جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

کشور چین از جمله کشور های مهم در صنعت گردشگری بحساب می آید. این کشور با داشتن دیوار عظیم چین از جمله مقاصد مهم گردشگری در جهان است. در کنار دیوار چین این شهر ممنوعه است که زیبایی گردشگری این کشور را تمام می کند.

شهر ممنوعه (زبان چینی: 紫禁城، زبان پین‌یین: Zǐjinchéng) شهری قدیمی در منطقه پکن، پایتخت کشور چین است و یکی از مهمترین دیدنی‌های تاریخی این کشور به‌شمار می‌آید.

شهر ممنوعه نام منطقه ای در پکن، پایتخت چین است که به عنوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری چین به حساب می آید. این شهر در واقع مجموعه ای از قصرهای دیدنی است که روزگاری محل زندگی امپراطورهای سلسله های مختلف چین بوده است. از آنجائیکه ورود افرادی غیر از خاندان امپراطور به آن ممنوع بوده، نام «شهر ممنوعه» روی آن گذاشتند.شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان به‌شمار می‌رود.

تاریخچه شهر ممنوعه

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

امپراتور یونگ از سلسله مینگ در سال ۱۴۰۶ تصمیم به ساخت کاخی سلطنتی در پکن گرفت. ساخت این کاخ با توجه به کاخ نانجینگ (Nanjing) صورت گرفت و بعد از گذشت ۱۴ سال نیز به پایان رسید. این کاخ به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز سیاسی کشور برای مدت ۵۰۰ سال به کار گرفته شد، تا اینکه در سال ۱۹۱۱ سلسه چینگ با شکست مواجه شد. از این زمان به بعد شهر ممنوعه در سال ۱۹۲۵ به موزه کاخ تبدیل شد. این بنا دارای معماری سنتی چینی و گنجینه‌ها و بقایای باستانی زیادی است که به اهمیت آن می‌افزاید.

کار ساخت شهر ممنوعه که به عنوان کاخ سلطنتی سلسله مینگ مورد استفاده قرار می‌گرفت، در سال ۱۴۰۶ پس از میلاد آغاز شد و در سال۱۴۲۰ با تلاش و زحمت دهها هزار نفر کارگر به پایان رسیده است. زمانی که امپراتور یونگ به سلطنت رسید پایتخت کشور چین از نانجینگ به پکن تغییر پیدا کرد. او دستور ساخت قصر امپراتوری خود را در مرکز پکن اعلام کرد و آن را شهر ممنوعه نامید. این بنا با تلاش معمار بزرگی به نام کوای شیانگ ساخته شد و میلیون‌ها کارگر نیز در روند ساخت این بنا دست داشتند. بعد از تکمیل این بنا در سال ۱۴۲۰ امپراتور یوتگل همراه خانواده خانواده خود به آن نقل مکان کردند.

تخریب و نوسازی شهر ممنوعه

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

قبل از عقب‌نشینی ارتش لی زیچنگ، آنها بسیاری از کاخ‌ها و سالن‌های داخل شهر ممنوعه را به آتش کشیدند. بعد از آن که امپراتور شونزی (Shunzhi) از سلسله چیتگ به شهر امپریالیزه نقل مکان کرد حدود ۱۴ سال دیگر برای بازسازی ساختمان‌های اصلی این بنا زمان گرفته شد. دیگر ساختمان‌های ویران‌شده شهر ممنوعه نیز از سال ۱۶۸۳ تا ۱۶۹۵ مورد بازسازی قرار گرفتند. ناگفته نماند که مهم‌ترین نوسازی انجام گرفته در شهر ممنوعه که به دنبال خود تغییرات بزرگی را به دنبال داشت مربوط به زمان سلطه امپراتور کیانلانگ است. نوسازی در سال ۱۷۳۵ شروع شده و تا سال ۱۷۹۶ ادامه پیدا کرد. این فرایند، شهر ممنوعه را به زیبایی پیشین خود بازگردانید.

تبدیل شهر ممنوعه به موزه کاخ 

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

در سال ۱۹۱۱ بعد از گذشت سه قرن، کاربری شهر ممنوعه از مرکزیت سیاسی کشور تغییر یافت. در دهم اکتبر سال ۱۹۲۵ شهر ممنوعه به عنوان کاخ موزه، برای بازدید عموم مردم باز شد. درست است که بسیاری از قسمت‌‌های آن در اثر جنگ، گذر زمان و بدی آب و هوا تخریب شده‌اند اما از همان زمان بود که راز و رمزهای مربوط به این بنا کم کم برای مردم روشن و آشکار کرد.

شهر ممنوعه چین با نام مستعار موزه قصر، بهترین مجموعه از آثار تاریخی چینی در جهان است. این مجموعه، هزاران سال از تاریخ چین را دربرمی‌گیرد و یکی از بهترین موزه‌های جهان در نظر گرفته می‌شود. همچنین در صدر فهرست 10 موزه برتر چین قرار دارد.

حذف سلاح های فرهنگی در موزه

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

بعد از شروع جنگ میان چین و ژاپن میلیون ها گنجینه نادر و فرهنگی بسته‌بندی شد و به بیش از ۱۵ هزار جعبه رسید. این جعبه‌ها به شانگهای انتقال پیدا کردند. بعد از این به نانجینگ و سپس به استان سیچوان فرستاده شدند. این گنجینه‌ها تا سال ۱۹۴۵ در سه مکان مختلف ذخیره شدند. سه هزار جعبه از گنجینه‌های نادر بعد از جنگ داخلی به تایوان انتقال پیدا کرد و بعد از آن نیز به موزه کاخ رسید.

شهر ممنوعه در کشور چین بزرگ‌ترین کاخ امپراتوری جهان

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه 720000 مترمربع (775000 مترمربع) را اشغال می‌کند که سه برابر بزرگ‌تر از کاخ لوور در فرانسه است. تا به حال حدود 1 میلیون کارگر برای تکمیل این سازه کار کرده‌اند. بیش از 90 محله و حیاط کاخ، 980 ساختمان و بیش از 8728 اتاق دارد. (یک افسانه رایج می‌گوید که 9999.5 اتاق وجود دارد، اما شواهد نظرسنجی آن را تایید نمی‌کند.)

صحن باشکوه بیرونی هیچ درختی ندارد

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه در کشور چین، از یک دادگاه بیرونی تشریفاتی و یک دادگاه داخلی مسکونی تشکیل شده است. شما می‌توانید درختان زیادی را در محیط داخلی پیدا کنید، اما هیچ درختی را بیرون پیدا نمی‌کنید. از آن‌جایی که صحن بیرونی جایی بود که مراسم عمومی رسمی در آن برگزار می‌شد و «قدرت خدایی عالی» و کرامت امپراتوری به نمایش گذاشته می‌شد، بنابراین کاشت هیچ درختی مجاز نبود، زیرا شکوه و عظمت جو را تحت الشعاع قرار می‌داد یا مختل می‌کرد.پوشش گیاهی به قاتلان جایی برای مخفی شدن می‌دهد و خطوط دید را برای دفاع کمتر می‌کند.

شهر ممنوعه به دو محوطه داخلی و خارجی تقسیم شده است که معماری هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است. مراسم رسمی امپراتور معمولا در محوطه بیرونی برگزار می‌شد و به همین دلیل هم ساختمان‌هایی که در این فضا قرار دارند بزرگ‌تر و چشمگیرتر هستند. در محوطه داخلی نیز امپراتوران وظایف داخلی و معمول خود را انجام می‌دادند. بنابراین طرح‌های معماری این فضا کمتر رسمی بوده و دارای فضای سبز است. به غیر از سالن‌ها و کاخ‌هایی که در مرکزیت این فضاها قرار دارند، ساختمان‌هایی نیز در اطراف دیده می‌شوند که شخصیت کوچک‌تری را از خود نشان می‌دهند.

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

رنگ قابل توجه به کار رفته در فضای داخلی شهر ممنوعه قرمز و رنگ پنجره ها، ستون‌ها درها نیز زرد است. قرمز نشان‌دهنده رویدادهای شاد و جشن ها بوده و نشان دهنده محبوبیت آن در استفاده روزانه چینی‌ها است. علاوه بر این نیز رنگ زرد نماد امتیاز سلطنتی امپراتور است.

زمانی که به این جاذبه گردشگری کشور چین سر می‌زنید احتمالا با دروازه های قرمز رنگی روبه‌رو می‌شوید که از سازه‌های اصلی بوده و به شکل پیچیده‌ای طراحی شده اند. این درها دارای ۹ ردیف هستند که هر ردیف نیز خود دارای ۹ ردیف دیگر است. دلیل وجود این نوع از طرح‌ها نیز آن است که عدد ۹ نشان‌دهنده برتری در سلطنت چین بوده و قدرت امپراتور را نشان می‌داده است.

شهر ممنوعه خانه امپراطور بود

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه کشور چین خانه 24 امپراتور چینی بود. امپراتور یونگل، سومین سلسله مینگ، ساخت آن را در سال 1406 آغاز کرد و این مجموعه در سال 1420 تکمیل شد. 14 امپراتور مینگ تا زمانی که منچوها در سال 1644 تیر شدند، قدرت را در آن‌جا حفظ و پایتخت را برای چند ماه به شن یانگ منتقل کردند. سلسله چینگ به زودی پایتخت را به پکن و شهر ممنوعه منتقل کرد. 10 امپراتور چینگ از آنجا تا زمان کناره‌گیری آخرین امپراتور در سال 1912 و زمان ایجاد جمهوری چین، حکومت کردند.

پرندگان نمی‌توانند روی بام‌های شهر ممنوعه فرود بیایند

هنگام بازدید از شهر ممنوعه چین، ممکن است متوجه شوید که هیچ پرنده‌ای روی پشت‌بام نیست. زیرا سقف‌های شهر ممنوعه چین طراحی خاصی دارند. جلوگیری از فرود پرندگان بر روی پشت‌بام‌ها، به منظور حفظ پاکیزگی و شکوه شهر ممنوعه، انجام می‌گیرد. هنگام طراحی صنعتی این شهر ایده‌ای به ذهن‌شان خطور کرد: آن‌ها شیب هر سقف را بلندتر و ستون سقف را بیشتر از عرض بین آن‌ها کردند. سقف‌ها از کاشی لعابدار ساخته شده‌اند که بسیار لغزنده هستند و امکان فرود آمدن پرندگان بر روی آن‌ها را غیرممکن می‌کند.

کاشی‌های کف شهر ممنوعه «آجرهای طلا» هستند

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

کاشی‌های کف سالن‌های شهر ممنوعه چین، بسیار ارزشمند است. آن‌ها از طلا ساخته شده‌اند اما قیمت همه کاشی‌ها یکسان است. برای ساختن یک “آجر طلا” 29 روش انجام شد.

وجود گربه در شهر ممنوعه

درحال‌حاضر بیش از 100 گربه در شهر ممنوعه زندگی می‌کنند. زمانی که از شهر ممنوعه دیدن می‌کنید، ممکن است با برخی از آن‌ها روبرو شوید. چرا شهر ممنوعه گربه دارد؟ به این دلیل که سلسله‌های مینگ (1368-1644) و چینگ (1644-1912) گربه نگهداری می‌کنند.

اگر سلسله‌ها فروپاشیدند، اما آن گربه‌ها برای نسل‌ها در شهر ممنوعه باقی ماندند. بنابراین، برخی از گربه‌های شهر ممنوعه از نوادگان آن گربه‌های سلطنتی هستند. برخی دیگر نیز از گربه‌های ولگردی هستند که از بیرون شهر ممنوعه وارد شده‌اند. این گربه‌ها در یک منطقه ثابت حرکت می‌کنند، در هر گوشه‌ای گشت می‌زنند و موش‌ها را می‌گیرند.

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از شهر ممنوعه چین

برای بازدید از موزه قصر لازم است بلیط تهیه نمایید. با ثبت نام در یکی از تورهای بازدید از شهر ممنوعه راحت‌تر می‌توانید از تمام جاذبه‌های شهر ممنوعه بازدید نمایید. حتما برای بازدید از شهر ممنوعه و جاذبه‌های آن پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. با توجه به جاذبه‌های فراوان، حداقل یک نصف روز برای بازدید از این بنا لازم است. ازآنجایی‌که مقدار زیادی پیاده‌روی حین بازدید پیش رو خواهید داشت، بهتر است کفش راحتی به پا داشته باشید.

فصل مناسب برای بازدید از شهر ممنوعه

جاذبه گردشگری شهر ممنوعه چین

فصل‌های بهار و پاییز بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما و سفر به پکن هستند. در این فصول آب و هوای شهر معتدل بوده و طبیعت جلوه‌ی زیباتری دارد.

شهر ممنوعه در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو و پس از آن جزء یکی از ۵ ساختمان برتر دنیا قرار گرفت. شهر ممنوعه در طول سال چیزی حدود پانزده میلیون بازدیدکننده دارد که از سراسر دنیا به دیدن این جاذبه گردشگری کشور چین می‌آیند. شما می‌توانید در این جاذبه گردشگری چیزی حدود یک میلیون بازمانده آثار فرهنگی از جمله خوشنویسی، نقاشی، گلدوزی، سفال و… را مشاهده نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از شهر ممنوعه از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. دروازه جنوبی یا مریدین تنها دروازه اصلی برای ورود به شهر ممنوعه است. اگر محل اقامتتان یکی از هتل‌های پکن است، برای رسیدن به دروازه جنوبی می‌توانید از اتوبوس یا مترو استفاده نمایید. برای استفاده از اتوبوس و مترو باید به ایستگاه شرقی یا غربی تیان‌ آنمن بروید. 

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما