معرفی سد میل مغان وجاذبه های دیدنی آن

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

استان اردبیل پر از جاذبه‌های دیدنی است. طبیعت زیبا و آب و هوای مطبوع آن، این منطقه از کشور را بین بوم‌گردها و دوستداران گردشگری بسیار پرطرفدار کرده است. 

سد میل مغان به عنوان سد دوستی ایران و آذربایجان است که از نوع انحرافی نيمه متحرك با بدنه بتنی و خاکی می باشد و بین دو شهر اصلاندوز مغان و هورادیز واقع شده است. 

معرفی سد میل مغان وجاذبه های دیدنی آن

کانال اصلی و بزرگ منطقه مغان از اين سد سرچشمه گرفته و پس از طی مسير ۳۲ کيلومتری، آب درياچه شهرک شهيد غفاری مغان (شركت كشت و صنعت و دامپروری مغان) را تغذيه می کند. تمام اراضی زيرکشت اين منطقه و قسمتی از اراضی شهرستان بيله سوار از طریق اين کانال آبياری می شوند.

در حال حاضر سد مخزنی ارس و سد انحرافی ميل مغان بر روی رودخانه ارس در فاصله مشترك ايران و جمهوری آذربايجان فعال است كه بهره برداری از آنها در سال ۱۳۵۰ شروع شد.

معرفی سد میل مغان وجاذبه های دیدنی آن

آب اين رود خانه به وسيله كانال های تعبيه شده در سد ميل مغان به مصرف آبياری اراضی كشاورزی رسيده و سبب رونق كشاورزی و اقتصادی منطقه شده است. این سد آب شرب شهرستان های پارس آباد، بیله سوار و گرمی را تامین و حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی دشت مغان را آبیاری می کند.

ميزان حجم آب خروجی از سد ارس ۹۶/۳۵۰۵ ميليون متر مكعب بوده و ميزان حجم آب سريز از سد مغان ۳۲/۲۹۰۷ ميليون متر مكعب و حداكثر دبی تخليه سيلاب ۲۴۶۰ متر مكعب برثانيه است.

دریاچه پشت سد میل مغان بین دو شهر آصلان دوز مغان و هورادیز دوستی بی پایان بین مردم این دو منطقه در ایران و آذربایجان ایجاده کرده است. تالاب دریاچه سد میل مغان از جاذبه های گردشگری ویژه مردم محلی و توریست های داخلی و خارجی می باشد. این تالاب محلی برای پرندگان مختلف مهاجر است.

معرفی سد میل مغان وجاذبه های دیدنی آن

به لحاظ قرار گرفتن منطقه مغان در مسیر مهاجرت و کوچ پرندگان، مساعد بودن شرایط آب و هوا و امکان تغذیه مناسب، تالاب های این منطقه مکان مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان است. بیست هزار پرنده آبزی و کنار آبزی اینجا منزل دارند که بر اهمیت این مکان از نظر محیط زیست می افزاید. درناهای خاکستری، قوی گنگ، قوی فریاد کش، پلیکان، غاز خاکستری، عروس غاز، انواع اردک، فاخته، زنگوله بال، خروس کولی این تالاب را برای زیستن انتخاب کرده ‌اند. حفاظت از محیط زیست منطقه در این سد که موقعیت ژئوپولتیکی و اکوپولتیکی بسیار حساسی دارد، برای ایران بسیار مهم است. 

معرفی سد میل مغان وجاذبه های دیدنی آن

دریاچه سد میل مغان با مساحت ۹۹۶ هکتار در مسیر کریدور مهاجرت پرندگان قرار گرفته و هر سال با شروع بارش‌ های پاییزی و حاکمیت سرما در روسیه و شمال اروپا، تالاب ‌های مغان بمدت شش ماه، میزبان هزاران قطعه پرنده در ۷۲ گونه مختلف است تا زمستان گذرانی خود را در این منطقه انجام دهند.

سد میل مغان در ۲۶۰ کیلومتری پایین دست سد مخزنی ارس در منطقه اصلاندوز برروی رودخانه ارس قرار گرفته است. این سد و تالاب در ۵۰ کیلومتری شهرستان پارس آباد و سه کیومتری شهر اصلاندوز واقع شده است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید