جاذبه گردشگری تالاب توپراق کندی پارس آباد

یکی از زیبایی های کشور ما ایران کوچ پرندگان مهاجر می باشد. این کوچ در فصل زمستان در کشور ما دیده می شود. تالاب توپراق کندی یکی از همین مناطق زیبا و خاص می باشد که هر ساله تعداد زیادی پرندگان مهاجر زیبا از شمال روسیه به کشور ما می آید.

تالاب توپراق کندی به عنوان یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت شهرستان پارس‌آباد در استان اردبیل که در حدود ۶۰ کیلومتر مرز آبی و ۲۵ کیلومتر مرز زمینی با کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. 

جاذبه گردشگری تالاب توپراق کندی پارس آباد

تالاب زیبای توپراق کندی همواره از لحاظ تنوع گونه های گیاهی و جانوری و زیبایی های بکر زبانزد عام و خاص می باشد. حضور پرندگان مهاجر زیبایی این تالاب را صد چندان کرده است.

عمق این تالاب ۸ متر و مساحت آن ۱۵ هکتار در ضلع جنوبی روستای توپراق کندی از توابع بخش اسلام‌آباد شهرستان پارس‌آباد قرار داشته و فاصله این روستا با تالاب در حدود یک کیلومتر می‌باشد.

جاذبه گردشگری تالاب توپراق کندی پارس آباد

این منطقه از لحاظ تنوع گونه های گیاهی و جانوری و زیبایی های بکر در سال ۱۳۸۸ به عنوان به عنوان منطقه نمونه گردشگری با درجه استانی مورد تصویب دولت قرار گرفته است.

منبع تامین کننده آب تالاب رود ارس می باشد. این تالاب نیمه انسانی می باشد که نتیجه فعالیت انسانی و بوجود آمدن سیل بند در ساحل رود خانه مرزی برای پیشگیری از پیشروی فرسایش رود خانه در خاک ایران به وجود آمده است.قرار گرفتن تالاب در کنار رودخانه ارس نقش سیل گیر را ایفا می کند، و یک محیط بسیار زیبا را برای استفاده پرندگان آبزی و کنار آبزی به وجود آورده است.

جاذبه گردشگری تالاب توپراق کندی پارس آباد

تالاب توپراق کندی هر ساله میزبان هزاران قطعه پرنده نادر مانند: غاز خاکستری، خوتکا، اردک سر سبز، اردک ارده ای، اردک سر حنایی، کفچه نوک، کشیم کوچک، چنگر، باکلان کوچک، باکلان بزرگ، سهره، حواصیل و بوتیمار قراولان می باشد که تا اخر تابستان در این منطقه گرمسیری زندگی می کنند.

در فصل زمستان بیشتر استان اردبیل را برف فرا گرفته است، شهرستان پارس آباد به دلیل موقعیت جغرافیایی، در فصل زمستان دارای آب و هوای بهاری می باشد و برای بسیاری از گردشگران جالب است.

آدرس: ایران- اردبیل- پارس آباد- روستای تپراق کندی – تالاب توپراق کندی

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما