دریاچه توز | بزرگترین پهنه‌ آبی شورترکیه

ترکیه از جمله شهر های مورد پست ایرانی ها برای تفریحات تابستانه است. در این مطلب به معرفی یکی از جاذبه های طبیعی و خوش آب و رنگ این کشور توریست پذیر می پردازیم.

دریاچه توز یکی از بزرگترین پهنه‌های آبی شور است که در کشور ترکیه قرار دارد. این دریاچه جزء بزرگترین و شورترین دریاچه‌های دنیا به شمار می‌رود.

دریاچه توز | بزرگترین پهنه‌ آبی شورترکیه

 توز در زبان فارسی به نمک معنی می‌شود و دریاچه توز بین سه شهر آنکارا، آکسارای و قونیه قرار دارد. این دریاچه در بخش مرکزی آناتولی جای گرفته است که آن ناحیه از کشور ترکیه جزء مناطق خشک و کم باران محسوب می‌شود. در بخش‌هایی از کرانه‌ی دریاچه توز شوره زارهایی مشاهده می‌شود و در بیشتر روزها و ماه‌های سال دریاچه توز کم عمق است، البته در اکثر مواقع عمق آن به کمتر از یک متر می‌رسد.

 بعد از دریاچه ی وان (Van Golu)، این دریاچه دومین دریاچه‌ی بزرگ ترکیه است.آب دریاچه‌ی توز توسط آب‌های سطحی و ۲ رود اصلی که به این دریاچه می‌ریزد، تامین می‌شود.

دریاچه توز | بزرگترین پهنه‌ آبی شورترکیه

این نمک‌ها جمع‌آوری و تصفیه می‌شود و به‌عنوان نمک خوراکی در سراسر ترکیه به مصرف می‌رسد. جالب است بدانید که ۶۳ درصد از نمک مصرفی در ترکیه از دریاچه توز تامین می‌شود.

مانند اکثر دریاچه‌های آب شور، دریاچه‌ی توز محل رشد میکرو ارگانیسم‌های هالوفیل مانند ریز جلبک‌های دونالیلا سالینا (Dunaliella Salina) است. در صورتی که شرایط رشد برای این میکرو ارگانیسم‌ها مهیا و میزان غلظت نمک و شدت نور کافی باشد، این ریزجلبک‌ها به‌علت تولید کاروتنوئیدهای محافظت‌کننده به رنگ سرخ در می‌آیند. این رنگدانه‌های قرمز باعث می‌شود که دریاچه ی توز تغییر رنگ بدهد و به رنگ خون مبدل شود. وقوع این پدیده هر ساله در فصل تابستان توریست‌های بسیاری را به‌سمت خود جذب می‌کند.

دریاچه توز | بزرگترین پهنه‌ آبی شورترکیه

این دریاچه زیستگاه جلبک‌های نمک دوست و همچنین گونه‌های متنوعی از پرندگان از جمله فلامینگو، غاز سینه سفید و نوعی شاهین کوچک به نام Lesser kestrel است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما