معرفی جاذبه تاریخی برج سویوم بایک کازان

اگر قصد سفربه روسیه را دارید خوب است از دیدنی‌های روسیه به خصوص کازان به عنوان یک مقصد جدید و جذاب که این روزها نامش با جام جهانی 2018 روسیه گره خورده آگاهتر شوید. برج سویوم بایک یکی از جاذبه های دیدنی روسیه است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

برج سویوم بایک یک از برج‌های قدیمی شهر کازان در روسیه است. آثار تاریخی بیشماری در روسیه وجود دارد که از لحاظ معماری و تاریخچه نکات قابل توجهی در این آثار وجود دارد.

معرفی جاذبه تاریخی برج سویوم بایک کازان

برج سویوم بایک یک از آثار تاریخی کازان است. این برج که گاها به نام مسجد خان نیز خوانده می‌شود احتمالا آشناترین نماد و نشانه از شهر کازان است. برج سویوم بایک که در مجموعه کرملین کازان قرار دارد نسبت به سایر برج های این منطقه کوچکتر است و نمایی متفاوتتر نیز دارد.

رج سویوم بایک تاریخچه‌ای مرموز و جالب توجه دارد و دیدن آن برای کسانیکه تاریخچه آن را می‌دانند وسوسه برانگیز است.برج سویوم بایک کازان با داشتن نمایی آجری و متمایل به قرمز از نظر معماری نیز در عین سادگی، ابهت و زیبایی خاص خود را دارد و بعنوان یک اثر تاریخی جذاب برای بازدید پیشنهاد می‌شود.

تاریخچه برج سویوم بایک

معرفی جاذبه تاریخی برج سویوم بایک کازان

به عقیده برخی این برج تنها در سه روز ساخته شده است و در پس پرده ساخت این برج داستانها و افسانه‌های بسیاری نقل شده است. در مورد تاریخ ساخت این بنا هنوز اختلاف نظر وجود دارد بطوریکه برخی آن را متعلق به قرن ۱۶ می‌دانند. ولی عقیده اکثریت بر ساخت این بنا در اوایل قرن هجدهم است و شاید آنهم به این دلیل است که در آن زمان ساخت برج هایی که شبیه به برج سویوم بایک کازان بودند طرفداران زیادی داشتند. این برج تا سال ۱۹۹۰ کمی متمایل بود و بعدها از روشهای تثبیت متنوع برای اصلاح برج استفاده شد و دیگر یک برج متمایل و خمیده نیست. طبق افسانه ها، پس از آنکه ایوان مخوف کازان را تصرف کرد، قصد داشت با ازدواج با خواهرزاده شاه خلع شده به نام سویوم بایک، جشن بگیرد. شاهزاده خانم زیبا در ابتدا امتناع ورزید و گفت تنها در صورتی موافقت می کند با او ازدواج کند که ایوان بتواند برجی بالاتر از هر کدام از برج‌هایی که وجود داشت بسازد. ایوان این کار را انجام داد و تنها در شش روز برج سویوم بایک را ساخت. بعد از اتمام آن سویوم بایک گفت که می‌خواهد از برج بلند به شهر نگاه کند. هنگامی که او به بالای برج رسید به قصد خودکشی خود را به پایین پرت کرد و عقیده داشت که ایوان ممکن است شهر را گرفته باشد اما هرگز نمی تواند قلب Suyumbike را داشته باشد.

معماری برج سویوم بایک

معرفی جاذبه تاریخی برج سویوم بایک کازان

برج سویوم بایک بصورت طبقه‌ای است و نمایی آجری متمایل به سرخ رنگ بسیار زیبا و جذابی را دارد. در اوایل قرن ۲۰ میلادی در سازه این برج به اندازه ۱۹۴ سانتی متر خمیدگی برآورد شد که بعدها و در دهه ۱۹۳۰ توسط فنون مهندسی اصلاح شد. در زمان امپراطوری روسیه در بالای برج نماد دو عقاب وجود داشت که امروزه هلال ماه که بعنوان نماد مسلمان شناخته می‌شود جایگزین آن نمادها شده است. معماری متفاوت و جلوه ساده اما پر از رمز و راز برج سویوم بایک در مقایسه با سایر برج‌های کرملین سبب شده است این برج به گونه ای جذابتر و با ابهت تر به نظر برسد.

زمان و هزینه بازدید از برج سویوم بایک

معرفی جاذبه تاریخی برج سویوم بایک کازان

برای بازدید از برج سویوم بایک کازان گردشگران به حدود یک ساعت وقت نیاز دارند ولی چون این برج در نزدیکی کرملین کازان واقع شده است، برای بازدید از کل این مجموعه و برج های متعددش به بیش از دو ساعت زمان نیاز است. برای بازدید از برج سویوم بایک نیازی به پرداخت ورودیه نیست.

برج سویم بایک به همراه کرملین کازان در سال ۲۰۰۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و بعنوان یک جاذبه تاریخی و گردشگری با ارزش معرفی شد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما