معرفی جاذبه دیدنی پله های سلارون ریودوژانیرو

در سفر به برزیل و بازدید از شهر ریو حد فاصل دو محله «لاپا» و «سانتا ترزا»، زیباترین پله‌های جهان را خواهید دید. درست می‌شنوید، این راه پله شیبدار که مسیری ۱۲۵ متری با ۲۱۵ پله است، عنوان «زیباترین راه پله جهان» را به خود اختصاص داده است. 

این راه پله زیبا و دیدنی یک مسیر 125 متری می باشد که پله‌های آن با بیش از 2000 کاشی، آینه و سرامیک‌ رنگی زینت یافته‌، پله‌هایی که در روز میزبان صدها گردشگر است.

تمامی این‌ توجه و تکاپوها به دلیل کار هنرمندانه‌ است که خورخه سلارون بیش از دو دهه برای این پله‌ها انجام داد و آن‌ها را به سرانجام رساند.

خالق هنر پله‌های سلارون که بود؟

معرفی جاذبه دیدنی پله های سلارون ریودوژانیرو

خروخه سلارون هنرمند و نقاش اهل شیلی بود که در سال 1947 به دنیا آمد. او طی عمر خود به بیش از 50 کشور مختلف سفر کرد و به ادعای خودش تا قبل از استقرار در ریو دو ژانیرو بیش از 25.000 پرتره به فروش رساند و از همین طریق خرج خود در سفر درمیاورد. سی و شش سال گذشت و در سال 1983، خورخه سلارون خانه  کوچکی در محله ارزانی به نام لاپا خریداری کرد. او که علاقه خاصی به کشور برزیل داشت، سال‌های عمر خود را در آنجا سپری می‌کرد تا اینکه در سال 1990 شروع به رنگ آمیزی و نوسازی 200 پله‌ای کرد که در مقابله خانه‌اش قرار گرفته بود. پله به پله، او شروع به تغییر دادن محیط اطرافش کرد و از پله‌های قهوه‌ای رنگ فرسوده یک اثر هنری آفرید.

معرفی جاذبه دیدنی پله های سلارون ریودوژانیرو

در ابتدا تهیه رنگ، کاشی و سایر لوازم مورد نیاز برای خورخه رایگان نبود. او طی تکمیل پروژه‌اش به پول نیاز داشت و از طریق نقاشی کشیدن و فروختن، تا حدودی مبلغ مورد نظر برای خرید کاشی را تهیه می‌کرد. خورخه برای تهیه آنچه نیاز داشت، شهر را می‌گشت و این سبب شده بود تا توجه دیگران را به خود و هدفی که در حال انجامش است، جلب کند. شهرت او نه تنها در ریو و برزیل بلکه در سراسر جهان پیچید و دست کم از 60 کشور مختلف به او کاشی‌های مختلف فرستاده شد.

بازسازی این پله‌ها در سال 2000 میلادی به پایان رسید و سلارون بعد از آن، کاشی‌های قرمز رنگ را نیز به آن اضافه کرد. قرمز، رنگ مورد علاقه‌ی او بود و سرزندگی بیشتری به این اثر می‌بخشید. همچنین رنگ قرمز، یکی از رنگ‌های اصلی پرچم کشور شیلی به شمار می‌رود. این راه‌پله کم‌کم شهرت بیشتری پیدا کرد و مسافرانی که به ریودوژانیرو می‌آمدند، کاشی‌های کشور خودشان را به عنوان هدیه برای سلارون می‌آوردند.

معرفی جاذبه دیدنی پله های سلارون ریودوژانیرو

هنگام بازدید از این مکان، کاشی‌های بسیاری را خواهید دید که با دست نقاشی شده‌اند و تصویر زنی آفریقایی را نشان می‌دهند که باردار است. سلارون هیچگاه توضیح مشخصی در مورد این نقاشی نداد و صرفاً اعلام کرد که این تصاویر به مشکل شخصی او در گذشته برمی‌گردند. نظریه‌های مختلفی راجع به این موضوع وجود دارد و بعضی‌ها حدس می‌زنند که این زن، همسر سابق سلارون باشد که یا او را ترک کرده یا درگذشته است. اما کسی به طور قطع درباره‌ی این تصویر چیزی نمی‌داند و این موضوع، یک راز باقی مانده است. این پله‌ها، بخش مهمی از شهرت خود را مدیون هنرمندانی همچون «اسنوپ داگ» و گروه موسیقی راک «یو تو» می‌باشند که یکی از موزیک ویدیوهایشان را در این مکان ضبط کردند و مردم بسیاری از سراسر جهان با این اثر هنری زیبا آشنا شدند.

در میان کاشی‌ها، کاشی‌هایی از ایران با طرح شیر و خورشید و یا کاشی‌های قدیمی نقش برجسته‌ای از دوره قاجار قابل مشاهده هستند.

معرفی جاذبه دیدنی پله های سلارون ریودوژانیرو

متاسفانه پیکر بی‌جان خورخه سلارون در سال 2013 زمانی که 65 سال داشت در رو به رو پله‌هایی که بیش از 20 سال از عمرش را صرف زینت آن کرده بود پیدا شد. ساکنین لاپا، سانتا ترزا و… پس از مطلع شدن از خبر فوت خورخه به نشانه احترام در تمامی بخش‌های پله که دارای رنگ روشن بود شمع روشن کردند.

به شما قول می‌دهیم عکس‌هایی که روی این پله‌ها در سفر به برزیل می‌گیرید آنقدر رنگارنگ و زیبا می‌شود که بارها و بارها با دیدن آن‌ها لبخند می‌زنید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما