تندیس علی و نینو در باتومی نماد عشق و جدایی

گرجستان، کشوری زیبا با آب و هوای مطبوع و طبیعتی بکر به یکی از مقصدهای گردشگری برای ما ایرانی‌ها تبدیل شده است. البته فقط این نیست، شما در این سفر نیازی به طی کردن مراحل زیاد اداری و اخذ ویزا نخواهید داشت و شاید به همین خاطر باشد که تور گرجستان محبوب شده است.پا که به این سرزمین می‌گذارید. جاذبه‌های طبیعی آن شما را مجذوب خود می‌کند؛ مخصوصا پایتخت زیبای آن یعنی شهر ساحلی باتومی. 

تندیس علی و نینو در باتومی نماد عشق و جدایی

با ما در این مطلب با یکی از جذاب ترین تندیس ها و جاذبه گردشگری شهر زیبای باتومی آشنا می شوید که عاشقانه ای خاص در آن نهفته شده است.

یکی از جاذبه های دیدنی گرجستان که توریست ها برای دیدنش رهسپار خیابان های باتومی می شوند، دو مجسمه است که به ثمبلی از عشق تبدیل شده است.

داستان عاشقانه علی و نینو

تندیس علی و نینو در باتومی نماد عشق و جدایی

در سال ۱۹۳۷ رمانی در سراسر دنیا منتشر شد که قلب میلیون ها نفر را به دست آورد. علی رغم اینکه این داستان غم انگیز، پر از لحظات عاطفی بود. که می توانست در خواننده باعث حس شادی، اندوه، اشک و سرخوردگی شود. ولی باز هم بسیار طرفدار پیدا کرد. نه اشتباه نکنید و این بار راجع به داستان رومئو و ژولیت حرف نمی زنیم. بلکه راجع به داستانی تاریخی صحبت می کنیم که در آن داستان عاشقانه ای روایت می شود. این رمان، در مورد قلب های عاشقان است. که در مسیر سخت تاریخ و دوران تصمیم گرفتند که در کنار یکدیگر باقی بمانند. شخصیت های اصلی این این رمان الهام بخش مجسمه علی و نینو شد.

تندیس علی و نینو در باتومی نماد عشق و جدایی

این دو فرد در دوران بسیار جنجالی در باکو عاشق یکدیگر می شوند. و از همان ابتدا مشکلات خود را نشان می دهد. چرا که این دو از دو مذهب جداگانه بودند و نمی توانستند با یکدیگر ازدواج کنند. علی یک مسلمان از کشور آذربایجان بوده که در باکو زندگی می کرد و نینو دختری گورجی بوده که مذهب مسیحی داشت. زندگی این دو جوان همانطور که در مجسمه علی و نینو نشان داده شده است. در رنگ های خاصی به صورت سمبلیک نشان داده شده است. این دو نفر در نهایت مجبور شدند تا در دوران جنگ جهانی اول. و سپس انقلاب داخلی شاهد شکل گیری جمهوری آذربایجان باشند. و در این راه سختی بسیار بکشند.

تندیس علی و نینو در باتومی نماد عشق و جدایی

این رمان در جزئیات شرح زیبایی طبیعت و نوع زندگی مردم در داغستان، آذربایجان، ایران و تفلیس بسیار قوی عمل کرده و با تخیل خواننده به خوبی بازی می کند. با وجود این که اکثر وقایع این رمان در باکو اتفاق افتاده است، مجسمه علی و نینو را در باتومی گرجستان ساخته اند. شاید این موضوع برایتان جذاب باشد که بدانید، در بسیاری از قسمت های این رمان شخصیت های داستان وارد ایران می شوند و حتی برای مدتی در تهران زندگی می کنند.

طراحی فوق العاده تندیس علی و نینو

تندیس علی و نینو در باتومی نماد عشق و جدایی

مجسمه علی و نینو به گونه ای طراحی شده است که اجزای دو مجسمه در یک زمان مشخص شده در هم ادقام شده و به شکل یک پیکر در می آیند و بعد از گذشت زمانی مشخص شده نیز این دو از یک دیگر جدا می شوند و به سمت مخالف یک دیگر به حرکت در می آیند و از هم دور می شوند، به وسیله تغییراتی که با اهرم های محرک صورت می گیرد مجسمه به چند حالت مختلف در می آید، در سال ۲۰۱۰ میلادی، هنرمندی گرجستانی به نام تامارا کوه سیتادزه، با الهام از این داستان عاشقانه، تندیس دو عاشق( علی و نینو) را در کنار دریای سیاه ساخت!. نکته جالب در مورد هزینه این مجسمه این که در ابتدا این میزان هزینه حدود ۵ هزار دلار تخمین زده شده بود، در واقع این تندیس بیانگر روح علی و نینو می باشد که در بهشت به یک دیگر می رسند، اما این وصال عاشقانه در کنار ساحل فوق العاده باتومی صورت می گیرد و نکته جالب دیگر این که زمانی که این دو مجسمه به یک دیگر می رسند، مردم با دیدن این وصال به وجد می آیند و به تشویق آن ها می پردازند. 

این نمایش در حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. تماشای این مجسمه‌ها به طول 8 متر ارتفاع در پارک میراکل شهر باتومی بسیار جالب و دیدنی است.

آدرس تندیس علی و نینو

تندیس علی و نینو در باتومی نماد عشق و جدایی

زمانی که وارد شهر باتومی شدید، در هنگام بعد از ظهر، برای رسیدن به خط ساحلی شهر، باید ابتدا به خیابان روستاویلی بروید و در نهایت به وارد خیابان گوگهباشویلی (Gogebashvili) شوید. بعد از تقاطع دایره ای شکل، یک منطقه وسیع با فانوس باتومی، چرخ فلک را خواهید دید. هنگامی که به خط ساحلی می روید، در حدود ۱۰۰ متر فاصله از چرخ و فلک باتومی می توانید مجسمه علی و نینو را ببینید.

بازدید از این مجموعه رایگان می باشد و گردشگران تور باتومی در تمامی طول روز می توانید از آن بازدید کنند. از دیگر جاذبه های گردشگری که در اطراف مجسمه علی و نینو قرار دارند می توان به برج الفبا و چرخ فلک باتومی و غیره اشاره کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما