جاذبه باستانی برج ساعت در آنتالیا 

آنتالیا شهری زیبا و توریستی با آب و هوایی مدیترانه ای در داخل کشور ترکیه است. در این شهر آثار گران بها و ارزشمندی از دوره ی روم باستان و عهد سلجوقیان برجای مانده است. یکی از این جاذبه های دیدنی برج ساعت آنتالیا است که سالیانه گردشگران بسیاری برای بازدید از آن به این شهر می‌آیند.

برج ساعت آنتالیا یادگاری از سده ۹ میلادی است که در قلب این شهر خودنمایی می‌کند. این برج در یکی از میدان‌های خوش‌مسیر آنتالیا قرار دارد. در نتیجه در کنار گردشگری در برج ساعت آنتالیا ترکیه، فرصتی پیدا می‌کنید تا گشت‌و‌گذاری جانانه در دیگر جاهای دیدنی آنتالیا داشته باشید. این برج جاذبه‌های بصری چشمگیری دارد و معماری چشم‌نواز آن از هنر معماران ترک خبر می‌دهد. از طرف دیگر از آنجایی که برج ساعت در ابتدای شهر قدیمی آنتالیا قرار گرفته، انتخاب مناسبی برای آغاز گردشگری در جاهای تاریخی آنتالیا است.

تاریخچه برج ساعت آنتالیا

جاذبه باستانی برج ساعت در آنتالیا 

در روزگاران بسیار دور، آنتالیا با ۸۰ برج بلند محافظت می‌شد. برج ساعت یکی از این برج‌هاست. امروزه اثر چندانی از بیشتر برج‌هایی که در آن زمان ساخته شد، باقی نمانده است. با این حال انصافاً برج ساعت شرایط خوبی دارد و قسمت‌های اصلی آن هنوز هم زیبا و دیدنی است. تاریخ ساخت برج ساعت به سده ۹ میلادی باز می‌گردد. در ۱۹۰۱ میلادی، سلطان عبدالحمید، یکی از پادشاهان دودمان عثمانی فرمان ساخت برجی بلند را صادر کرد. در ابتدا هدف اصلی ساخت برج ساعت، محافظت از آنتالیای قدیم بود. با این حال پس از گذشت زمان، ساعتی بزرگ در آن نصب شد تا عابرین در حین عبور از این میدان در جریان زمان قرار بگیرند.

معماری برج ساعت آنتالیا

جاذبه باستانی برج ساعت در آنتالیا 

انصافاً باید اعتراف کرد کشور ترکیه معماران چیره‌دستی داشته است. برای اثبات این ادعا کافی است نگاهی به معماری برج ساعت بیندازید. اولین ویژگی که با تماشای این برج در نظر جلوه می‌کند، ارتفاع بلند آن است. برج ساعت حدود ۱۴ متر بلندی دارد. چنین ارتفاعی برای برجی که اوایل سده ۱۹ میلادی ساخته شده، شایان توجه است. این برج بر روی پایه‌ای مربعی‌شکل بنا شده است. سنگ و ملات قدیمی، مصالح اصلی ساخت برج ساعت را تشکیل می‌دهد. معماران ترکیه قدیم برای ساخت این برج از سنگ‌های محکمی بهره گرفته‌اند تا با مرور زمان تخریب نشود. به همین دلیل نیز برج ساعت نسبت به عمر درازی که دارد، به‌خوبی در برابر ناملایمت‌های طبیعی دوام آورده است. برج ساعت دو طبقه اصلی دارد. هر کدام از این طبقه‌ها در طول تاریخ کاربردی متفاوت داشته است.

سبک معماری عثمانی در گوشه‌و‌کنار برج ساعت خودنمایی می‌کند. ساعتی که در این برج نصب شده، پس از ارتفاع آن، مهم‌ترین ویژگی برج ساعت به حساب می‌آید. این ساعت دایره‌ای‌شکل است و حکاکی‌های قدیمی روی دیوار اطراف آن مشاهده می‌شود. در قسمت تاج این برج پرچم ترکیه به اهتزار درآمده است. شب‌هنگام که فرا می‌رسد، جاذبه‌های برج ساعت دوچندان می‌شود.

برج ساعت آنتالیا کجاست؟

جاذبه باستانی برج ساعت در آنتالیا 

آنتالیا میدان معروفی با نام کاله پیسی دارد. برج ساعت در این میدان واقع شده است. جاذبه‌های چشمگیری در این میدان خودنمایی می‌کند. با این حال برج ساعت مهم‌ترین جاذبه گردشگری در میدان کاله پیسی به حساب می‌آید. این برج در ورودی منطقه‌ای با نام شهر قدیمی (Old Town)، قرار گرفته است. تمامی این شرایط دست‌به‌دست هم داده تا برج ساعت به یکی از مکان‌های پرگردشگر در آنتالیا تبدیل شود.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما