جاذبه گردشگری موزه مردم شناسی زابل

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان، جزو شهرهای تاریخی این استان محسوب می‌شود و دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است. یکی ازجاذبه هایی که متصل به فرهنگ این شهر می تواند باشد را در این مطلب برای شما قرار میدهیم.

موزه مردم شناسی سیستان یکی از مهم‌ترین موزه‌های استان و جاهای دیدنی زابل است. این موزه به فرهنگ و تمدن غنی اهالی استان سیستان و بلوچستان، به‌خصوص مردمان شهر سوخته می‌پردازد.

جاذبه گردشگری موزه مردم شناسی زابل

ساختمان موزه مردم شناسی سیستان در آغاز قرن ۱۹ میلادی توسط انگلستان به عنوان کنسولگری برای اهداف استعماری در منطقه احداث شد.
در سال ۱۳۶۸ این ساختمان به عنوان گنجینه موقت و نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان زابل عنوان یافت.
از سال ۶۸ به بعد اقدامات برای مرمت و بازسازی این بنا آغاز شد به طوری که ۱۸ سال طول کشید تا اینکه در نهایت در دولت نهم و در سال ۸۵، موزه مردم‌شناسی سیستان فعالیت خود را آغاز کرد.در سال ۸۵، با تخصیص اعتباری به مبلغ ۵۰ میلیون تومان، اشیای مورد نیاز و اشیای مردم شناسی خریداری شد.

جاذبه گردشگری موزه مردم شناسی زابل

در دوره‌های بعدی نیز اعتبارات تخصیص یافته به این موزه تکمیل به طوریکه هم اکنون ۸۰ درصد شیوه ساخت این موزه مطابق با استاندارد ها است. این بنا در قطعه زمینی به مساحت ۳ هزار و ۹۵۲ متر مربع و زیر بنای هزار و ۱۲۵ متر مربع واقع شده است.
دوستداران میراث فرهنگی می‌توانند با بازدید از موزه مردم شناسی سیستان به ۵ هزار سال پیش سفر کنند و با فرهنگ و تمدن غنی گذشته مردم سیستان به ویژه مردمان شهر سوخته آشنا شوند که قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

جاذبه گردشگری موزه مردم شناسی زابل

ساعات بازدید: شش ماهه اول سال۱۲-۸ و۲۰-۱۶ شش ماهه دوم سال ۱۲-۸و۱۹-۱۵

روزهای تعطیل :صبح جمعه

آدرس: زابل،خیابان فردوسی،روبروی سالن حجاب

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید