معرفی موزه پل کلی | مجموعه پاول کله

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

شهر «برن» در سوئیس یکی از شهرهایی است که حتما به شما توصیه می‌کنیم بازدید از دیدنی‌های آن را در لیست سفر خود قرار دهید. این شهر زیبا که با طبیعت زیبا و بکر احاطه شده در شمال شرقی سوئیس قرار دارد. برن پایتخت غیر رسمی این کشور بوده و پنجمین شهر پرجمعیت سوئیس محسوب می‌شود.

«موزه و گالری پل کله» یا «موزه زنتروم پاول کلی» (Zentrum Paul Klee) یکی از زیباترین موزه گالری‌های سوئیس در شهر «برن» است. این موزه که در نزدیکی خیابان‌های طاقی شکل بافت قدیمی برن قرار دارد و با ساختمانی که به شکل سه قوس منحنی طراحی شده حسابی خودنمایی می‌کند. 
موزه – گالری پل کله یا مجموعه پاول کله، موزه‌ای تعاملی و چند رسانه‌ای برای آشنایی با آثار هنرمند، نقاش و مشهورترین و معروف‌ترین تئوری‌ساز طراحی در جهان، «پل کلی» یا «پل کله» (Zentrum Paul Klee) است. 

معرفی موزه پل کلی | مجموعه پاول کله

در این موزه می‌توانید کامل‌ترین و بزرگ‌ترین مجموعه آثار هنری پل کله را ببینید. جالب است بدانید سه قوس ساختمان این موزه با الهام از تپه‌های دامنه آلپ بوده و آنقدر زیبا طراحی گشته که عملا نمی‌توانید تشخیص دهید سقف موزه چه زمانی به زمین رسیده و تبدیل به محوطه سبز شده است. این طراحی باز هم به دلیل علاقه شدید پل کله به کوه‌های آلپ و طبیعت بکر سوئیس بود. او عقیده داشت کوهستان‌ حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. بنابراین به پاس احترام به علاقه وی ساختمان نیز به شکل تپه‌های آلپ ساخته شده است. 

در مجموعه پل کله حدود ۴ هزار اثر از این هنرمند وجود دارد که از سوی خانواده‌اش به موزه اهدا شده‌اند. او علاقه بسیار زیادی به تدریس و آموزش هنر داشت بنابراین مجموعه پل کله علاوه‌ بر موزه و نمایشگاه‌های مختلف دارای کلاس‌های آموزشی و آتلیه‌های هنری است. این مجموعه یکی از محبوب‌ترین مکان‌های تفریحی در برن برای تمامی گروه‌های سنی بوده و در طول سال نیز محل برگزاری نمایشگاه‌های موقت و متعدد بسیاری است. مرکز پل کله برن، بزرگ‌ترین مرکزی بوده که تنها اثر یک هنرمند (پل کله) را در خود جای داده است، مطمئن باشید این مکان همتای دیگری در جهان ندارد.

معماری چشم‌نواز موزه پل کله 

معرفی موزه پل کلی | مجموعه پاول کله

رابطه نزدیک کارهای پل کله با طبیعت باعث شد معمار این بنا «رنزو پیانو» (Renzo Piano) در سال ۲۰۰۵ مطابق با شکل زمین و طبیعت و ناهماهنگی کوهستان و چیزی که در آثار «کله» دیده بود، ساختمان موزه را طراحی کند. این ساختمان که به شکل موج‌های سینوسی از فولاد و شیشه ساخته شده، آنقدر معماری چشم‌نوازی دارد که ساعت‌ها شما را مشغول تماشای خود خواهد کرد. این بنا یکی از موفق‌ترین و بهترین نمونه‌های ساخته شده بر اساس الهام از آثار یک هنرمند است. با دیدن نقاشی‌های پل کله درون ساختمان موزه حتما متوجه خواهید شد که چقدر معماری بیرونی و داخلی با مجموعه آثار موجود در آن مرتبط است. 
ساختمان مواج موزه گالری زنتروم پاول کله، امروزه تبدیل به نماد شهر برن شده و سالانه هزاران گردشگر از آن دیدن می‌کنند. همچنین قرار گرفتن موزه در بافت تاریخی برن و معماری مدرن آن نیز تضاد چشم‌نوازی ایجاد کرده که نشان می‌دهد آثار پاول کله از دیرباز تا امروز همچنان تاثیرگذار هستند.

دنیای زیبای پل کله در زنتروم 

معرفی موزه پل کلی | مجموعه پاول کله

همانطور که گفته شد، بیش از ۴ هزار اثر از پل کله در این مجموعه وجود دارد. پل کله هنرمندی آلمانی بوده که نقاشی‌های سبک اکپرسیونیسم، سوررئالیسم و کوبیسم آن در اواخر قرن بیستم باعث انقلابی در دنیای نقاشی‌ها شد. این موزه دو سالن نمایشگاهی بزرگ داشته که می‌توانید در آن پرده نقاشی مشهور  «پارک نیر لو» (Park Near Lu) که اثری رنگارنگ با درختانی سیاه است را مشاهده کنید. این نقاشی از لحاظ تضادی که به تصویر کشیده در زمان خود بسیار نوآورانه و خلاق بوده و از جمله مهم‌ترین نقاشی‌های جهان محسوب می‌شود. جالب است بدانید پل کله و دوست ایرانی‌اش «سام شیخ» در ترویج سبک جدید نقاشی و آموزش هنر و معماری در مدرسه «باهاوس» نقش داشته و از این طریق به شهرت فراوانی رسیده‌اند. 

در بدو ورود به موزه می‌توانید از مرکز اطلاعات راهنمایی‌های لازم را دریافت کرده، از خدمات لیدر انگلیسی زبان استفاده کنید یا حتی راهنمای صوتی موزه را با اسکن کدهای QR نصب نموده و از گشت و گذاری بی‌نظیر در دل موزه لذت ببرید. البته دیدن این موزه با داشتن یک لیدر و راهنمای فارسی زبان که اطلاعات زیادی در مورد موزه پل کله برن دارد حال و هوای دیگری دارد. 

معرفی موزه پل کلی | مجموعه پاول کله

در قسمت طاق اول علاوه بر مرکز اطلاعات، موزه کودکان و سالن کنسرت بزرگی نیز وجود دارد. پس از آن وارد دومین طاق خواهید شد که محل برگزاری نمایشگاه‌های موقت بوده و سومین طاق نیز برای دفاتر اداری، اتاق‌های کنفرانس و بانک‌های نگهداری آثار مهم است. این سه طاق که در مجموع فضای اصلی موزه را تشکیل می‌دهند با راهروهای شیشه‌ای ۱۵۰‌ متری به هم وصل شده که معماری ساختمان به آن‌ها «خیابان موزه» می‌گوید. به‌ راحتی می‌توانید حین رد شدن از سالن‌های مختلف طبیعت اطراف، بافت قدیم و حتی طاق بعدی که روی آن چمن سبز شده را ببینید. 

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید