معرفی کاروانسرای سن سن | از آثار ارزشمند کاشان

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

از شاخصترین بناهای معماری در ایران، آثار ارزشمند شهر کاشان همچون کاروانسرای سن سن و باغ فین است که تاریخ و فرهنگ مردمان این دیار را نشان می‌دهد. در بازدید از این شهر می‌توانید فضایی سرشار از شور و شوق هنر ایرانی را ببینید که حکایت از ذوق هنرمندان معمار ما در روزگاران گذشته دارد. اگر می‌خواهید سفری به‌یادماندنی را به این شهر تجربه کنید پیشنهاد می‌کنیم که سری به یکی از گنجینه‌های ماندگار کاشان به نام کاروانسرای سن سن بزنید و آثار گذشتگان آن را مشاهده کنید. 

معرفی کاروانسرای سن سن | از آثار ارزشمند کاشان

کاروانسرای سن سن مربوط به دوره صفوی است و در ۴۰ کیلومتری جادهٔ شاهراه قم به کاشان شهرستان کاشان بین دو روستای آب شیرین و مشکان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۶۴ با شمارهٔ ثبت ۱۶۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مصالح بنا گل و خشت و آجرهایی به ابعاد 4×20×20 و 5×26×26 و 4×24×24 سانتیمتر است. در داخل نیم طاق سردر تزئینات آجری مشتمل بر پاباریک سوسنی و شاپرک ها تعبیه شده و در لچکی ها نیز خفته و راسته آجری تزئینات بنا را تشکیل می دهند.

نمای خارجی جبهه جنوب شرقی که سردر ورودی در وسط آن قرار دارد، از 14 طاق نما تشکیل شده که آخرین طاق نمای آن کوچکتر از بقیه است. در وسط جزرها و سکوهای آنها آثار جای بستن حیوانات دیده می شود. نمای خارجی سایر جبهه ها ساده و آجری است. دالان و ورودی که مشتمل بر سه دهانه طاق و چشمه بوده، از طرفین به اصطبل ها راه دارد. فضای داخلی در هر چهار طرف اتاق هایی دارد که تعداد آنها در هر جبهه 6 اتاق است.

معرفی کاروانسرای سن سن | از آثار ارزشمند کاشان

ناگفته نماند که کاروانسرای سن سن از این جهت جالب توجه است که از سه شاه‌نشین تشکیل می‌شده و در شتر خانه نیز پیش بخاری تعبیه شده است. گردشگرانی که به کاشان سفر می‌کنند، می‌توانند سری به کاروانسرای سن سن بزنند و از داخل و بیرون محوطه بنا که بارانداز وجود دارد، دیدن کنند. مسافرانی که به قصد بازدید از این بنا می‌آیند، می‌توانند با قدم زدن در میان محوطه تاریخی آن، سفر به تاریخ را تجربه کنند و از بقایایِ به جای مانده از دوران‌های دور دیدن کنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید