بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

قطعا بسیاری از شما گلدان های آپارتمانی، باغچه و بوته های گل و درخت دارید که در زمان مسافرت شاید نخواهید یا نتوانید به کسی برای آبیاری بسپارید. توجه داشته باشید که قبل از سفر به گیاهان خود برسید و آنها را هرس کنید تا هم سالم تر بمانند هم آب کمتری برای مصرف نیاز داشته باشند.

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

ما در اینجا راهکارهای بسیار ساده و کاملا عملی برای شما داریم که می تواند به شما در رفع این مسئله کمک کرده و مفید باشد. کلیه این روش ها بسیار مقرون به صرفه و کم هزینه هستند. دعوت میکنم که با ما همراه باشید تا با این روش های آبیاری گیاهان در مسافرت آشنا شوید.

استفاده از شلنگ و تایمر

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

رای آبیاری گل و گیاهان در زمان مسافرت شاید خیلی از ما نتوانیم آبیاری باغچه را به کسی بسپاریم. بنابراین می توانیم از شلنگ استفاده نموده و به اینصورت خاک باغچه را مرطوب نگهداریم.

برای این کار می توانیم یک تایمر تهیه کرده و در زمانهای مشخصی که تمایل داریم باغچه آبیاری شود آب باز و بسته شود. به این صورت حتی در فصل گرما هم باغچه های ما مرطوب مانده و گیاهان ما با طراوت و شاداب می مانند و دیگر دغدغه ای از بابت گیاهانمان نخواهیم داشت.

بطری آب وارون

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

در این روش به یک بطری آب پلاستیکی نیاز داریم تا آن را در خاک گلدان قرارداده و آن را آبیاری کنیم. این کار به دو صورت انجام می شود:

  • شل کردن در بطری و در خاک قراردادن آن
  • سوراخ کردن در بطری و در خاک قراردادن آن

این مدل از روش های آبیاری گیاهان در مسافرت که هم نصب آسانی دارد و هم به صرفه است، با شل کردن در بطری پر از آب و قراردادن آن در خاک آبیاری آغاز می شود.

نصب بطری این گونه است که خاک را کنده و گودالی ایجاد کنید و بطری را که در آن را شل بسته اید، در آن به صورت وارونه بگذارید. به این صورت آب قطره قطره از در بطری به خاک وارد شده و گیاه را آبیاری می کند.

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

در این روش ما با ایجاد چند سوراخ بر روی درب بطری به وسیله میخ داغ و به صورت وارونه قرار دادن بطری پر از آب در گلدان، می توانیم آن را آبیاری کنیم.

در این روش نیز باید در گلدان یک حفره ایجاد کرده و بطری پر از آب را در آن قرار دهیم تا آبیاری گلدان به صورت قطره قطره از سوراخ های موجود بر روی درب بطری انجام شود.

این روش از آبیاری گلدان با بطری وارونه، برای گیاهانی که نیاز به آبیاری روزانه دارند مفید می باشد و به طور متوسط تا ۵ روز آب گلدان ها را تامین می کند. یکی از مزایای این روش نصب بسیار آسان و مقرون به صرفه بودن آن است.

استفاده از لگن و حوله

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

ابتدا لگن را تا نیمه پر از آب می کنیم و حوله ای در آن قرار می دهیم تا آب لگن را به خود جذب کند. سپس گلدان خود را در آن قرار داده تا عمل آبرسانی به گیاهان انجام شود.

برای گیاهانی که نیاز به آب زیاد دارند، جذب آب از ریشه صورت می گیرد و تا یک هفته می توانید از آبیاری گیاهان خیالتان راحت باشد. ضمنا گلدانتان باید حتما از کف سوراخ باشد تا جذب آب از این سوراخ صورت گیرد.

استفاده از فیلتر

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

در این روش ما به نخ کاموایی مناسب یا نخ پنبه ای که بتواند آب را به خوبی از خود عبور دهد و همچنین یک ظرف بزرگ آب نیاز داریم. به تعداد گلدان هایمان نخ هایی با طول مناسب بریده و گلدان ها را در اطراف ظرف بزرگ آبمان قرار می دهیم.

توجه داشته باشید که ظرف آب باید در ارتفاع بالاتری از گلدان ها قرار گیرد. یک سر نخ را در ظرف آب و سر دیگر آن را به طور مستقیم در خاک قرار داده یا یک تکه شاخه چوبی یا مداد به آن بسته و در خاک گلدان قرار می دهیم. گلدان را آب می دهیم تا جریان آب از هر دو طرف برقرار شود.

نکته: حتما توجه داشته باشید که نخ، انتقال جریان آب را شروع کرده باشد، زیرا ممکن است که نخ شما از جنس مناسبی برای این کار نبوده باشد. این نوع آبیاری برای گیاهانی مناسب است که در هفته سه بار به آبیاری نیاز دارند و بسته به اندازه ظرف آب تا سه هفته عملیات آبیاری انجام می شود.

استفاده از گلخانه پلاستیکی

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

دراین راهکار از روش های آبیاری گیاهان در مسافرت ما به ۴ عدد میله چوبی یا فلزی نیاز داریم که به صورت عمودی در چهار گوشه گلدان در خاک قرار گیرد و نقش ستون های گلخانه را بازی کنند.

بعد از اینکه میله ها در خاک گلدان قرار گرفتند، یک کیسه پلاستیکی روی گلدان می کشیم البته به صورتی که به گل فشار نیاورد و آسیب نرساند. پلاستیک را زیر گلدان می کنیم تا تکان نخورد. گلخانه پلاستیکی ما آماده است. این عمل محیط اطراف گل را مرطوب نگه می دارد و قطرات آب روی پلاستیک در اثر تبخیر اب گلدان مجدد به گلدان برمی گردد و از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

این روش می تواند ۶ تا ۸ ماه رطوبت گیاه شما را تامین کند و برای گیاهان رطوبت دوست آپارتمانی بسیار مناسب است. ضمنا نباید در برابر آفتاب مستقیم باشد زیرا تابش مستقیم آفتاب باعث بالا رفتن شدید گرما در محیط گلخانه ما می شود.

استفاده از زیر گلدانی

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

در این روش ما به یک زیر گلدانی که از لحاظ اندازه مناسب گلدان ما باشد، نیاز داریم. در آن مقداری ماسه ریخته و از آب آن را پر می کنیم و گلدان را که حتما ته آن باید سوراخ باشد روی زیرگلدانی و ماسه ها قرار می دهیم تا جذب آب از کف گلدان و ریشه ها صورت بگیرد.

این روش آبیاری می تواند ۲ تا سه روز دوام بیاورد و برای گیاهانی که به آبیاری زیاد نیاز دارند مناسب نیست. این روش بسیار ساده و بی زحمت است.

استفاده از آب بانک

بهترین شیوه آبیاری گیاهان خانگی در مسافرت

در بازار ابزاری به اسم آب بانک وجود دارد که قسمت بالایی آن پلاستیکی بوده و قسمت پایینی آن که در خاک قرار می گیرد، سفالی می باشد. این وسیله به بطری آب پلاستیکی نوشابه وصل می شود تا بتواند آب گلدان را تامین کند. بطری پلاستیکی آب معدنی برای این کار مناسب نمی باشد.

در این روش گلدان و خاک به هر میزان که آب نیاز داشته باشد، مرطوب می شود زیرا هر چه قدر که خاک خشک باشد قسمت سفالی آب بانک رطوبت بیشتری را وارد خاک می کند.

یکی از مزایای استفاده از آب بانک این است که از ماندن آب اضافه در گلدان و پوسیدن ریشه ها جلوگیری می کند. مزیت دیگر آن این است که همزمان با آب می توانیم کود شیمیایی را در آب حل کرده و به گیاه به طور مستمر کود بدهیم تا همیشه تامین باشد.

یک بطری ۱.۵ لیتری آب، برای یک گلدان سایز ۲۶ تا دو هفته آبیاری را انجام می دهد. برای گلدان هایی که از آب بانک استفاده می کنند زیر گلدانی لازم نیست.

در این روش می توانید ته بطری آب را بریده تا دیگر لازم نباشد هر بار که می خواهید بطری را از آب پر کنید آن را از خاک بیرون بیاورید بلکه از ته باز بطری برای پر کردن آن استفاده کنید.

کلام آخر

اگر از سفر برگشتید و متوجه شدید که گیاهانتان پژمرده و بیحال شده اند اصلا نگران نباشید زیرا با چند روز آبیاری مناسب و رسیدگی دوباره مثل قبل شاداب و زیبا شده و به محیط منزلتان طراوت و سرسبزی را برمی گردانند. توجه داشته باشید که کلیه روش های آبیاری گیاهان در مسافرت ذکر شده در بالا، همگی استفاده شده و عملی هستند و می توانید با خیال راحت و بدون نگرانی از سلامت گیاهان دوست داشتنی خود به مسافرت بروید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید