کیلومتر مجاز

اکثر موسسات کرایه اتومبیل، در متن قرارداد خود محدودیت‌هایی از جهت مسافت طی شده با خودرو برای مشتریان در نظر می‌گیرند. در کنار این استراتژی قیمت‌گذاری، یک رویکرد دیگر نیز وجود دارد. بر اساس این روش، برخی از این شرکت‌ها، دو نرخ مختلف به مشتری اعلام می‌کنند. نرخ اول همان نرخ عادی است که محدودیت مسافت در آن تعریف شده است و نرخ دوم نیز مربوط به اجاره خودرو بدون در نظر گرفتن میزان کیلومتر طی شده است. با اجاره اتومبیل‌هایی که به شیوه دوم نرخ‌گذاری می‌شوند؛ شما آزادی عمل بیشتری دارید و می‌توانید هر چقدر که نیاز داشتید؛ بدون نگرانی از هزینه اضافه، با خودرو برانید. البته موسساتی که از استراتژی اول قیمت‌گذاری برای تعیین نرخ‌های خود استفاده می‌کنند نیز راهی پیش روی مشتریان برای تردد بیشتر از محدوده کیلومتر مجاز، قرار می‌دهند. مشتریانی که به این شیوه خودرو اجاره می‌کنند؛ باید در ازای هر کیلومتر مسافت بیشتر، هزینه مازاد پرداخت کنند.

راننده دوم

هنگام عقد قراداد اجاره خودرو، مشتری ملزم است که گواهینامه معتبر خودش را ارائه دهد تا قرارداد اجاره و بیمه‌نامه به نام او ثبت شود. بنابراین طبق قانون، راننده دیگری مجاز به استفاده از خودرو نیست. اما برخی از شرکت‌های اجاره خودرو، در ازای افزایش تعرفه، به مشتری اجازه می‌دهند که در لیست رانندگان مجاز ثبت شده در قرارداد و بیمه‌نامه، نام شخص دیگری را به عنوان راننده دوم درج کند. در این شرایط اگر حادثه‌ای رخ دهد که در زمان وقوع آن راننده دوم پشت فرمان نشسته باشد؛ بیمه ملزم به پرداخت خسارت است. در غیر این صورت، نه تنها باید خسارات وارده را خود مشتری پرداخت کند؛ بلکه این کار مصداق بارز تخلف و نقض آشکار قوانین محسوب می‌شود.

قوانین مربوط به سوخت خودرو

معمولا شرکت‌های اجاره‌ای خودرو، اتومبیل را با باک پر به مشتری تحویل داده و انتظار دارند که او خودرو را با باک پر برگرداند. اگر به هر دلیلی مشتری نتوانست در زمان عودت خودرو، باک آن را پر کند؛ شرکت می‌تواند هزینه آن را از مشتری به عنوان هزینه مازاد دریافت کند.

خدمات دیگر

برخی از شرکت‌ها، خدمات متنوع دیگری را نیز در کنار اجاره اتومبیل به مشتریان عرضه کرده و در ازای آن هزینه دریافت می‌کنند. به عنوان مثال اگر مشتری نیاز به تجهیزات اضافه مانند صنلی کودک یا زنجیر چرخ داشته باشد؛ طبیعتا باید هزینه بیشتری بپردازد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما