موزه مردم شناسی ژنو را بیشتر بشناسید!

سفر به سوئیس، سفر به دل قصه‌ها و افسانه‌هاست. کشوری که مهد صلح و دوستی جهان است و آن چنان زیبایی محسور کننده‌‌ای دارد که شیرینی آن برای تمام عمر در خاطر شما خواهد ماند. پس اگر فرصت و شرایط بازدید از این کشور زیبا را دارید، دست دست نکرده و همین امروز برای سفر به دل قصه‌ها و رویاها اقدام کنید.

ژنو کجاست؟

ژنو (Genève) دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس پس از زوریخ است. سوئیس کشوری است که پایتخت رسمی ندارد و شهرهای مختلف آن، عنوان‌های متفاوتی مانند «پایتخت فرهنگی»، «پایتخت سیاسی»، «پایتخت اقتصادی» و غیره دارند. 

ژنو سالانه میزبان بیشترین مجمع‌های بین‌المللی و نهادهای جهانی است. در این شهر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی بسیار زیادی وجود دارد که شاید نام آن‌ها را در اخبار شنیده باشید. از جمله مهم‌ترین سازمان‌های این شهر، «مقر سازمان ملل متحد» و «مقر سازمان صلیب سرخ جهانی» است. ژنو در سال‌های مختلف توانسته در لیست بهترین شهرهای جهان قرار گیرد. این شهر دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس، نهمین مرکز اقتصادی جهان و سومین قطب اقتصادی اروپا بعد از «لندن» و «زوریخ» است. ژنو همچنین در سال‌های اخیر به صورت متوالی در لیست بهترین شهرهای مسکونی جهان از لحاظ امنیت، کیفیت زندگی، رفاه و گردشگری نیز جای دارد. 

موزه مردم شناسی سوئیس

موزه مردم شناسی ژنو را بیشتر بشناسید!

«موزه مردم شناسی سوئیس» (Musée d’ethnographie de Genève) واقع در شهر «ژنو» یکی از مهم‌ترین موزه‌های قوم‌شناسی و مردم‌شناسی در سوئیس و سراسر اروپا است. این موزه همچنین به نام «ام ای جی» (MEG) نیز شناخته شده و یکی از زنده‌ترین و پویاترین موزه‌هایی است که در تمام طول زندگی خود خواهید دید. این موزه در سال ۲۰۱۷ توانست جایزه معتبر «موزه سال اروپا» را از آن خود کند. اگر به تاریخ و فرهنگ علاقه دارید پس حتما بازدید از موزه مردم‌ شناسی ژنو را در لیست دیدنی‌های خود قرار دهید، به شما قول می‌دهیم این موزه شبیه به هیچ موزه‌ای دیگر نیست زیرا شما را به دل تاریخ و فرهنگ تمدن اروپا، جایی که اولین اندیشه‌های صلح‌دوستانه شکل گرفت می‌برد. 

در این موزه بیش از ۸۰ هزار آثار مختلف از ۵ قاره جهان جمع‌آوری شده‌اند که تفاوت فرهنگ‌های مختلف را نشان می‌دهند. موزه مردم شناسی ژنو بخش‌های مختلفی دارد که از جمله معروف‌ترین آن نمایشگاه «انسان در مرکز. روسو و نابرابری» است. این نمایشگاه مختص معرفی اندیشه‌ها و آثار فیلسوف و نویسنده مشهور «ژان ژاک روسو» بوده و قطعا یکی از جذاب‌ترین بخش‌های موزه به شمار می‌رود. همچنین جالب است بدانید از میان تمام آثار موجود در موزه تنها ۱۰۰۰ مورد برای نمایش دائم انتخاب شده و مابقی طی مناسبت‌های مختلف به معرض نمایش گذاشته می‌شوند. 

تاریخچه موزه مردم‌شناسی ژنو 

موزه مردم شناسی ژنو را بیشتر بشناسید!

موزه مردم شناسی یا قوم‌ نگاری ژنو در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۱۹۰۱ به همت «پروفسور یوژن پیتارد» که اولین استاد مردم‌شناسی دانشگاه ژنو بود، تاسیس شد. این موزه برای اولین بار در ویلایی به نام «مون رپوس» (Mon Repos) کار خود را شروع کرد. موزه مردم شناسی در سال ۱۹۳۹ به ساختمان مدارس بلا استفاده ابتدایی «میل» واقع در «بلوار کارل وگت» منتقل شد و سپس در ۱۲ جولای ۱۹۴۱ بازدید از آن برای عموم آزاد گردید. پیتارد موسس این موزه در ابتدا برای رونق بیشتر، اقدام به همکاری و نمایش آثار مربوط به قوم‌نگاری موزه‌های باستان‌ شناسی و «موزه آریانا» ژنو کرد. در آن زمان آثاری از انجمن‌های مبلغان مسیحی، سلاح‌های تاریخی و غیره در موزه به نمایش گذاشته شد. بعدها در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۴ به شکل کنونی بازسازی و افتتاح گردید. 
پس از بازسازی موزه، گالری‌های متعدد و سالن نمایش در طبقه منفی یک (زیرزمین)، کافه تریا، فروشگاه، دفتر فروش بلیط در طبقه همکف رو به باغ ورودی موزه، کارگاه مرمت و ارتقای فرهنگی و کتابخانه در طبقه فوقانی به آن اضافه گردید. کتابخانه موزه مردم شناسی ژنو یکی از غنی‌ترین مجموعه‌ها برای مطالعات انسانی است که به نام موسس و خیری که آن را ساخت، «ماری مادلین لانکو» نام‌گذاری شده است. شما می‌توانید در این کتابخانه به آرشیو بزرگ موسیقی‌ ملل نیز گوش دهید. 

موزه مردم شناسی ژنو را بیشتر بشناسید!

موزه مردم شناسی ژنو امروزه در فهرست میراث فرهنگی سوئیس و یونسکو قرار دارد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ژنو محسوب می‌شود. سالانه بیش از ۱ میلیون نفر از این موزه بازدید می‌کنند. «دکتر محمود حسابی» و «محمد علی جمال‌زاده» نویسنده مشهور ایرانی نیز در وصف این موزه بارها گفته‌اند: «اگر می‌خواهید با فرهنگ و تمدن واقعی اروپا آشنا شوید به موزه مردم شناسی ژنو سر بزنید!»

همانطور که در ابتدا اشاره شد، نمایشگاه «انسان در مرکز. روسو و نابرابری» یکی از محبوب‌ترین بخش‌های موزه مردم شناسی ژنو است. این نمایشگاه با تصویری از شهر ژنو در قرن هجدهم میلادی آغاز می‌شود. این تصویر از ژنو در کتاب پر فروش ژان ژاک روسو به نام «ژولی یا الوئیز جدید» عنوان شده و نمایی از ژنو و سوئیس ایده‌آل را با هم مقایسه می‌کند. در پرده نقاشی «نابرابری سوئیس» روسوی جوان دردهایی که در خیابان‌های این شهر لوکس دیده را به تصویر کشیده است. 

موزه مردم شناسی ژنو را بیشتر بشناسید!

در بخش‌های دیگر نیز می‌توانید ببینید مردم سوئیس در قرن‌های هفدهم و هجدهم میلادی به چه چیزهای عجیب و غریبی علاقه داشته‌اند. برای مثال تصاویری از «باغ وحش‌های برده‌داری»، «سیرک مرد فیل‌نما» و غیره را خواهید دید که قطعا شما را متعجب‌زده می‌کند. از دیگر موضوع‌هایی که در این نمایشگاه به آن پرداخته شده مساله تشکیل مستعمره‌ها و خشونت های مرتبط با آن است. این نمایشگاه در سال ۲۰۱۳ کار خود را شروع کرد و امروزه تبدیل به بخشی از نمایشگاه‌ دائمی موزه مردم شناسی ژنو شده است. 

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما