مجموعه تاریخی موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد

مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد مجموعه‌ای ۱۱۰ هکتاری در شمال شهر تهران است که توسط شاهان در دوره قاجار و دوره پهلوی، بنیانگذاری شده و گسترش یافت.

پس از انقلاب ۱۳۵۷ این مجموعه به شکل موزه درآمد و کاخ کنونی ریاست جمهوری در کنار این مجموعه قرار دارد. در حال حاضر چندین کاخ و ساختمان این مجموعه در اختیار نهاد ریاست‌جمهوری ایران است.

مجموعه تاریخی موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد

موزه سلاح های دربار سعدآباد در شمالی ترین نقطه مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ موزه سعدآباد قرار دارد و ساختمان آن پیش از انقلاب اسلامی محل سکونت غلامرضا پهلوی برادر محمدرضا بوده است.

مجموعه تاریخی موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد

 این موزه دائمی در برگیرنده بیش از 70 اسلحه گرم از نوع شکاری، جنگی، کمری و ملزومات آنها می باشد که تعلق به پهلوی دوم و درباریان داشته اند. تعدادی از سلاح های این مجموعه اهدایی شخصیت های مهم سیاسی و نظامی دیگر کشورها به محمدرضا شاه پهلوی هستند.

تنوع قابل توجه تفنگ های شکاری ساخت کارخانه های معروف اسلحه سازی اروپا و آمریکا از جمله رمینگتون، وینچستر، اسپیرینگ فیلد و برنو از ویژگی های این مجموعه می باشد.

اشیاء موجود در موزه سلاح های دربار سعدآباد

مجموعه تاریخی موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد

اسلحه منحصر به فرد این مجموعه، تفنگ سر پر تک لول با سیستم سنگ چخماقی است که متعلق به قرن ۱۷ میلادی و ساخت کشور هندوستان می باشد، تعدادی باروت دان چرمی متعلق به دوره قاجاریه نیز زینت بخش این مجموعه است.

زیرزمین موزه سلاحهای دربار که پیش از الحاق آن به موزه فاقد کاربری بود ، پس از اتمام عملیات مرمت و اجرای طرح گسترش موزه ؛در تاریخ دوم خرداد سال ۱۳۹۰ با حضور ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گشایش یافت .

این بخش از موزه سلاحهای دربار دارای چهار سالن نمایش است که در سالن اول طپانچه های متعلق به دوره قاجار با تزیینات عاج و صدف به نمایش گذاشته شده اند و در سالن های دیگر تفنگهای سرپر قدیمی با تزیینات عاج و فلز ، باروت دانهای چرمی و فلزی و نیز سلاحهای مربوط به دوره پهلوی همراه با فضاسازی تاریخی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته اند .

مجموعه تاریخی موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد

همچنین در بخشهای مختلف زیرزمین عکسهای تاریخی مربوط به دوران قاجار و پهلوی دیده می شود .از دیگر آثار به نمایش در آمده می توان از کلاههای نظامی و مدالهای متعلق به دوره پهلوی نام برد .

سلاح (M16) در موزه سلاح های دربار

M16 را به عنوان دقیق ترین و بهترین اسلحه ی هجومی جهان می شناسند. این سلاح در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط “یوجین استونر” طراحی و بوسیله ی کمپانی اِرما لایت امریکا تولید شده است و از کالیبر ۲۲۳/۰ رمینگتون ( ۵/۵۶ × ۴۵ ناتو) بهره میبرد.

M16 اسلحه ای بسیار سبک، ظریف و خوش دست است و پس از تولید عمومی اش به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرد و هر ساله ارتقا یافت. به گونه ای که بیش از نیم قرن است که به عنوان اسلحه سازمانی امریکا و ناتو در خدمت ارتش های آنهاست. از سال ۲۰۰۴ میلادی آخرین مدل ارتقا یافته ی این سلاح با عنوان ام ۴ تا به امروز در ارتشهای ذکر شده استفاده میشود.

مجموعه تاریخی موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد

 از معدود نکات منفی آن این است که M16 حساسیت بسیار زیادی به گرد و خاک دارد و اگر دریچه ی کوچک آن مسدود نباشد و اندکی گرد و خاک وارد آن شود سلاح بلافاصله از کار می افتد.

آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، کاخ‌موزه سعدآباد

مترو: با استفاده از خط یک مترو در ایستگاه تجریش از قطار پیاده شوید. به سمت میدان تجریش بروید. وارد خیابان ولی عصر شوید مستقیم بروید تا به خیابان افراز برسید. در خیابان افراز مستقیم بروید تا به خیابان کمالی برسید. مستقیم بروید تا به کاخ موزه سعدآباد تهران برسید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما