مسجد کاسه فروشان رشت را چطور پیدا کنیم؟

آثار تاریخی همیشه چشم انداز خیره کننده ای دارند چرا که می توان با دیدن آنها پیشینه و تاریخ شهر یا کشور خود را بیشتر و بهتر شناخت. امروزه بخاطر وجود مراکز خرید و دیدنی های جدید و خیره کننده مدرن این بنا های تاریخی کمتر به چشم گردشگر ها می آید. در این مطلب به معرفی مسجد کاسه فروشان رشت می پردازیم.

مسجد کاسه فروشان رشت را چطور پیدا کنیم؟

مسجد کاسه فروشان رشت در بازار خرازهای شهر رشت واقع گردیده و بنای اولیه آن، از آثار دوره قاجاریه و از مساجد بزرگ شهر است . طول این مسجد، ۵/۱۸و عرض آن، ۱۴ متر است . با ساختنسه فیلپای بزرگ، فضای داخلی مسجد را به چهار قسمت کرده اند.

مسجد کاسه فروشان رشت را چطور پیدا کنیم؟

محیط هر یک از این فیلپاها، ۲۵/۳ متر است . پایه های آنها هفت ردیف کاشی به رنگ سبز و سیاه به ارتفاع ۱۰۸ سانتی متر است . در قسمت شرقی مسجد، محوطه ای به طول ۶۰/۸ و عرض ۱۰/۷ متر واقع شده که پوشش آن بر دو فیلپای مدور متکی است و قسمت زنانه مسجد را تشکیل می دهد .

ازاره مسجد به ارتفاع ۹۸ سانتی متر، با کاشیکاری دوره قاجاریه پوشش یافته است . این مسجد با پوشش سفال سر دارای مناره آجری نسبتا کم ارتفاعی است . متصل به مسجد، مدرسه علوم دینی مهدیه با کتیبه ای به تاریخ ۱۳۶۳ه-. ق واقع است .

مرقد سید مهدی رودباری

مسجد کاسه فروشان رشت را چطور پیدا کنیم؟

مزار و مرقد سید مهدی رودباری (متوفی ۱۰۳۶ ه.ق) در قسمت شرقی مسجد قرار دارد. سنگ مرمری با ذکر اسلاف او تا حضرت خاتم النبین (ص) بر روی مرقد گذاشته شده است.همچنین آرامگاه آیت الله ضیابری (متوفی ۱۳۶۰ خورشیدی)، آخرین امام جماعت مسجد، در صحن مسجد قرار دارد.

آدرس: گیلان – رشت – بازارخرازها

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما