قلعه آنکارا | نماد تاریخی پایتخت ترکیه

آنکارا، پایتخت ترکیه دومین شهر بزرگ ترکیه و شهری مدرن با ساختمان های امروزی ست. این شهر تاریخی بسیاری از آثار تاریخی خود را در اثر گذر زمان از دست داده است اما هنوز هم می توان در آن بناهایی را یافت که گذشته پرفراز و نشیب شهر را روایت می کنند، آثاری مثل قلعه آنکارا که متعلق به قرون وسطی ست و معماری آن از دوره های مختلف تاریخی تاثیر گرفته است.

قلعه آنکارا یک قلعه تاریخی در شهر آنکارا در ترکیه است. این بنا در قرن هشتم قبل از میلاد توسط فریجی‌ها تأسیس و در سال ۲۷۸ قبل از میلاد توسط گالتی‌ها بازسازی شد. در دوران امپراتوری روم، امپراتوری بیزانس، امپراتوری سلجوقی و امپراتوری عثمانی چندین بار مورد بازسازی قرار گرفت.

 قلعه آنکارا | نماد تاریخی پایتخت ترکیه

قلعه آنکارا که نماد پایتخت ترکیه ست بر فراز تپه ای صخره ای با دامنه های شیب دار بنا شده و از دیواره های داخلی و خارجی تشکیل شده است. قلعه در جایی دورتر از شلوغی های پایتخت بنا شده و در بازدید از آن از زندگی مدرن و آسمان خراش های نواحی مرکزی شهر فاصله می گیرید. دیواره های داخلی با ۴۲ برج مختلف تکمیل شده اما دیواره های خارجی دارای ۲۰ برج هستند. بیشتر دیوراه های خارجی از بین رفته اند اما دیوارهای داخلی دست نخورده باقی مانده اند.

تاریخ دقیق ساخت این قلعه مشخص نیست اما بنای اولیه آن سال ها قبل از میلاد ساخته شده و بعدها بارها توسط رومی ها، سلجوقیان و عثمانی ها بازسازی و مرمت شده است. خیلی معتقدند دیواره های داخلی قلعه در زمان کنستانس دوم و دیواره های بیرونی سال ها بعد ساخته شده اند. دیواره های خارجی بنا ظاهری صاف و مستطیلی دارند اما دیواره های میانی دایره ای شکل اند و جذابیت خاصی را به کل بنا داده اند. در میان دیواره ها برج ها و اتاقک هایی برای مراقبت و جایگاه نگهبانان بنا شده است.

 قلعه آنکارا | نماد تاریخی پایتخت ترکیه

با اینکه این قلعه چندان مرمت نشده اما همچنان سرزنده و پویاست. امروز با نزدیک شدن به این قلعه اول از همه دیواره های بیرونی آن نظرتان را به خود جلب می کند، دیوارهایی ۱۴ تا ۱۶ متری که روزگاری از شهر و ساکنان در برابر حملات دفاع می کردند. برای رسیدن به قلعه باید مدتی سربالایی پیاده روی کنید اما با رسیدن به بالای آن چشم اندازهای حیرت آوری از شهر و پشت بام های قرمز رنگ خانه های تاریخی می بینید چون قلعه ها در جایی ساخته می شدند که کل شهر پیدا باشد. می توانید زمان بازدید از قلعه را به چند ساعتی مانده تا غروب موکول کنید تا تماشای غروب رویایی از فراز شهر را از دست ندهید.

قلعه دو ورودی دارد اما بیشتر مردم از ورودی کنار موزه استفاده می کنند، جایی که در کنار آن مغازه های زیادی برای خرید سوغاتی هست و هر روز صدها گردشگر و ماشین برای بازدید از قلعه از آن رد می شوند. پیشنهاد می کنیم حتما از مغازه های این قسمت دیدن کنید و سوغاتی های رنگارنگ بخرید.

 قلعه آنکارا | نماد تاریخی پایتخت ترکیه

در داخل قلعه، خانه های زیادی در دوره های مختلف زمانی ساخته شده و مردم اعتقاد دارند که خانه های آن ها جزئی از این قلعه می باشد برای همین خانه های قدیمی و فرسوده خود را خراب نمی کنند. این خانه های زیبا با خشت، آجر و چوب درست شده اند و با اینکه قدیمی و فرسوده اند اما تماشای آن ها جالب توجه است. تعدادی از این خانه ها بازسازی و به رستوران تبدیل شده اند و می توانید در آن ها غذاهای خوشمزه و محلی میل کنید.

قلعه آنکارا قرن ها به عنوان پایگاه ارتش، مرکز نگهداری مهمات و جایگاه دیده بانی مورد استفاده قرار گرفت و امروز یکی از مهمترین جاذبه های شهر است به طوری که بیشتر گردشگران در سفر به این شهر از آن دیدن می کنند. 

 قلعه آنکارا | نماد تاریخی پایتخت ترکیه

این قلعه بزرگ و زیبا امروز به محل برگزاری کنسرت ها و مراسم فرهنگی تبدیل شده و گردشگران زیادی برای تماشای آن ها به اینجا می آیند. پیشنهاد می کنیم در سفر به آنکارا حتما از این قلعه تاریخی و زیبا دیدن کنید چون سفر به آنکارا بدون بازدید از این قلعه کامل نمی شود.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما