جاذبه فرهنگی – گردشگری موزه گلاب قمصر

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

اگر اسم کاشان را بشنوید بدون شک گلاب آن نیز در ذهنتان نقش می بندد و اگر به کاشان سفر کرده باشید حتما گلاب معروف آن را به عنوان معروف ترین محصول کاشان به همراه می آورید. شاید برایتان جالب باشد که این شیشه ی معطر و پرکاربردی که در دست دارید چگونه تهیه شده و یا تاریخچه ی ابداع آن به کدام دوران برمیگردد.

تمام اطلاعاتی که مربوط به تاریخچه ی گلابگیری می باشد به همراه مراحل تهیه ی گلاب را می توانید در موزه ی گلاب قمصر که تنها موزه ی گل و گلاب در کشور می باشد، مشاهده کنید.

چه کسانی اولین گلاب گیری را در تاریخ انجام دادند؟

جاذبه فرهنگی - گردشگری موزه گلاب قمصر

جالب است بدانید طبق شواهد به دست آمده و اسناد تاریخی اولین افرادی که برای تقطیر مایعات دستگاهی اختراع کردند ایرانیان بودند.در قدیم از تقطیر گل محمدی برای درمان و تقویت دماغ و دهانه ی معده استفاده می شده و تا کنون نیز کاربرد دارد. سوغات کاشان که قطعا برای عزیزان شما هم محبوب است قطعا می تواند گلاب باشد.

مراسم گلاب گیری

جاذبه فرهنگی - گردشگری موزه گلاب قمصر

مراسم گلاب گیری سالیانه در 14 استان ایران صورت می گیرد. مراسم گل چینی وگلاب گیری یکی از معدود مراسم ایرانی است که سالیانه نزدیک 2 میلیون گردشگر را ا ز سراسر ایران به خود جذب می کند. هر چند امروزه با دستگاه های پیشرفته در کارخانه ها و کارگاه ها گلاب گیری اتفاق می افتد اما همچنان مراکزی هستند که مراحل گلاب گیری را در زمان های خیلی قدیم به نمایش می گذارند و مردم را با روند تاریخی گلاب گیری آشنا می کنند.

موزه گلاب قمصر

جاذبه فرهنگی - گردشگری موزه گلاب قمصر

موزه گلاب قمصر واقع در خانه تاریخی ذاکری ها از جاذبه های گردشگری اصفهان و جاهای دیدنی قمصر کاشان می باشد، چند سالی است که خانه تاریخی ذاکری ها مربوط به دوره قاجار در شهر قمصر، تبدیل به موزه گلاب شده است. دیگ، وسایل و تجهیزات گلابگیری سنتی در حیاط زیبای این عمارت تاریخی در معرض نمایش گذاشته شده و مستندات مربوط به قدمت گلاب گیری در قمصر و کاربرد جهانی گلاب قمصر نیز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

برای مثال از دوران های گذشته ، هرساله خانه کعبه با گلاب قمصر شستشو و معطر می شده است. گلاب قمصر و عصاره گل محمدی از این شهر به کشورهای غربی صار می شود. قمصر دارای بهترین گونه گل سرخ محمدی در جهان است. بازدید از موزه گلاب قمصر ( خانه قدیمی ذاکری ها ) رایگان است و در حیلط این خانه، تخت هایی برای نشستن و استراحت مسافران تعبیه شده است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید