خرید ملک در ترکیه؛ راهکاری مطمئن برای کسب اقامت این کشور

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان به امری رایج تبدیل شده است که می‌تواند یک روش مطمئن برای سرمایه گذاری و در عین حال مهاجرت باشد. شما می توانید با خرید ملک در کشور ترکیه در ابتدا، اقامت موقت و سپس اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید. در صورت اخذ اقامت دائم و برخورداری از شرایط لازم، تابعیت این کشور هم به شما اعطا می‌شود. اما برای این منظور، ارزش املاک و مستغلات شما باید بیش از 400 هزار دلار آمریکا باشد. در این مطلب با تمام نکات و شهرهای مهم ترکیه برای خرید خانه علی الخصوص خرید ملک در استانبول و چگونگی انجام این کار آشنا می شویم.

خرید ملک در ترکیه؛ راهکاری مطمئن برای کسب اقامت این کشور

چرا خرید ملک در ترکیه گزینه ای مناسب برای مهاجرت است؟

بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و واقع در قاره آمریکا، شرایط خاص و سخت‌گیرانه ای را برای ارائه اقامت دائم و حتی موقتی ارائه می‌دهند. از این رو، ممکن است نتوانید به راحتی اقامت این کشورها را به دست بیاورید. اما در ترکیه داستان کمی متفاوت است و روش های ساده تری برای اعطای اقامت وجود دارند. یکی از این روش ها، خرید ملک است.

ترکیه یک کشور توریستی است که همواره ارزش املاک و مستغلات در این کشور افزایش پیدا می کند. از این رو، اگر به دنبال این هستید که با یک تیر، دو نشان بزنید و در عین کسب سرمایه بیشتر، مهاجرت هم کنید، خرید ملک در ترکیه گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. در ترکیه،‌ خانه ها نسبت به کشورهای اروپایی قیمت مناسب تری دارند و همین موضوع درباره شرایط زندگی هم صدق می‌کند. در واقع، به دلیل تفاوت کمتر ارزش لیر با تومان ایران در مقایسه با دلار و یورو، شما فشار کمتری را با مهاجرت به این کشور تجربه خواهید کرد.

حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اقامت موقت

هزینه خرید خانه در استانبول برای اقامت موقتی، دائمی و تابعیت این کشور متفاوت است. اگر قصد خرید ملک را برای دریافت اقامت موقعی دارید، باید بگوییم که حداقل قیمت ملک باید در شهرهای کوچک 50 هزار دلار و در شهرهای بزرگ حدودا 75 هزار دلار باشد. در غیر این صورت، هیچ گونه اقامت به شما تعلق نخواهد گرفت. توجه داشته باشید که با دریافت اقامت موقتی، تنها به مدت 5 سال می توانید در کشور ترکیه اقامت داشته باشید. این اقامت به هیچ عنوان تمدید نمی شود.

در مدت اقامت موقت 5 ساله خود، این فرصت را دارید که مجموع ارزش املاک و مستغلات را به بیش از 400 هزار دلار برای دریافت اقامت دائم برسانید. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که برای اخذ اقامت دائم ترکیه، الزاما نباید ارزش یک ملک به مقدار ذکر شده برسد. بلکه شما می توانید چندین ملک را خریداری کنید و در انتها، مجموع ارزش آن ها در کنار هم برای بررسی شرایط اقامت بررسی می شوند.

آیا خرید ملک در ترکیه به صرفه است؟

با توجه به ارزش پایین ریال و تومان ایران، اگر مبلغ خانه هایی را که کشورهایی مانند ترکیه قرار دارند، به واحد پولی ایران تبدیل کنید، قطعا به صرفه نخواهند بود. البته که این نوع تبدیل کاملا غلط است. چرا که با خرید ملک، علاوه بر سرمایه گذاری در این کشور، اقامت آن را هم به دست می آورید که امکانی خاص و جذاب است. خرید ملک در ترکیه به لیر و دلار انجام می شود. شما می‌توانید در صورت تمایل، خرید خود را به لیر انجام دهید و این ممکن است نسبت به دلار کمی مقرون به صرفه باشد.

اگر هم بخواهیم قیمت خانه در ترکیه را با کشورهای اروپایی و آمریکایی مقایسه کنیم، باید بگوییم که قیمت ها در این کشور به مراتب پایین تر و مقرون به صرفه تر هستند. از این رو، اگر بودجه نسبتا محدودی دارید، توصیه می کنیم که برای مهاجرت و سرمایه گذاری، ترکیه را انتخاب کنید.

خرید ملک در ترکیه؛ راهکاری مطمئن برای کسب اقامت این کشور

قیمت خرید ملک در ترکیه به پول ایران

برای خرید ملک در ترکیه باید به دلار یا لیر مبلغ خانه مورد نظر را پرداخت کنید. اما برای اینکه مطلع شوید برای این منظور به چند میلیارد تومان نیاز دارید، باید بگوییم که شما باید برای اخذ تابعیت این کشور، خانه‌ای به ارزش 400 هزار دلار آمریکا را خریداری کنید. حال اگر نرخ دلار را حدودا 28 هزار تومان در نظر بگیریم، ارزش ملک چیزی در حدود 7 میلیارد تومان خواهد بود.

نکته ای که در رابطه با قیمت ملک در ترکیه وجود دارد این است که قیمت خانه با مبلغ پرداختی شما سنجیده نمی شود. بلکه کارشناس باید ارزش خانه را تعیین کند. قیمت خانه ای که شما از فروشنده خریداری می‌کنید، ممکن است به مراتب بیشتر از مبلغی باشد که کارشناس برای خانه در نظر می‌گیرد. از این رو، احتمالا مجبور باشید که برای خرید خانه ای با ارزش کارشناسی 400 هزار دلار آمریکا، مبلغی بیشتر را برای آن هزینه کنید.

خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی

یکی از مزایای خرید خانه در ترکیه، امکان خرید به صورت اقساطی است. اما در نظر داشته باشید که برای این منظور، شرایط و محدودیت هایی وجود دارد و در صورتی که ملک مورد نظر یا خودتان از این شرایط برخوردار نباشید، وام را دریافت نخواهید کرد. در رابطه با خرید خانه در ترکیه به صورت قسطی باید بگوییم که شما ابتدا باید حدودا 10 الی 20 درصد مبلغ خانه را به صورت پیش پرداخت ارائه کنید.

در ادامه، اقساط شما با درصد سودهای متفاوت و تعداد سال های متنوع برای بازپرداخت تنظیم می شوند و باید هزینه اقساط را به صورت ماهیانه پرداخت کنید. در گذشته بانک های زیادی چنین امکان را برای ایرانیان فراهم کرده بودند، اما امروزه باید تنها به سراغ زراعت بانک بروید. البته اخیرا بانک های دیگری هم چنین امکانی را فراهم کرده اند و می توانید روی آن ها هم حساب ویژه ای باز کنید.

حداقل پول لازم برای خرید ملک در ترکیه جهت اخذ تابعیت

مهاجرت از طریق خرید ملک در ترکیه معمولا با هدف اخذ تابعیت این کشور انجام می‌شود. در صورتی که شما هم می‌خواهید تابعیت این کشور را به دست بیاورید، باید بگوییم که باید ارزش املاک شما در حدود 400 هزار دلار باشد.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه

موضوع خرید ملک در ترکیه علاوه بر مهاجرت، می تواند یک گزینه سرمایه گذاری ایده آل و آینده‌دار نیز باشد. شما می توانید با خرید ملک در این کشور به راحتی در مدت چند سال، سود خوبی کسب کنید. چرا که ترکیه یک کشور توریستی است و در عین حال، به دلیل افزایش تقاضا برای خرید ملک، قیمت مسکن در این کشور دائما در حال افزایش است. در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه خرید ملک در ترکیه، شرایط و چگونگی انجام آن می توانید با سایت فروش خانه در ترکیه روتس کپیتال تماس بگیرید تا آن ها به بهترین شکل ممکن شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

خرید ملک در ترکیه؛ راهکاری مطمئن برای کسب اقامت این کشور

شرایط خرید ملک در ترکیه برای اقامت به چه صورت است

افرادی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند، حتما باید با شرایط انجام این کار آشنا باشند. اولین شرطی که برای خرید خانه وجود دارد، پرداخت نقدی مبلغ است. خرید قسطی هم به این صورت است که بانک مبلغ وام را به حساب شما واریز می‌کند و باید خرید را به صورت نقدی انجام دهید. یکی دیگر از شرایط مهم درباره چگونگی خرید ملک در ترکیه این است که حتما باید خانه مورد نظر را از فرد ترک خریداری کنید و قبلا هم درخواست اخذ شهروندی روی خانه ثبت نشده باشد. در صورت رعایت این شرایط، در مدت بین 1 تا 3 ماه می توانید اقامت موقتی ترکیه را دریافت کنید.

آیا با خرید ملک در ترکیه میتوان اقامت گرفت؟

یکی از اهدافی که بسیاری از ایرانیان برای آن اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند، دریافت اقامت است. شما می توانید با خرید ملک در این کشور به راحتی اقامت موقتی، دائمی و سپس تابعتی آن را دریافت کنید. توجه داشته باشید که مهم ترین شرط برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه، ارزش ملک است. به این معنی که اگر ارزش املاک شما بیش از 250 هزار دلار باشد، بعد از گذشت چند سال می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. اما اگر می خواهید تابعیت ترکیه را هم به دست بیاورید، باید ارزش املاک شما بیشتر از 400 هزار دلار باشد.

یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک وجود دارد، حضور در ترکیه برای مدت خاصی است. زمانی که شما خانه ای در ترکیه را خریداری می‌کنید، فارغ از ارزش آن، به شما اقامت موقتی یک یا دو ساله اعطا می شود. در ادامه، شما باید تا 5 سال این اقامت موقتی را تمدید کنید تا بتوانید اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید. اما توجه داشته باشید که در این میان، نکته بسیار مهمی وجود دارد و آن این است که اگر می خواهید اقامت دائم را به دست بیاورید، باید از هر سال، حدودا 10 الی 11 ماه را در کشور ترکیه حضور داشته باشید. در غیر این صورت، اقامت دائم به شما اعطا نخواهد شد.

اگر به دنبال دریافت تابعیت ترکیه هستید، بد نیست بدانید که بعد از گذشت حدودا 5 سال و دریافت اقامت دائم این کشور، باید 2 الی 3 سال دیگر را هم با همان شرایط حضور بیشتر از 10 الی 11 ماه در کشور بگذرانید. در صورتی شرایط حضور در کشور را رعایت کرده باشید و همین طور ارزش املاک شما بیشتر از 400 هزار دلار شده باشد، تابعیت این کشور را دریافت خواهید کرد.

خرید ملک در ترکیه؛ راهکاری مطمئن برای کسب اقامت این کشور

راهنمای خرید ملک در ترکیه

اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، ابتدا باید با مراحل انجام این کار آشنایی داشته باشید. نحوه خرید ملک در ترکیه در اولین قدم به این صورت است که باید خانه دلخواه خود را در ترکیه انتخاب کنید که این کار هم از طریق مراجعه حضوری و هم از طریق سایت خرید خانه در ترکیه https://rootsturkey.net/ انجام می شود. در ادامه، باید به سراغ دریافت کد مالیاتی بروید.

دریافت کد مالیاتی ترکیه

کد مالیاتی نوعی کد است که اگر بخواهیم آن را تشبیه کنیم، کد ملی گزینه مناسبی برای مثال زدن خواهد بود. در کد مالیاتی، تمام اطلاعاتی فردی شما ثبت می شوند و دفتر یا شرکت مورد نظر می توانید با وارد کردن کد، به اطلاعات شما دست پیدا کند. توجه داشته باشید که دریافت کد مالیاتی رایگان و بسیار آسان است. اخذ این کد به دو صورت آنلاین و حضوری انجام می شود.

روش حضوری دریافت کد مالیاتی در ترکیه به این صورت است که باید ابتدا به یکی از مراکز مخصوص این کار مراجعه کنید و مدارک مورد نظر را ارائه دهید. در ادامه و در مدت کمتر از یک ساعت می توانید این کد را بدون هزینه خاصی دریافت کنید. در صورت تمایل به دریافت این کد به صورت آنلاین هم می توانید به سایت مخصوص آن مراجعه کرده و بعد از آپلود مدارک مورد نیاز، کد را دریافت کنید.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه

روش خرید ملک در ترکیه در سومین گام به این صورت است که باید حساب بانکی مخصوص خود را در ترکیه افتتاح کنید. چرا که پرداخت مبلغ خانه باید حتما به صورت بین بانکی انجام شود. در غیر این صورت،‌ معامله ملک کاملا غیرقانونی خواهد بود.

ارزیابی ملک توسط کارشناس

قدم بعدی برای خرید ملک در ترکیه، ارزیابی ملک توجه کارشناس است. در صورتی که کارشناس مربوطه ارزش خانه را تایید کرد، شما می توانید مبلغ تعیین شده را برای خانه پرداخت کنید. در نهایت هم بعد از انجام معامله، سند مالکیت خانه برای شما صادر می‌شود.

اقدام برای اخذ اقامت ترکیه

بعد از دریافت سند خانه، باید ابتدا گواهی انطباق را دریافت کنید که برای این منظور باید به سراغ اداره کل ثبت اسناد و املاک ترکیه بروید. با ارائه گواهی ارزیابی خانه، گواهی انطباق هم برای شما صادر می شود و به صورت قانونی می‌توانید برای اخذ اقامت ترکیه درخواست دهید. در صورتی که در رابطه با چگونگی خرید ملک در ترکیه سوالی داشتید، کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.

محبوب ترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

برای خرید ملک، معمولا شهرهای بزرگ مورد توجه قرار می‌گیرند که ترکیه هم از این موضوع مستثنی نیست. استانبول، آنتالیا، بورسا، آنکارا و یالووا از جمله این شهرها هستند البته اشاره به این موضوع هم خالی از لطف نیست که شهرهای بزرگ به مراتب قیمت ملک بالاتری هم دارند و اگر از جمله افرادی هستید که بودجه آن ها کمی محدود است، توصیه می کنیم به سراغ شهرهای ارزان تر بروید تا بتوانید املاک بهتری را خریداری کنید.

برخی از شهرهای محبوب ترکیه برای خرید ملک و اقامت در لیست زیر قرار دارند:

⦁ آنالیا

⦁ ازمیر

⦁ کونیا

⦁ وان

⦁ آدانا

⦁ ماردین

⦁ مارماریس

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «خرید ملک در ترکیه؛ راهکاری مطمئن برای کسب اقامت این کشور»

  1. حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت 400 هزار دلاره درست ولی اگر من نوع املاکم با هم فرق داشته باشه چی؟ مثلا یک زمین یک ویلا و یک مغازه داشته باشم؟

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما