پلاک بین ‌المللی وبرگه کاپوتاژ خودرو چیست و چگونه انجام می شود؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که صندلی ماشین خود را به نشستن در اتوبوس، هواپیما و قطار ترجیح می‌دهند و دوست دارند به جای پرداخت هزینه بلیط، زمینی سفر کرده و بنزین باک را بسوزانند؛ باید به فکر دست‌وپاکردن یک پلاک بین المللی باشید.

پلاک بین ‌المللی وبرگه کاپوتاژ خودرو چیست و چگونه انجام می شود؟

 حتی در کشور خودمان اگر بخواهید با خودروی شخصی وارد مناطق آزاد، مانند قشم و کیش شوید نیاز به برگه کاپوتاژ دارید. وقتی خودرو برگه کاپوتاژ داشته باشید، به این معنی است که می‌توانید کالاهای خارجی را با خودرو شخصی خود به ایران بیاورید.

کاپوتاژ خودرو چیست؟

پلاک بین ‌المللی وبرگه کاپوتاژ خودرو چیست و چگونه انجام می شود؟

کاپوتاژ (Cabotage) درواقع یک کلمه فرانسوی و یک اصطلاح گمرکی‌ست که برای  تجارت یا حمل‌و‌نقل  کالا و مسافر در آب‌های ساحلی یا حریم هوایی یا بین دو نقطه مرزی استفاده می‌شود. این کلمه دراصل از نام دریانورد ونزوئلایی سباستیائو کابوتو گرفته شده است که در قرن شانزدهم آمریکای شمالی را با سفر از سواحل فلوریدا تا دهانه رودخانه سنت لارنس، در منطقه ای که امروز کانادا است، کاوش کرد.

قرن‌های گذشته بیشتر تاجرها یا واردکنندگان و صادرکنندگان امروزی کالاها با کاپوتاژ سروکار داشته‌اند این روزها اما دیگر کاپوتاژ برای ماشین‌های شخصی هم صادر می‌شود. یعنی اگر می‌خواهیم با ماشین خودمان‌ به خارج از کشور سفر کنیم باید حتما برای ماشین‌مان‌ برگه کاپورتاژ تهیه کنیم.

همچنین اگر مقصد سفر با ماشین شخصی مناطق آزاد داخل کشور مثل قشم و کیش سفر کنیم و بخواهیم ماشین‌مان را با کشتی وارد این جزیره‌ها بکنیم هم باید برگه کاپوتاژ داشته باشیم. یک نکته مهم اینکه وقتی برای ماشین شخصی برگه کاپوتاژ می‌گیریم یعنی اجازه داریم با ماشین شخصی‌مان کالاهای خارجی را وارد مرزهای کشور کنیم.

برگه کاپوتاژ خودرو چه مدت اعتبار دارد؟

پلاک بین ‌المللی وبرگ کاپوتاژ خودرو چیست و چگونه انجام می شود؟

برگه کاپوتاژ خودرو برای هر ماشین یک سال  اعتبار دارد. اگر هم کمتر از یک ماه از اعتبار برگه کاپوتاژ ماشین شما باقی ما‌نده باشد؛ باید آن را تمدید کنید. حواستان هم باشد اگر بعد از یک‌سال دیگر نیازی به تمدید کاپوتاژ ماشین نداشتید حتما برگه کاپوتاژ ماشین را باطل کنید. اگر این کار را نکنید جریمه خواهید شد.

مدارک لازم برای کاپوتاژ ماشین شخصی

پلاک بین ‌المللی وبرگه کاپوتاژ خودرو چیست و چگونه انجام می شود؟

شناسنامه مالکیت ماشین؛ برگ سبز خودرو

سند و فاکتور فروش ماشین؛ سند کمپانی

کارت ماشین

اصل گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی یک‌ساله و اعتبار حداقل سه سال برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه‌ساله

بیمه‌نامه ماشین

گواهینامه بین‌المللی قبلی (اگر هنوز اعتبار دارد)

گذرنامه و کپی صفحه اول آن؛ دارای شش ماه تاریخ انقضاء

چهار عدد عکس سه در چهار برای گواهی‌نامه بین‌المللی

بردن خود ماشین شخصی به نمایندگی

نحوه دریافت گواهینامه و کارت بین‌ المللی خودرو

پلاک بین ‌المللی وبرگه کاپوتاژ خودرو چیست و چگونه انجام می شود؟

هنگامی که تمام مدارک و کارهای لازم در اداره گمرک را انجام دادید با در دست داشتن برگه کاپوتاژ می‌توانید به سازمان اصلی جهانگردی و اتومبیل‌رانی یا نمایندگی‌های صدور گواهینامه بین‌المللی در تهران مراجعه کنید تا پلاک، کارت و گواهینامه بین‌المللی خود را دریافت کنید.

در این مرحله به دو نکته مهم توجه داشته باشید، اول اینکه کنترل کنید کشوری که قصد رانندگی در آن را دارید گواهینامه بین المللی صادر شده از ایران را قبول دارد یا نه و دوم اینکه بسته به شرایط، گواهینامه با مدت اعتبار یک یا سه ساله را انتخاب کنید. گواهینامه سه ساله در کشورهای بیشتری پذیرفته می‌شود.

 به همراه پلاک یک دفترچه بین‌المللی به راننده داده می‌شود که تمام اطلاعات خودرو و راننده در این دفترچه قرار دارد و شماره سریال مخصوص هر فرد نیز در آن ثبت می‌شود.

توجه داشته باشید پلاک بین‌المللی خودرو مادام‌العمر صادر می‌شود، در حقیقت برای خودرو پلاک مخصوص صادر می‌شود و تا هنگامی که خودرو شرایط و امکان سفر به کشورهای خارجی را داشته باشد می‌توانید از خودرو در سفرهای خارج از ایران استفاده کنید.

به یاد داشته باشید استفاده از پلاک بین‌المللی فقط برای سفرهای خارج از ایران است و شما باید قبل از خروج از مرز، پلاک بین‌المللی را بر روی خودرو نصب و به محض برگشت به کشور ایران پلاک بین‌المللی را از خودرو جدا کنید تا پلاک ملی خودرو قابل رویت باشد و به مشکل خاصی برنخورید.

به این نکته توجه کنید که بهتر است مالک خودرو پشت فرمان بنشیند و کاپوتاژ نیز باید به نام مالک باشد. اگر شخص دیگری قصد رانندگی دارد باید قبل از مراجعه به گمرک وکالت محضری به راننده غیر مالک داده شود تا مراحل به‌درستی انجام شود و مشکل خاصی پیش نیاید.

هزینه دریافت پلاک بین المللی در سال ۱۴۰۲

پلاک بین ‌المللی وبرگه کاپوتاژ خودرو چیست و چگونه انجام می شود؟

کارت ماشین بین‌المللی۱۳۰هزار تومان

گواهی‌نامه بین‌المللی۱۴۱هزار تومان

عضویت یک‌ساله در کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی۶۳هزار تومان

برچسب IR دائمی۵۴۰۰ تومان

هزینه گمرک و کاپوتاژ۵۰هزار تومان

کشورهای معتبر و پذیرنده پلاک بین‌المللی خودرو

مطابق با کنوانسیون سال ۱۹۴۹ که بیشتر کشورهای جهان عضو آن هستند؛ ۹۸ کشور پلاک بین‌المللی ایران را می‌پذیرند و اجازه ورود ماشین‌های شخصی ایران را به کشورشان می‌دهند.

ترکیه، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان، عربستان، یمن، بحرین، قطر، امارات، کویت، اردن و غیره همسایه‌های ایران هستند و احتمالا بیشترین مسافرت‌ها با خودرو شخصی به این کشورها انجام می‌شود. البته کشورهای سوریه و تاجیکستان نیز پلاک بین‌المللی ایران را معتبر می‌دانند و بسیاری از ایرانیان به این کشورها سفر می‌کنند.    

استعلام پلاک بین‌المللی

پلاک بین ‌المللی وبرگه کاپوتاژ خودرو چیست و چگونه انجام می شود؟

دفترچه بین‌المللی خودرو حاوی مشخصات کامل دارنده گواهینامه بین‌المللی و مالک وسیله نقلیه گذر موقت به هفت زبان مختلف است. مدارک معتبر برای کشورها در زمینه تردد وسایل نقلیه خارجی زیر نظر سازمان FIA صادر می‌شوند که در کشور ما تنها نماینده رسمی این سازمان، کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی است.

استعلام پلاک بین‌المللی و سایر مدارک اصلی خودروها در تردد خارج از کشور، با توجه به قرارداد رسمی کنواسیون بین‌المللی، برای کشورهای زیر نظر FIA میسر است. ارائه هرگونه مدرک جعلی فاقد مهر و نشان معتبر FIA،‌ مشکلات و پیامدهای غیر قابل جبرانی برای فرد متخلف خواهد داشت. پس برای دریافت مدارک کاپوتاژ ماشین و گواهینامه بین‌المللی تنها به مراکز معتبر و رسمی مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما