جنگل جیغ، جنگلی با صداهای مرموز

جنگل جیغ در استان خراسان رضوی و شهر مشهد واقع شده است که حدس و گمان های متعددی درمورد صدای ترسناک آن وجود دارد. برای بازدید از جنگل جیغ مشهد باید دل شیر داشته باشید

در ادامه این مطلب با ما باشد تا بیشتر با جنگل جیغ آشنا شوید.

جنگل جیغ، جنگلی با صداهای مرموز

چرا جنگل جیغ؟

در روستای سربرج، رودی به همین اسم وجود دارد که در گذشته بسیار پر آب بود. مدتی که گذشت کم‌کم این رود خشک شد؛ تاحدی‌که آب، هر چند سال یک‌ بار در آن جاری می‌شد تا سال ۱۳۹۰ همین اوضاع بود تا اینکه به‌طرز مشکوک و شگفت‌آوری این رود پر آب و خروشان شد، طوری که از سال ۱۳۹۰ تا الان سالی نبوده است که در آن، رود سربرج بی‌آب یا کم‌آب شود.

خب حالا قصد داریم شما را با تمام داستان‌هایی که درباره این جنگل روایت می‌شود آشنا کنیم. در نگاه اول، جنگل جیغ مشهد جنگلی طلسم‌شده است. برخی تصور می‌کنند در جنگل جیغ اجنه و شیاطین ساکن شده‌اند. برخی دیگر بر این باورند زنی در این جنگل در بین شعله‌های آتش سوزانده شده است و به قتل رسیده و به همین خاطر، همه‌شب با صدای جیغ به‌دنبال یافتن قاتل خود است. شاید قبول این داستان‌ها برای بسیاری از ما کار ساده‌تری باشد تا اینکه بخواهیم درباره دلیل اصلی این صدای جیغ تحقیق کنیم.

جنگل جیغ، جنگلی با صداهای مرموز

تحقیقات بسیاری درباره علت به‌وجودآمدن این صدای جیغ انجام شد. نهایتاً برخی به این نتیجه رسیدند که از سال ۱۳۹۰، ملخ‌ها به این جنگل حمله‌ور شدند. این ملخ‌ها نیز فقط به‌خاطر وجود آب رودخانه به این منطقه حمله کردند و تعداد آن‌ها نیز بسیار است. ملخ‌ها هنگام شب صداهایی از خود درمی‌آورند که باعث به‌وجود‌آمدن این صدای عجیب جیغ شده است.

از طرف دیگر برخی دیگر چنین روایت می‌کنند که باد در بین شاخ و برگ درختان جنگل جیغ می‌پیچد و چنین صدایی را ایجاد می‌کند. منتها در بسیاری از شب‌ها، حتی نسیمی ملایم نیز در جنگل عبور نمی‌کند و بازهم این صدا به گوش می‌رسد. حتی باید این سؤال را مطرح کنیم که چرا ملخ‌ها خسارتی به این منطقه وارد نمی‌کنند؟ یا اینکه آیا پیش از سال ۱۳۹۰، باد در این جنگل به جریان درنمی‌آمد؟

جنگل جیغ، جنگلی با صداهای مرموز

وجود صداهای عجیب و جیغ در این جنگل باعث شد تا مسئولان درصدد باشند دلیل به‌وجود‌آمدن این صدا را بیابند. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، این صداها حاصل از نوعی جیرجیرک خاص است که در زبان محلی به آن «كز» یا «چز» می‌گویند. این جیرجیرک عمر کوتاهی دارد و فقط ۴۰ روز عمر می‌کند. دلیل هجوم این جیرجیرک‌ها به روستای سربرج نیز جریان پیدا‌کردن دوباره آب رودخانه داخل این روستاست.

بر اساس تحقیقات، در ۲کیلومتری و امتداد این رودخانه، روی درختان جنگل جیغ شاهد حضور هزاران هزار جیرجیرک خواهید بود. به‌گفته محققان، روی هر درخت حدود ۳هزار جیرجیرک حضور دارند و هنگام شب زمانی که هم‌زمان باهم آواز می‌خوانند، این صدای جیغ ایجاد می‌شود.

خب این جوابی است که مسئولان و محققان به ما داده‌اند. منتها این سؤال مطرح می‌شود که چرا از سال ۱۳۹۰ و زمانی که این رودخانه مجدد به جریان افتاد، دیگر حالت فصلی ندارد و مدام پرآب است؟ یا اینکه اصلاً چرا هیچ‌یک از گردشگران تاکنون این حجم از جیرجیرک‌ها را در نزدیکی رودخانه و جنگل جیغ مشاهده نکرده‌اند؟ این سؤالات هنوز هم بی‌پاسخ باقی مانده‌اند و بسیاری تصور می‌کنند مسئولان بیشتر در تلاش‌اند از ایجاد رعب و وحشت همگانی در این روستا جلوگیری کنند.

جنگل جیغ، جنگلی با صداهای مرموز

جنگل درینگ وودز انگلستان مشابه جنگل جیغ مشهد

از نمونه های مشابه جنگل جیغ مشهد، می توان به جنگل درینگ وودز انگلستان اشاره کرد. این جنگل در اکثر روزهای سال دارای مه غلیظی است. اما از دلایل ترسناک بودن این جنگل، مه آلود بودن آن نیست بلکه صدای رعب برانگیز و ترسناکی است که از این جنگل به گوش می رسد. برخی افراد صدای ناله مردی را می شنوند و عده ای دیگر صدای زمزمه و پچ پچ های آن مرد را می شنوند.

جنگل جیغ، جنگلی با صداهای مرموز

مردمان آن اطراف معتقدن در قرن هجدهم میلادی، سرهنگ ارتشی در همین جنگل خودکشی کرد و پس از آن جنگل درینگ وودز انگلستان به تسخیر روح سرگردان این مرد درآمده است. تاکنون شخصی جرئت ورود به این جنگل را نداشته است. افرادی هم که وارد آن شده اند به قتل رسیده اند. قتل عام 20 نفر گردشگر تا 4 دانشجو که برای تعطیلات به این جنگل آمده اند که حتی اجساد آن ها ناپدید شده است.

جنگل جیغ، جنگلی با صداهای مرموز

می توان برای بازدید به جنگل جیغ رفت؟

شما می‌توانید از جنگل جیغ مشهد بازدید کنید؛ اما بهترین راه بازدید استفاده از تورهای طبیعت‌گردی و به‌صورت گروهی است. بهتر است بدانید که داستان روستای سربرج طرقبه افسانه نیست و واقعا چنین صداهایی از جنگل به گوش می‌رسند؛ پس اگر بیماری قلبی دارید یا حس می‌کنید که ترس روی روحیه شما تاثیر منفی می‌گذارد، از بازدید از این منطقه صرف‌نظر کنید.

هشدار

به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتی برای ماجراجویی و کنجکاوی، نیمه‌شب را برای بازدید از جنگل انتخاب نکنید. در نظر داشته باشید که هنوز تحقیقات کاملی درباره این جنگل انجام نشده است؛ پس بهتر است کودکان را در زمان بازدید از جنگل جیغ مشهد به‌همراه خود نیاورید.

در ضمن باید بدانید که هوا در شب‌های جنگل جیغ بسیار سرد است و برای کمپ کردن باید وسایل لازم گرمایش، کیسه خواب و دیگر وسایل لازم را به‌همراه داشته باشید.

جنگل جیغ، جنگلی با صداهای مرموز

برای دسترسی به جنگل جیغ باید ابتدا خودتان را به مشهد برسانید. از مشهد به‌سمت غرب بروید و وارد جاده خلج شوید. جاده خلج را تا ۳۱ کیلومتر ادامه دهید و با دیدن تابلوی راهنمایی روستای سربرج، به‌سمت چپ بپیچید تا به این روستا برسید. از روستای سربرج با کمی پرس‌و‌جو به این جنگل خوفناک در مشهد خواهید رسید. فراموش نکنید که این جنگل را با نام جنگل مج نیز می‌شناسند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما