پل صلح تفلیس از جاذبه های گردشگری گرجستان

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

تفلیس یک شهر تاریخی با معماری و خانه‌های زیبا است که هر یک گویای برهه‌ای از تاریخ و نشان‌دهنده حضور مردمان مختلف است. گرجستان با پیشرفت هایی که در چند سال اخیر داشته و به احتمال بسیار قوی در آینده نیز خواهد داشت، به یکی از مقاصد محبوب گردشگری در جهان و به خصوص برای ایرانیان تبدیل شده است. در سال های اخیر شاهد سفر ایرانیان زیادی به گرجستان و تفلیس هستیم.

پل صلح تفلیس از جاذبه های گردشگری گرجستان

پل صلح تفلیس یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور گرجستان است که قسمت قدیمی تفلیس را به رایک پارک این شهر متصل می‌کند.  این پل روی رودخانه کر ساخته شده است و از یک سوی پل، نمایی از کلیسای متخی، مجسمه واختانگ یکم، بنبانگذار تفلیس، و قلعه ناریکالا، و از سوی دیگر، پل باراتاشویلی و دفتر رئیس‌جمهوری به چشم می‌خورد.

این سازه مدرن توسط معمار ایتالیایی Michele De Lucchi طراحی شده و در تاریخ 6 مه 2010 به طور رسمی افتتاح شد.سقف کاذب فولادی و شیشه ای پل صلح تفلیس با هزاران چراغ LED که 90 دقیقه قبل از غروب خورشید روشن می شوند، رودخانه متکواری و ساختمان های هر دو طرف رودخانه را روشن می کنند. سازه پل صلح تفلیس در ایتالیا ساخته شده بود که در 200 کامیون به تفلیس منتقل شد، در حالی که روشنایی ها (لامپ های LED) روی سازه نصب شده بودند.

پل صلح تفلیس از جاذبه های گردشگری گرجستان

 طراحی این پل بینندگان را به یاد یک جانور دریایی می‌اندازد. این پل فولادی دارای یک سایبان شیشه‌ای است که با وجود ال‌ای‌دی‌های بسیار، در شب بسیار خودنمایی می‌کند. این چراغانی ۹۰ دقیقه پیش از غروب آفتاب روشن می‌شود (۹۰ دقیقه پس از طلوع خاموش می‌شود) و رودخانه کر و ساختمان‌های هر دو طرف رودخانه را نورانی می‌کند. چراغانی دارای چهار برنامه است که در هر ساعت تغییر می‌کند.

پل صلح تفلیس از جاذبه های گردشگری گرجستان

این پل ۱۵۰ متری به پیشنهاد شهرداری تفلیس ساخته شد تا منطقه قدیمی شهر را به منطقه جدید وصل کند، در واقع این پل مرکز تاریخی و قدیمی تفلیس را در قسمت شرق به پارک رایک در قسمت غرب وصل می کند، پارکی که از آنجا شهر جدید تفلیس شروع می شود.

گفتنی است در سال 2012 پل صلح به عنوان یکی از 13 پل عجیب دنیا شناخته شد. بعد از این رویداد، شهرت پل صلح بیشتر شد و مسافران بسیاری هر ساله با تور گرجستان برای دیدن این پل زیبا به این کشور سفر کردند. 

پل صلح تفلیس از جاذبه های گردشگری گرجستان

پل صلح در هر زمان از روز، به خصوص به هنگام غروب و طلوع خورشید بسیار تماشایی است و بهترین فرصت برای گرفتن عکس های زیبا، هنری و یادگاری است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید