بنای تاریخی مسجد جامع خیوه ازبکستان

شهر خیوه مرکز خوارزم از شهرهای تاریخی در منطقه فرهنگی تمدن ایران است. آوازه خوارزم که پیشینه آن به سده شش میلادی می‌رسد را هر ایرانی شنیده است، شهری که پر است از گنجینه‌های میراث فرهنگی، معماری و حتی ادبیات ایران. در ادامه همراه ما باشید تا با یکی از جاهای دیدنی ازبکستان آشنا شوید.

مسجد جامع خیوه یا مسجد جمعه خیوه (ازبکی: Juma masjid / Жума масжид) مسجدی در خیوه، ازبکستان است. این بنا یکی از بناهای تاریخی اصلی ایچان‌قلعه، در بافت تاریخی خیوه است، که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

بنای تاریخی مسجد جامع خیوه ازبکستان

 قدیمی‌ترین بنای این شهر مسجد جامع خیوه است که ساختش به قرن ده تا دوازده میلادی باز می‌گردد و امروزه از آن به عنوان یکی از دیدنی‌های ازبکستان به شمار می‌رود.

این مسجد که بین آتا دروازه و پهلوان دروازه قرار گرفته به شکل سالنی مستطیلی شکل ساخته شده است و سقف‌هایش همگی توسط 213 ستون چوبی نگه داشته می‌شوند. این ستون‌های چوبی ساده هر یک تزئیناتی شامل حکاکی‌های منحصر به فرد دارد.

خط کوفی و نسخ و همچنین نقوشی از گل و گیاه، زینت‌گر بسیاری از این ستون‌هاست. نور آفتاب و مهتاب از بالای دو بخش مربعی شکل سقف وارد می‌شوند که سبب ایجاد فضایی دل‌انگیز در محیط مسجد می‌شود. از بالای مناره مسجد جامع خیوه می‌توان منظره‌ای جذاب از شهر را دید.

بنای تاریخی مسجد جامع خیوه ازبکستان

مناره مسجد جامع خیوه یکی از 5 مناره بزرگ خیوه است که دقیقا در وسط چهار مناره دیگر قرار گرفته است و قطری 8 و نیم متری و ارتفاعی 32 متری دارند. هشت چراغدان بالای این مناره آن را خاص و زیبا کرده است. مناره کالتا، مناره بیکی جان بیک، مناره مسجد سیدبای و مناره پهلوان کاری از دیگر مناره‌های شهر تاریخی خیوه و دیدنی‌های ازبکستان به شمار می‌آیند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما