معرفی طبیعت دیدنی تالاب آبشینه در همدان

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

همدان شهری کهن با تاریخ چند هزار ساله به شمار می‌آید که در دامنه‌های کوهستان الوند آرام خفته است. با گشت‌و‌گذار در کوچه‌های تاریخی شهر همدان، گویی به دنیای دیگری وارد می‌شوید، دنیایی که سرشار از فرهنگ و هنر است اما نباید از طبیعت بکر و دست نخورده‌ همدان غافل شد. 

تالاب آبشینه در کیلومتر 5 جاده‌ی همدان به ملایر در استان همدان واقع شده است. تالاب بعد از سد آبشینه که از آب رودخانه‌ی آبشینه تغذیه می‌کند قرار گرفته است. رودخانه‌ی آبشینه که به رودخانه‌ی یلفان نیز شهرت دارد از روستای یلفان، کمی بالاتر از سد اکباتان سرچشمه می‌گیرد.

معرفی طبیعت دیدنی تالاب آبشینه در همدان

این رود به سد اکباتان می‌ریزد و دوباره برای آبیاری باغ‌های دهستان سنگستان از دریچه‌های سد منشعب می‌شود. رودخانه آبشینه با عبور از غرب روستای آبشینه، مرز دو روستای آبشینه و سنگستان را می‌سازد و در مسیر خود روستاهای کنجینه، یگانه، سرخ آباد و رباط شورین را نیز سیراب می‌کند.

سد آبشینه در مسیر این رود احداث شده و تالاب زیبایی که در جوار این سد پدید آمده محل توقف و استراحت پرندگان مهاجر است. این تالاب با وسعت 85 هکتار در فاصله 15 کیلومتری مرکز شهر همدان و در حوزه‌‌ی دهستان سنگستان قرار دارد.

گونه های جانوری تالاب آبشینه

معرفی طبیعت دیدنی تالاب آبشینه در همدان

تالاب آبشینه به دلیل غنای زیست محیطی از سال 1390 جزو مناطق شکار ممنوع قرار گرفت. پرندگان این تالاب شامل درنا، پلیکان و چنگر بوده و پرندگان دیگری مانند فلامینگو، اگرت بزرگ، پرستوی دریایی نوک کاکایی، نوک خنجری، کشیم بزرگ و کوچک، سنقر تالابی، گلاریول، حواصیل‌های خاکستری و ارغوانی و چوب پا در مسیر مهاجرت از کشورهای آفریقایی به شرق، در فصولی از سال این تالاب توقف می‌کنند.

در فصل بهار تالاب آبشینه مملو از پرندگانی است که در مسیر خود، توقفگاهی بی نظیر را تجربه می‌کنند. در پاییز و اواخر مهر نیز حضور دسته‌های پرندگان در این محل نزدیک شدن زمستان را نوید می‌دهد.

پوشش گیاهی اطراف تالاب آبشینه

معرفی طبیعت دیدنی تالاب آبشینه در همدان

تالاب آبشینه به دلیل قرارگیری در دشتی مسطح در پایه‌ی کوه الوند از پوشش گیاهی خوبی برخوردار است. این موقعیت با توجه به وجود رودخانه‌ی آبشینه منجر به رشد گونه‌های گیاهی بی‌نظیری همچون آفتابگردان، نعنا، چتریان، شب‌بو، گاو زبان، گندمیان، فرفیون و بقولات شده است.

تالاب آبشینه یک زیستگاه غنی برای پرندگان مهاجر است که هر بهار وارد کشور می‌شوند و با اقدامات مراقبتی و تدابیر حفاظتی مسولان، به زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی تبدیل شده است. برخی گونه‌ها از جمله نوک خنجری و پلیکان، از گونه‌های منحصر به فردی هستند که در مسیر مهاجرت، در تالاب آبشینه مستقر شده‌اند.

امکانات رفاهی تالاب آبشینه

معرفی طبیعت دیدنی تالاب آبشینه در همدان

این تالاب به دلیل نزدیکی به مرکز شهر امکانات محدودی برای گردشگران دارد. نزدیکترین هتل اقامتگاه به تالاب هتل آموزشگاه رانندگی است و رستوران‌های سنتی و انواع فست‌فود در شهر وجود دارد. پمپ بنزین در جاده‌ی ملایر و رستوران سنتی خوش‌نشین در ابتدای روستا و کنار پل تاریخی آبشینه، از امکانات موجود هستند که در تمام طول سال پذیرای میهمانان این تالاب زیبا‌اند.

تالاب آبشینه در نزدیکی روستایی به همین نام در 5 کیلومتری شهر همدان قرار دارد. این روستا دارای باغ‌های سرسبز و پر میوه، همچنین جنگل‌هایی با درختان بلند راش است که طبیعتی بی‌نظیر دارد. روستای آبشینه به دلیل قرارگیری بخشی از باغ‌های آن بر روی تپه و جاری بودن رودخانه‌ی آبشینه از دره‌ی میانی، دارای چشم اندازهای طبیعی فوق العاده‌ای است. این منطقه در فصل بهار و تابستان یکی از مراکز گردشگری استان همدان است و در تعطیلات و روزهای جمعه محل تفریح و طبیعت‌گردی بسیاری از مردم و طبیعت دوستان می‌باشد.

اگر در تابستان به شهر همدان سفر کردید از روستای آبشینه نیز دیدن کرده و زردآلوی معروف آن را نوش جان کنید. هر چند در پاییز طبیعت هزار رنگ آن و پرندگان مهاجر تالاب آبشینه تصویری خارق‌العاده از زیبایی‌های این فصل را به رخ می‌کشد و زیبایی ان را صد چندان می‌کنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید