جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

برای بسیاری از ما ایرانی ها سفر به یک شهر ساحلی و ارزان قیمت نزدیک به کشورمان یک فرصت فوق العاده است. آنتالیا توانسته تمامی این گزینه ها را در اختیار ما قرار دهد. خوب است بدانید که چنین سفری نیاز به ویزا ندارد و هر زمان که اراده کنید می توانید به این شهر سفر کنید.

بهتر است بدانید که آنتالیا جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی برای بازدید دارد که آبشارهای دودن (Duden) یکی از آن‌ها است. دیدن این آبشار های زیبا و طبیعت اطراف آن را در سفر به ترکیه از دست ندهید.

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

آبشارهای دودن، مجموعه‌ای از دو آبشار خیره‌کننده و زیبا هستند؛ آبشارهایی که از مشهورترین جاهای دیدنی آنتالیا به شمار می‌روند و هر بیینده‌ای را باشکوه خود متحیر می‌کند. این آبشارها که با فاصله حدودی ۱۷ کیلومتر از یکدیگر قرار گرفته‌اند، دسترسی راحت و امکانات مناسبی دارند و هزینه تفریح و خوش‌گذرانی در اطراف آن‌ها بسیار کم است. 

درباره آبشار دودن

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

آبشارهای دودن (Duden Waterfalls) از زیباترین جاذبه‌های طبیعی آنتالیا هستند؛ مجموعه‌ای متشکل از دو آبشار بالا و پایین که کمی دورتر از مرکز شهر قرار دارند و بازدید از آن‌ها خاطره‌ای به‌یادماندنی و آرامش‌بخش از سفر به طبیعت این شهر برای شما رقم خواهد زد. دودن در لغت به‌معنای گودالی است که تمام آب‌ها را می‌بلعد.

آبشار بالای دودن (آبشار اول)

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

آبشار بالای دودن با ارتفاع ۱۵ متر و عرض ۲۰ متر یکی از بهترین مناطق تفریحی آنتالیا است؛ مکانی که در آن می‌توانید با استشمام هوای باطراوت، زیر سایه‌های سبز درختان به استراحت بپردازید. بازدید از این آبشار و دریاچه پای آن به‌خصوص در روزهای گرم سال، بسیار دلچسب و مطبوع است.

آبشار بالای دودن با نام آبشار اسکندر نیز شناخته می‌شود. در داستان‌های تاریخی آمده است که اسکندر مقدونی در بین سال‌های ۳۳۴ تا ۳۳۳ قبل از میلاد پامفیلیا را فتح کرد و وی هنگام عبور از این منطقه به اسب‌های خود آب داد.

پشت آبشار بالای دودن، غاری وجود دارد که حفره آن مانند پنجره‌ای عمل می‌کند و زیبایی‌های آبشار را به‌شکل دیگری به نمایش می‌گذارد. از بالا، یک پلکان مارپیچ شما را مستقیما به پشت آب آبشار هدایت می‌کند. در سمت پایین نیز یک پلکان از طریق غار به آبشار منتهی می‌شود.

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

تماشای چشم‌اندازهای زیبا، پیک‌نیک در کنار رودخانه و خیس کردن پاها در آب، رستوران‌گردی و صرف نوشیدنی در کافه‌های دو طرف دریاچه از بهترین تفریحاتی است که می‌توانید در آبشار بالای دودن تجربه کنید. منطقه‌ای که آبشار بالای دودن در آن قرار دارد، بین سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۲ توسط سازمان آب ترکیه (Devlet Su Isleri) که به اختصار DSI نامیده می‌شود، به تفرجگاهی برای پیک‌نیک تبدیل شد.

آبشار پایین دودن (آبشار دوم)

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

آبشار پایین دودن، آبشاری با ارتفاع حدود ۴۰ متر است که با غرش و شکوهی بی‌نظیر وارد دریای مدیترانه می‌شود و منظره‌ای فوق‌العاده را خلق می‌کند. یک نکته جالب در مورد آبشار دودن پایین این است که از آنجایی که نام این منطقه «کارپوز کالدیران» (Karpuzkaldiran) است، به این آبشار، آبشار کارپوز کالدیران (Karpuzkaldiran Selalesi) نیز می‌گویند.

آب جاری در رودخانه دودن، یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های جنوب آناتولی، از طریق سازندی طبیعی در منطقه کارپوز کالدیران به دریای مدیترانه می‌ریزد و آبشار پایین دودن را شکل می‌دهد. آبشارهای مشابهی روی صخره‌های اطراف وجود دارند؛ اما این آبشار چشمگیرترین آن‌ها است و بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند.

گردشگران می‌توانند آبشار را از سکوی مشاهده پارک دودن در همان نزدیکی تماشا کنند؛ سکویی که نمای ویژه‌ای به آبشار دارد؛ این تراس یک مکان تفریحی نیست؛ بلکه یک منطقه بزرگ سرسبز و دلپذیر برای بازدیدکنندگان است. یک کافه تریا، یک پارکینگ و یک منطقه پیک‌نیک از امکانات سکوی مشاهده پارک دودن لارا به شمار می‌روند. خوردن صبحانه در یکی از رستوران‌های واقع در بالای سکو با چشم‌انداز آبشار از بهترین تجربیاتی است که می‌توان در این جاذبه کسب کرد.

نقطه‌ای که آبشار پایین دودن به دریا می‌ریزد، مکان مهمی برای ماهیگیران است؛ زیرا در این نقطه آب شور و آب شیرین باهم برخورد می‌کنند و بیشترین گونه‌های ماهی در دریای مدیترانه در اینجا یافت می‌شوند.

رودخانه دودن

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

سرچشمه رودخانه دودن مجموعه‌ای از چشمه‌های کارستی در کوه‌های توروس است که با نام «کرک گوزلر» (Kirkgozler) و پینارباشی (Pinarbasi) شناخته می‌شوند و در حدود ۳۰ کیلومتری جاده قدیمی آنتالیا – بوردور قرار دارند. آب این چشمه‌ها در یک جریان جمع و از طریق کانال‌هایی به طول ۱۵ کیلومتر به توربین‌های نیروگاه‌های برق آبی در کپز هدایت می‌شوند؛ سپس از طریق یک کانال مصنوعی که از غرب به شرق شهر می‌گذرد، به محلی به نام دودنباشی (Dudenbasi) می‌رسند. بستر قدیمی رودخانه درست در این نقطه قرار دارد و این، همان جایی است که آبشار بالای دودن در آن واقع شده است.

آب‌های کرک گوزلر و پینارباشی از طریق یک دستگاه تعدیل‌کننده (رگولاتور) که در جلوی فروچاله «بی‌ییکلی» (Biyikli) ساخته شده است، به داخل کانال نیروگاه برق آبی کپز هدایت می‌شود؛ جایی که لوله فشار، آن‌ها را به قیف تعادل انتقال می‌دهد و آن را از طریق توربین نیروگاه به سطح پایین‌تر می‌آورد. در دودنباشی، آب دوباره از یک واحد تخلیه کانال بلند جریان می‌یابد؛ جایی که آبشارهای مصنوعی ایجاد می‌شوند. از این نقطه، آب، رودخانه بزرگی را تشکیل می‌دهد. از اینجا، هفت خندق آبیاری آب را در زمین‌های شمال شرقی آنتالیا توزیع می‌کنند.

امکانات رفاهی آبشارهای دودن

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

رستوران و کافه، محوطه پیک نیک، میز و نیمکت، مسجد، اتاق استراحت، پارکینگ و فروشگاه سوغاتی از جمله امکانات رفاهی آبشارهای دودن هستند.

تفریحات آبشار دودن

آبشارهای دودن از جاذبه‌های طبیعی آنتالیا هستند؛ به همین دلیل تفریح در آن‌ها، فعالیت‌هایی از جنس طبیعت‌گردی هستند.

گردش و پیک نیک در پارک

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

آبشار بالایی دودن در یک پارک محلی قرار دارد؛ پارکی مجهز به میزها و نیمکت‌ها که مکان مناسبی برای پیک نیک و تفریح در کنار عزیزان و اعضای خانواده به شمار می‌آید. پیاده‌روی در اطراف آبشار و تماشای آن از بالا و گوش سپاردن به صدای خوشایند آبشار از دیگر تفریحاتی است که می‌توانید در پارک آبشار بالای دودن به آن‌ها بپردازید.

غارنوردی

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

در پشت آبشار اول دودن، غاری با مسیر دالانی به چشم می‌خورد که با نام غار آرزوها یا غار دیلک ماگارسی (Dilek Magarasi) مشهور است. با ورود به غار، مسیری ۴۰ متری در برابر شما قرار می‌گیرد که بازدید از آن به افراد علاقه‌مند به غارنوردی توصیه می‌شود؛ البته شما می‌توانید وارد غار نشوید و در ورودی آن زاویه‌ای متفاوت از آبشار و حجم آب آن را به نظاره بنشینید.

درصد بالایی از مواد تشکیل‌دهنده آتشفشانی چون سنگ توف در آب رودخانه و آبشارهای دودن وجود دارد؛ به همین دلیل، در گذر زمان و در نتیجه رسوب و ته‌نشینی این املاح، استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌هایی زیبایی در غار به وجود آمده‌اند که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست. توجه داشته باشید که گاهی اوقات در غار باید خم شوید؛ بنابراین با توجه به مرطوب بودن کف غار، مراقب باشید که سر نخورید.

گردش در میان دو آبشار

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

دو آبشار بالایی و پایینی دودن حدود ۱۷ کیلومتر با هم فاصله دارند. گردش و پیاده‌روی میان دو آبشار، جنگل‌نوردی، غار نوردی، تماشای حیوانات و قدم زدن کنار رودخانه دودن از جمله تفریحاتی است که برخی گردشگران به آن‌ها می‌پردازند. در واقع برخی تصمیم می‌گیرند که این مسیر را به‌جای وسایل نقلیه با پای پیاده بپیمایند؛ مسیری سه‌ساعته که از پلکان پارک آبشار اول آغاز می‌شود؛ سپس از داخل دره و کنار رودخانه دودن امتداد می‌یابد تا به آبشار دوم برسد. با گردش در دره، چشمه‌های آب شفافی را خواهید دید که آن‌ها نیز به رودخانه می‌پیوندند.

قایق‌سواری در مدیترانه

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

قایق‌سواری در دریای مدیترانه یکی دیگر از راه‌های بازدید از دومین آبشار دودن است. برای این منظور، به اسکله آنتالیا بروید، قایقی اجاره کنید و تا نزدیک آبشار پیش بروید. اجاره قایق در این منطقه ارزان نیست و هزینه بالایی دارد؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که با تورهای گردشگری شهری به بازدید از این آبشارها بروید که شامل قایق‌سواری گروهی نیز می‌شوند.

معمولا تورهای قایق‌سواری که از منطقه ساحلی «آنتالیا یات مارینا» در کالیچی حرکت می‌کنند، در نزدیکی آبشار پایین دودن توقف دارند و چشم‌انداز زیبایی از آبشار را از دریا به بازدیدکنندگان نشان می‌دهند. با شکست پرتوهای خورشید، معمولا رنگین‌کمان در نزدیکی آبشار تشکیل می‌شود؛ منظره‌ای که نباید آن را از دست داد.

رفتینگ، شیرجه در آب، زیپ لاین و قایق‌سواری در رودخانه دودن

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

رفتینگ، شیرجه در آب، زیپ لاین و قایق‌سواری در رودخانه دودن (در میان دو آبشار) از هیجان‌انگیزترین تفریحات آبشارهای دودن به شمار می‌آیند؛ تفریحاتی که برای شرکت در آن‌ها باید تور خریداری کنید.

عکاسی

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

بدون شک، عکاسی از آبشارهای باشکوه دودن و طبیعت بی‌نظیر اطراف آن‌ها از جذاب‌ترین تفریحاتی است که می‌توان در این منطقه به آن پرداخت. اگر دوربین حرفه‌ای دارید، حتما سه پایه به‌همراه داشته باشید تا بتوانید عکس‌های بهتری از آبشار بگیرید؛ البته برای عکاسی عمومی، دوربین تلفن‌های همراه نیز کافی خواهند بود.

آبشار دودن کجاست؟

جاذبه طبیعی گردشگری آبشارهای دودن

آدرس آبشار اول: ترکیه، آنتالیا، منطقه کپز، ناحیه ورساک (Varsak Mahallesi)، داخل پارک آبشار دودن

آدرس آبشار دوم: ترکیه، آنتالیا، منطقه مرادپاشا، محله چالیان، خیابان لارا، پلاک ۴۵۷

آبشار اول دودن یا همان آبشار بالا در منطقه کپز آنتالیا در ناحیه ورساک در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی آنتالیا در پارک دودن قرار دارد. آب این آبشار پس از پیمودن مسافتی ۱۷ کیلومتری در رودخانه دودن به دریای مدیترانه می‌ریزد، جایی که آبشار دوم دودن یا آبشار پایین در منطقه مرادپاشا (MuratPasa) را تشکیل می‌دهد. آبشار پایین دودن در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر آنتالیا در پارکی به نام پارک دودن لارا واقع شده است.

بهترین زمان سفر به آنتالیا

آنتالیا شهری ساحلی با آب و هوای مدیترانه‌ای است که بهارهایی معتدل، با رطوبت کم و دمای مطبوع همراه با تابش آفتاب، تابستان‌هایی داغ و خشک با میانگین دمای ۳۱ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد، پاییزهایی معتدل با بارش‌هایی سیل‌آسا و زمستان‌هایی بارانی  با میانگین هوای ۹ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد (با بارش به‌ندرت برف) دارد.

با توجه به وضعیت آب و هوایی آنتالیا، بهترین زمان بازدید از آبشارهای دودن، فصل‌های بهار و تابستان است؛ زمانی از سال که می‌توان با تورهای قایق سواری به آبشار پایین و با پای پیاده به آبشار بالا نزدیک شد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید