مسجد حصار در ازمیر | نمونه‌ای از هنر اسلامی دوره عثمانی

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

از لحاظ اینکه همواره در کشور ترکیه تعداد قابل ملاحظه ای مسلمان وجود دارد. پس تعداد مساجد متعددی در شهرهای این کشور در طول زمان ساخته شده است. که برخی در سالهای نه چندان دور ساخته سده اند و برخی نیز بسیار قدیمی میباشند. که علاوه بر اینکه جزو اماکن مذهبی ترکیه میباشند؛ جزء اماکن دیدنی ترکیه نیز محسوب میشوند.

مسجد حصار در ازمیر | نمونه‌ای از هنر اسلامی دوره عثمانی

مسجد حصار که با نام مسجد حیصار نیز شناخته می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مساجد کشور ترکیه است و از جاهای دیدنی ازمیر به‌ شمار می‌رود.

قدمت مسجد حصار ازمیر به قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردد. این مسجد توسط آیدین اوغلو یاتوپ در بین سال‌های 1592-1598 بنا گردید که نمای بیرونی آن سنگی است و گنبد آن را با لایه‌ای از سرب پوشانده‌اند.

نمای داخلی مسجد حصار ازمیر از بهترین نمونه‌های هنر اسلامی دوره عثمانی است. این مسجد دارای یک اندرون دلپذیر با یک منبر و محراب زیباست. یک گنبد اصلی در مرکز مسجد حصار وجود دارد که توسط هشت ستون سنگی و دو گنبد بزرگ از دو طرف احاطه شده است. همچنین 3 گنبد کوچک نیز در قسمت پشتی این گنبد وجود دارد که دیدنشان تماشایی است.

مسجد حصار در ازمیر | نمونه‌ای از هنر اسلامی دوره عثمانی

فضای داخلی مسجد حصار نیز با طرح‌های آبی و طلائی بر روی سقف گنبدی اصالت ازمیری دارند و نسبت به طراحی کلاسیک عثمانی ساده‌تر و خلوت‌تر است. از دیگر دیدنی های مسجد حصار باغ رز و تاکستانی آن است که در انتهای نمازخانه بانوان این مجموعه قرار دارد.

پس اگر مسافر ازمیر هستید و مسیرتان به بازار کمرالتی خورد یا برای خرید به این بازار سر زدید، حدود ۳۰ دقیقه از وقت خود را هم به بازدید از این بنا، که گویی معرف خیران مسلمان عثمانی است، اختصاص دهید. خوشبختانه بازدید از مسجد حصار رایگان بوده و در تمام روز‌های هفته قادرید تا از آن دیدن کنید.

مسجد حصار در ازمیر | نمونه‌ای از هنر اسلامی دوره عثمانی

این مسجد فاصله‌ی چندانی با نوار ساحلی و همینطور لونا پارک ندارد و می‌توانید برای بعد یا قبل از بازدید این مسجد از جاذبه‌های اطراف این مسجد تاریخی، دیدن کنید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید