هیومن پارک تهران | گردشی بی نظیر در اندام های انسان

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

آیا کارتون سفرهای علمی را دیده‌اید؟ کارتونی که در آن بچه‌های مدرسه سوار بر یک اتوبوس همراه با معلمشان به درون بدن انسان سفر می‌کنند. اکنون این رویا محقق شده است و با هیومن پارک تهران به راحتی می‌توانید به عمق بدن انسان سفری مهیج داشته باشید و با این سیستم بسیار پیچیده و عجیب و غریب آشنا شوید.

هیومن پارک تهران، همان جایی است که دل به دل راه دارد. جایی که یک گوش در است و یک گوش دروازه. در هیومن پارک می‌توانید روی مغز راه بروید و روی چشم جا داشته باشید!

هیومن پارک تهران | گردشی بی نظیر در اندام های انسان

هیومن پارک بزرگ‌ترین پارک موضوعی خاورمیانه، در سال ۱۳۹۱ و در محوطه موزه حیات وحش دارآباد ساخته شده است. این پارک که از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود، برای تمام گروه‌های سنی و به‌ویژه کودکان، آموزنده و هیجان‌انگیز است.

هیومن پارک یک شهربازی علمی است که به موضوع آناتومی بدن انسان می‌پردازد. در این مجموعه مولاژهای بسیار بزرگی کاملا شبیه اندام‌های درونی و بیرونی انسان، توسط کارشناسان و متخصصان آناتومی ساخته شده که تمام قسمت‌ها به غیر از قلب، از نزدیک قابل لمس است؛ با ورود به این ماکت غول‌پیکر، امکان یک سفر اسرارانگیز به درون بدن برای شناخت و عملکرد اعضای مهم بدن فراهم می‌شود. استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند ویدئومپینگ و هولوگرام‌های چندبعدی بر هیجان و جذابیت این سفر افزوده است.

بخش‌ های مختلف هیومن پارک

هیومن پارک تهران | گردشی بی نظیر در اندام های انسان

یک راهنما در طول این سفر بازدیدکنندگان را همراهی می‌کند و راجع به اعضای مختلف بدن برای آن‌ها توضیح می‌دهد. بیشتر راهنمایان هیومن پارک، تحصیلاتی در زمینه فیزیولوژی و زیست‌شناسی دارند.

ماکت اندام‌ های بدن

هیومن پارک تهران | گردشی بی نظیر در اندام های انسان

در هیومن پارک، برای آشنایی با عملکرد اندام‌ها، به درون یک مولاژ بزرگ از بدن سفر می‌کنید. این سفر از گوش و برای آشنایی با سیستم شنوایی آغاز می‌شود؛ سپس به مغز وارد می‌شوید و سیستم بینایی چشم را به‌خوبی مشاهده می‌کنید. نوبت به بازدید دهان و دندان‌ها می‌رسد؛ سپس از نای، قفسه سینه، رگ‌های خونی، قلب، کلیه، کبد و معده می‌گذرید و در پایان از روده‌ها خارج می‌شوید و سفر به پایان می‌رسد.

جالب‌ترین اندام ساخته‌شده در هیومن پارک، عضو قلب است؛ ماکت قلب برخلاف ماکت دیگر اعضای بدن قابل لمس‌کردن نیست. در این اندام با پخش صدای تپش قلب و جریان خون و تماشای نمای ۳۶۰ درجه از آن، حس عجیبی به بازدیدکنندگان منتقل می‌شود. 

بخش‌های دیگر هیومن پارک نیز بسیار طبیعی ساخته شده‌اند؛ به‌طوری که زمانی که به اندام بینی وارد می‌شوید، با لمس مویرگ‌های داخل بینی، مکانیزم عطسه اتفاق می‌افتد. همچنین هنگام برگشت به معده مکانیزم استفراغ رخ می‌دهد.

دکتر لند

هیومن پارک تهران | گردشی بی نظیر در اندام های انسان

در کنار تم پارک هیومن پارک، بخش مجزایی به نام «دکتر لند» وجود دارد که بیمارستانی برای کودکان است و در نوع خود اولین نمونه در کشور به‌ شمار می‌رود. دکتر لند مانند یک بیمارستان واقعی شامل بخش‌های اورژانس، آزمایشگاه، رادیولوژی و سونوگرافی، اتاق عمل، بخش مراقبت­‌های ویژه (ICU)، بخش اطفال و نوزادان، چشم‌پزشکی و دندان‌پزشکی می‌شود.

دکتر لند به‌منظور بازی و آموزش کودکان و نوجوانان چهار تا ۱۴ سال و آشنایی با وسایل پزشکی ساخته شده است. هنگام ورود به دکتر لند، کودکان و نوجوانان ابتدا لباس ویژه پزشکان و پرستاران را می‌پوشند و با استفاده از امکانات مختلف پزشکی و تجهیزات اتاق عمل، می‌توانند یک بیمار ماکتی را جراحی کنند یا به‌عنوان یک دندان‌پزشک، عصب دندان را بکشند و خود را در نقش یک پرستار یا جراح ماهر تصور کنند. 

در بخش اورژانس نیز اطلاعات پایه‌ای مانند تماس با اورژانس و اقدامات اولیه اورژانسی به کودکان آموزش داده می‌شود. با همکاری‌های انجام‌شده بین دکتر لند و اورژانس تهران، کودکان و والدین در صورت علاقه می‌توانند با گذراندن دوره‌ای کوتاه‌مدت مدرک بگیرند. اگر کودک شما در مورد حرفه پزشکی کنجکاوی نشان می‌دهد، در دکتر لند امکان تجربه هیجان‌انگیز کار با ابزار پزشکی را برای او فراهم کنید. ابزار مورد استفاده در این مجموعه ایمن است و هیچ شی خطرناکی وجود ندارد. برای بازدید از دکتر لند باید بلیط تهیه شود. 

امکانات هیومن پارک

هیومن پارک تهران | گردشی بی نظیر در اندام های انسان

امکاناتی مانند فودکورت، کافی‌شاپ و رستوران در محوطه هیومن پارک وجود دارد که در آن‌ها انواع خوراکی و غذاها سرو می‌شود. یکی از شعبه‌های کافه امیر شکلات نیز با دو فضای سرپوشیده و روباز در محوطه موزه دارآباد و در نزدیکی هیومن پارک قرار دارد.

بخش عکاسی 

عکاسی و فیلم‌برداری با گوشی و دوربین شخصی در هیومن پارک ممنوع است؛ از این‌رو عکاس‌هایی در این مجموعه حضور دارند تا برای ثبت خاطره سفر هیجان‌انگیز به درون بدن انسان، در صورت تمایل از شما عکاسی کنند. برای هر عکس هزینه جداگانه‌ای دریافت می‌شود.

شرایط بازدید از هیومن پارک تهران

هیومن پارک تهران | گردشی بی نظیر در اندام های انسان

ساعت بازدید هیومن پارک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ۱۱ تا ۲۰ و روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیل از ۱۰ تا ۲۱ است.

مدت زمان بازدید از هیومن پارک حدود ۴۵ تا ۵۰ دقیقه است.

 قیمت بلیط برای بازدیدکنندگان سه سال و بالاتر، به‌ازای هر نفر (در تابستان ۱۴۰۲) ۱۶۳,۵۰۰ تومان است.

آدرس هیومن پارک و مسیر دسترسی

هیومن پارک از بزرگ‌ترین پارک‌های موضوعی ایران در شمال تهران و در منطقه دارآباد، در محوطه موزه حیات وحش دارآباد قرار دارد.

خودروی شخصی:  از میدان نیاوران به طرف شمال بروید و وارد خیابان دارآباد شوید. مسیر را ادامه دهید تا به خیابان موزه و مجموعه حیات وحش دارآباد برسید. هیومن پارک در محوطه موزه حیات‌وحش دارآباد قرار دارد.

مترو: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به هیومن پارک، ایستگاه مترو تجریش در خط یک متروی تهران (کهریزک-تجریش) است. پس از پیاده شدن از مترو، می‌توانید از تاکسی‌های مسیر تجریش – نیاوران – دارآباد یا اتوبوس‌های خط تجریش – دارآباد استفاده کنید تا به هیومن پارک برسید.

اتوبوس: می‌توانید از اتوبوس‌های BRT خط راه‌آهن – تجریش استفاده کنید و در میدان تجریش پیاده شوید. در این صورت، با استفاده از تاکسی‌های مسیر تجریش – نیاوران – دارآباد یا اتوبوس‌های خط تجریش – دارآباد، خود را به هیومن پارک خواهید رساند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید