جاذبه مذهبی زیارتگاه خواجه خضر در بندرعباس

بندرعباس به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد همواره در طول تاریخ مورد توجه باستان‌شناسان، تاریخ‌نگاران، جغرافی‌دانان، زمین‌شناسان و سیاستمداران بوده است. در این بندر زیبا و در جاده‌ای که به سمت سورو می‌رود، سمت اسکله و در فاصله 250 متری از جاده اصلی، امامزاده‌ای با گنبد سبز خودنمایی می‌کند.

ویژگی زیارتگاه خواجه خضر

جاذبه مذهبی زیارتگاه خواجه خضر در بندرعباس

این زیارتگاه که مربوط به ۷۰۰ سال قبل و تاریخچه آن به دوره تیموریان می‌رسد، در کوهبنان، بلوار خواجه خضر قرار دارد. در دامنه کوه خانقاه اتاقکی سنگی دیده می‌شود که مردم جهت گرفتن راز و نیاز و حوائج به این محل می‌آیند و شمع روشن می‌کنند. سبک ساختمان‌سازی زیارتگاه خواجه خضر در بندرعباس، شباهت زیادی به بقعه خضر در بندر کنگ و بقعه خضر در جزیره هرمز دارد. بر اساس تحقیقاتی که به‌عمل‌آمده است، احتمال می‌رود یک قبرستان قدیمی و متروک در جوار این زیارتگاه وجود داشته باشد. ممکن است این قبرستان طی سال‌های متمادی در زیر ماسه‌های دریا مدفون‌شده باشد.

معماری زیارتگاه خواجه خضر

جاذبه مذهبی زیارتگاه خواجه خضر در بندرعباس

گردشگران در بازدید از زیارتگاه خواجه خضر می‌توانند از بقایای بنا دیدن کنند و در ساحلی که در نزدیکی زیارتگاه به چشم می‌خورد به قدم زدن بپردازند. زیارتگاه خواجه خضر که محل ادای نذورات مردم است در حدود ۲۵۰ متری از جاده اصلی با گنبد سبزش به‌تنهایی در ساحل خودنمایی می‌کند. در معماریِ ساخت این زیارتگاه مشخص است که از زیگورات قوم ایلامی و بابلی الهام گرفته‌اند. بعدها در طراحی گنبدِ زیارتگاه خواجه خضر از طرح مضرس (دندانه‌دار) استفاده کرده‌اند که از دیرباز در جنوب ایران رایج بوده است و بر روی گنبد آن دیده می‌شود.

زیارتگاه خواجه خضر در حال حاضر به یک فضای سربسته با پلانی مربع شکل تبدیل‌شده است که اهالی منطقه برای ادای نذورات از آن استفاده می‌کنند.

به نظر می رسه که در اطراف این زیارتگاه، قبرستان قدیمی متروکه ای وجود داره که هم اکنون در اعماق ماسه های دریایی مدفون گشته. خضر و الیاس که زیارتگاه های بسیاری در جنوب ایران دارند، هر دو در افسانه های ایران مشهورن. خضر زنده جاوید و موکل دریاهاست. از این رو، هرگاه صید کم شه و یا خطری در دریا پیش بینی شود، ماهیگیران در بقاع خضر و الیاس نذر و قربانی می کند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما