موزه ملی جمهوری تاتارستان | از دیدنی های شهر کازان روسیه

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

کازان شهری است که به تازگی سالگرد هزار سالگیش را جشن گرفته و به یکی از مقاصد جدید تورهای روسیه تبدیل شده است. موزه ملی جمهوری تاتارستان از دیدنی‌های روسیه به شمار می‌آید که با بازدید از آن می‌توانید تاریخ پر فراز و نشیب تاتارستان را بیشتر بشناسید.

در موزه ملی تاتاستان انواع آثار و اشیای به جای مانده از دوران مختلف تاریخ را تماشا خواهید کرد؛ آثار هنری، صنایع دستی و لباس‌ های سنتی و ملی در این موزه به نماش گذاشته شده اند.

موزه ملی جمهوری تاتارستان | از دیدنی های شهر کازان روسیه

موزه ملی تاتارستان در زمینه تحولات علمی، فرهنگی، فعالیت های آموزشی و چاپ و نشر به عنوان مرکز تحقیق و توسعه فعالیت دارد. یافته هایی که در حین حفاری های این منطقه به دست آمده اند، دانش کلیدی برای درک حقایق قومی، فرهنگی و تاریخی هستند.

بخش های مختلف موزه ملی تاتارستان

موزه ملی تاتارستان شامل بخش های متفاوتی است که بازدید از همه بخش ها توصیه می شود؛ بخش همکف موزه مربوط به هدایایی است که روسای سایر کشورها به شهر کازان داده اند، همچنین انواع آثار و اشیای به جای مانده از دوران مختلف تاریخی وجود دارند که مطمئنا دوستداران تاریخ و هنر بومی از تماشای این قسمت ها لذت خواهند برد؛ یکی از وسایل بسیار جالب در موزه ملی تاتارستان، تخت پادشاهی تاتارستان است که در طبقه همکف قرار گرفته است. در گنبد طلایی موزه ملی تاتارستان نیز می‌توانید به چندین کتیبه قرآنی دسترسی داشته باشید که نشان دهنده اهمیت قرآن در میان تاتاری ها بوده است.
طبقه دوم موزه ملی تاتارستان نیز مربوط به مدال‌ها و اشیای باارزشی است که به رئیس جمهور تاتارستان اهدا شده اند؛ در هنگام بازدید از این موزه این هدایا به شدت جلب توجه خواهند کرد. بخشی از موزه نیز به آثار یکی از تاریخ دانان معروف تاتاری به نام آندری بیخاچوف مربوط می شود که می توان کتاب های کهن، سکه های نادر، جواهرات زیبا، لباس های سنتی و دست نویس های اشخاص برجسته تاریخ اشاره کرد؛ مطمئنا از تماشای این قسمت ها شگفت زده خواهید شد. همچنین بعد از بازدید از موزه ملی تاتارستان پیشنهاد می شود تا مسجد و ساختمان کوچک موجود در نزدیکی این موزه نیز بازدید داشته باشید.

وسایل نگهداری شده در موزه ملی تاتارستان

موزه ملی جمهوری تاتارستان | از دیدنی های شهر کازان روسیه

امروز موزه ملی تاتارستان دارای ۹۱۰۰۰۰ عنوان بنیاد باستان شناسی مربوط به دوران باستان و قرون وسطی است؛ مانند مجموعه ای منحصر به فرد از انواع طلا و جواهر متعلق به دوره های مختلف تاریخ، همچنین موارد باستانی کشورهایی مانند مصر، هند، چین، ژاپن، آسیای شرقی که در این موزه نگهداری می شوند. مجموعه قوم نگاری نیز برای حفظ میراث فرهنگی مردمان منطقه ولگا شامل وسایل خانگی، نمونه ای از لباس های محلی، کلاه، جواهرات، کفش، آلات موسیقی هستند. در مجموعه سکه شناسی نیز بیش از صد هزار نوع سکه، اسکناس، مدال، جوایز از کشورهای مختلف را خواهید دید که این قسمت نیز مربوط به دنیای شرق، غرب، سکه های روسی، و سکه های زمان اسکندر کبیر و امپراتوری بیزانس هستند.
مجموعه نوشته ها نیز شامل حدود ۱۳۰.۰۰۰ اثر مانند کتیبه ها و نامه ها از قرن شانزدهم و هفدهم و ۳۰۰ اثر شامل آثار هنرمندان، استادان، سیاستمداران، و همچنین مجموعه ای از کتاب های اولیه چاپ شده و نسخه های خطی فارسی، عربی، تاتاری در معرض تماشا هستند. موزه ملی تاتارستان همچنین دارای کتابخانه ای عظیم است که در آن حدود ۱۹ هزار نسخه کتاب وجود دارد و برای دسترسی به این قسمت باید با تعیین وقت قبلی مراجعه کنید.

امکانات موزه ملی تاتارستان

موزه ملی جمهوری تاتارستان | از دیدنی های شهر کازان روسیه

در موزه ملی جمهوری تاتارستان سخنرانی هایی در زمینه تاریخ شهرستان کازان، افراد مشهور منطقه، افسانه ها و خیلی موارد دیگر انجام می گیرد که در این حین در موزد اشیای موزه نیز توضیحات داده می شود. مدت زمان این سخنرانی ۴۵ دقیقه است ولی به طور کامل با موارد داخلی موزه آشنا خواهید شد.

تاریخچه موزه ملی تاتارستان

موزه ملی جمهوری تاتارستان | از دیدنی های شهر کازان روسیه

 مورد جالب توجه در مورد موزه ملی تاتارستان اینست که در محل فعلی این موزه در زمان های قدیم مسجدی به نام مسجد سلطان تاتار وجود داشته است که به دستور ایوان مخوف به طور کلی نابود گردیده و آغاز ساخت بنای موزه به سال ۱۷۷۰ بر می گردد. بنای فعلی موزه نیز در سال ۲۰۰۵ تکمیل شده است. در سال‌های ابتدایی تاسیس موزه ملی تاتارستان به عنوان نگارخانه محلی استفاده می شد و اسناد تاریخی موجود در این موزه نیز نشان دهنده تاریخ غنی تاتارستان از دوران قرون وسطی به بعد را به تصویر می کشد. در حال حاضر نیز از این بنا برای برگزاری بازارهای سرپوشیده استفاده می شود.

نحوه دسترسی

موزه ملی جمهوری تاتارستان | از دیدنی های شهر کازان روسیه

برای بازدید از موزه ملی تاتارستان می توانید از اتوبوس یا مترو استفاده کنید که نزدیک ترین ایستگاه مترو کرملیوفسکایا نام دارد و نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس نیز تسنترالنی استادیون و خیابان باتورینا هستند، به راحتی می توانید از این دو طریق به National Museum of the Republic Tatarstan دسترسی داشته باشید.

ساعت و هزینه بازدید

موزه ملی جمهوری تاتارستان | از دیدنی های شهر کازان روسیه

برای بازدید از این موزه زیبا همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر می توانید مراجعه کنید؛ فقط روزهای پنج شنبه در ساعت بازدید استثنا وجود دارد که از ساعت ۱ ظهر تا ۸ شب امکان پذیر است. برای بازدید از موزه ملی تاتارستان باید بلیط ورودی تهیه کنید؛ البته برای دانش آموزان نصف بها گرفته می شود و برای کودکان زیر ۷ سال نیز بازدید از این موزه رایگان است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید