جاذبه طبیعی غار زیبا و دیدنی شیر بند دامغان

 در ایران غارهای تاریخی بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها، ارزش بسیار بالایی دارند. یکی از هیجان انگیزترین و زیباترین این نمونه‌ ها، غار شیربند در استان سمنان، شهر دامغان است که دراین مطلب به آن می پردازیم.

 غار شیربند یک غار طبیعی است که برخی افراد، آن را با نام لانه خفاش سمنان می شناسند. در نزدیکی این جاذبه بکر و تماشایی، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی دیگری نیز وجود دارد که به راحتی می‌توانید آن ها را هم تماشا کنید.

تاریخچه غار شیربند

جاذبه طبیعی غار زیبا و دیدنی شیر بند دامغان

این اثر تاریخی قدمت بسیار کهنی دارد و به مرور زمان به علت فرسایش سنگ های آهکی و انحلال آن ها، به وجود آمده است. برخی از باستان شناسان و افراد پژوهشگر، قدمت غار شیربند را به 136 الی 190 میلیون سال پیش، تخمین زده‌اند و به همین علت است که ارزش بسیار زیادی دارد.

بخش های مختلف غار شیربند

جاذبه طبیعی غار زیبا و دیدنی شیر بند دامغان

غار شیربند به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم شناخته شده است که طول آن به 800 متر می رسد و نمای آن از رشته فلات آهکی ایجاد شده است. در واقع همین ویژگی منحصر به فرد موجب شده است تا افراد خیلی زیادی به آن جا بروند و از آن بازدید به عمل آورند. قندیل های متنوع و ستون های ریز و درشت زیادی در این غار به چشم می خورد که آب از آن ها می چکد و بسیار جالب هستند.

برای ورود به داخل این غار، باید به صورت چهار دست و پا اقدام نمایید زیرا دهانه ورودی آن، تنها یک متر است. اما پس از این که وارد آن شوید، با یک محوطه عظیم مواجه خواهید شد. ساخت و ساز این غار بدون دخالت هیچ بنا و معماری شکل گرفته و به صورت کاملا طبیعی به وجود آمده است که به همین دلیل، مردم آن را به عنوان یک غار اعجاب ‌انگیز می شناسند.

در برخی از قسمت‌ های این غار، سنگ های مختلفی به شکل صخره‌ و ستون‌، وجود دارد که برای عبور از آن ها هم باید به صورت سینه‌ خیز بروید. تمام قسمت‌ های غار دیدنی شیربند، یک جور نیست و در بعضی دیگر از قسمت‌ های آن، ارتفاع سقف به 30 الی 40 متر می رسد و افراد بازدید کننده از تماشای آن حیرت زده می شوند.‌

جاذبه طبیعی غار زیبا و دیدنی شیر بند دامغان

دقت داشته باشید که مسیر اصلی دسترسی به غار تاریخی شیربند، تقریبا 350 متر به طرف شمال است. البته از قسمت‌ های اطراف آن نیز چندین فرعی وجود دارد که اکثر آن ها مسدود هستند و چندین مورد هم باز است. به علت رسوبات کربنات کلسیم محلول در آبی که داخل این غار رخ داده است، اشکال سفید رنگ بسیار تماشایی و جذابی بر روی دیواره‌ های آن به چشم می خورد که دست کمی از نقش و نگارهای کاخ های سلطنتی ندارند!

تمام آثار و اشکالی که در غار شیربند وجود دارند، هنر دست خداوند هستند و مانند آن ها را، هیچ معماری نمی تواند خلق کند. تمام قسمت های مختلفی که در آن وجود دارند، به نوعی مانند یک جاذبه جداگانه هستند و بسیار باشکوه خلق شده اند. معمولا اکثر افراد در فصل بهار و تابستان به دیدن این جاذبه بی‌ نظیر می روند و در آن جا به گشت و گذار و تفریح می پردازند. زیرا در این فصل های زیبا از سال، طبیعت بسیار بکر و با صفایی در آن جا به چشم می خورد‌. همچنین هوای داخل غار تاریخی و تماشایی شیربند، بسیار خنک، دلنشین و دلچسب است اما باید دقت داشته باشید که هر چقدر بیشتر به سمت انتهای آن پیش بروید، مقدار اکسیژن کم می ‌شود ولی این کمبود اکسیژن به طور معمول مشکلی به وجود نمی آورد.

شرایط بازدید از غار شیربند

جاذبه طبیعی غار زیبا و دیدنی شیر بند دامغان

 در طول سفر سعی کنید وسایل ضروری و مورد نیاز سفرتان مانند، کفش کوهنوردی، چراغ قوه، شمع جهت نشانه گذاری، موبایل، هیزم، لباس اضافه، وجه نقد، کوله پشتی، کارت بانکی، زیر انداز، باتوم، آب آشامیدنی، آتش افروز، کارت شناسایی، وعده های غذایی سبک، پاور بانک، تنظیم باد، سوخت خودرو و … را به همراه خود ببرید. همچنین درصورت امکان بهتر است از یک راهنما کمک بگیرید تا در طول سفر به مشکل برنخورید و با خیال راحت، از این سفر جذاب لذت ببرید و تجربیات زیادی را کسب کنید

آدرس و نحوه دسترسی به غار شیر بند

جاذبه طبیعی غار زیبا و دیدنی شیر بند دامغان

مسیر غار شیربند دامغان از جاده قدیم آب بخشان می‌گذرد، بعد از اینکه 10کیلومتر از این جاده به سمت ‏گردنه بشم طی کردید، به مزرعه شیر بند می‌رسید، در قسمت شرق مزرعه جاده‌ای است که بعد از 5/1 ‏کیلومتر رانندگی به طرف روستای جزن، جاده فرعی سمت چپتان را 500 متر به سمت شمال ادامه دهید تا ‏به این غار دیدنی برسید.‏

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما