10 موزه معروف شهر ژنو | کشور سوئیس

بیش از 30 موزه‌ی جالب و متنوع در شهر ژنو وجود دارد که احتمالاً برای انتخاب میان آن‌ها به راهنمایی احتیاج خواهید داشت. ما در ادامه این مطلب شما را با معروف ترین و بهترین موزه های شهر ژنو که در تورسوئیس باید از آنها دیدن کنید معرفی می کنیم.

1. موزه آریانا

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«موزه‌ی آریانا» (Ariana Museum)، عمارتی به سبک معماری نئو کلاسیک و نئو باروک است که مجموعه‌ی بی‌نظیری از ظروف شیشه‌ای و سفالی را دربرمی‌گیرد. حدود 20,000 وسیله‌ی آن، 7 قرن تاریخ این ظروف را در سوئیس و کشورهای شرقی دنبال می‌کند و تنها موزه‌ی سوئیس است که فقط به این ظروف اختصاص دارد. موزه‌ی آریانا در نزدیکی ساختمان سازمان ملل متحد و «موزه‌ی صلیب سرخ و هلال احمر» واقع شده که در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد.

2. موزه صلیب سرخ و هلال احمر

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«موزه‌ی صلیب سرخ و هلال احمر» (International Red Cross and Red Crescent Museum)، موزه‌ای انسان محور است و 150 سال از زندگی انسان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. نمایشگاه دائمی «ماجراجویی‌های بشردوستانه» (Humanitarian Adventure) شامل 3 بخش «دفاع از کرامت انسانی»، «بازسازی روابط خانوادگی» و «کاهش خطرات طبیعی» می‌شود و شما را با بعضی از بزرگ‌ترین مشکلات دنیا آشنا می‌کند و آن‌ها را به طور مستقیم به بحران‌های جهان امروز و مشکلاتی ربط می‌دهد که احتمال وقوعشان در آینده‌ای نه چندان دور وجود دارد. از میان موزه‌های دیگر شهر ژنو، معمولاً این موزه بیشترین تأثیر را بر بازدیدکنندگان می‌گذارد.

3. موزه مردم شناسی ژنو

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«موزه‌ی مردم شناسی ژنو» (Musée d’ethnographie de Genève) را به عنوان موزه‌ای زنده و پویا می‌شناسند و به همین دلیل توانست جایزه‌ی معتبر «موزه‌ی سال اروپا» را در سال 2017 دریافت کند. حدود 100 سال از قدمت ساختمان موزه‌ی مردم شناسی ژنو می‌گذرد؛ اما آن را در سال 2014 بازسازی کردند تا ظاهر آن با دنیای مدرن، همخوانی بیشتری داشته باشد. بیش از 80،000 آثار مختلف از 5 قاره‌ی جهان در این موزه جمع‌آوری شده‌ و تفاوت فرهنگ‌های گوناگون را نشان می‌دهند. در این میان، 1000 وسیله‌ی آن را انتخاب کرده‌اند تا به طور دائم در این موزه به نمایش گذاشته شود.

4. موزه پاتک فیلیپ

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«پاتک فیلیپ» فعالیتش را از سال 1839 آغاز کرد و تا به امروز، یکی از برجسته‌ترین شرکت‌های ساعت‌سازی سوئیس به شمار می‌رود. در «موزه‌ی پاتک فیلیپ» (Patek Philippe Museum) می‌توانید از مجموعه‌ی تماشایی جواهرات و ساعت‌های ژنوی، سوئیسی و اروپایی دیدن کنید که به قرن 16 تا 19 میلادی تعلق دارند. همچنین این موزه شما را با نحوه‎ی تکامل ساعت‌سازی در ژنو آشنا می‌کند.

5. موزه تاریخ طبیعی ژنو

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«موزه‌ی تاریخ طبیعی ژنو» (Natural History Museum of Geneva)، بزرگ‌ترین موزه‌ی سوئیس در مقایسه با موزه‌های هم‌صنف خودش محسوب می‌شود و مجموعه‌ی کاملی از حیوانات، گیاهان و نمایشگاه‌های مربوط به زمین شناسی را دربرمی‌گیرد. از توتم‌های عجیب و غریب این موزه می‌توان به لاک پشتی دو سر به نام «ژانوس» (Janus) اشاره کرد که نامش را از خدای دو سر ژانوس می‌گیرد. ساختمان 10 هزار متر مربعی موزه‌ی تاریخ طبیعی، 5 طبقه دارد و بهتر است چندین ساعت را به بازدید از آن اختصاص دهید تا بتوانید از تمام آثار آن دیدن کنید.

6. موزه تاریخ علوم

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

ساختمان «موزه‌ی تاریخ علوم» (Museum of the History of Science) متعلق به قرن 19 است و به «دریاچه‌ی لمان» (Lac Léman) یا همان «دریاچه‌ی ژنو» و «پارک لا پرل دو لاک» (Parc de La Perle du Lac) اشراف دارد. این موزه، مجموعه‌ی جالبی از وسایل علمی قدیمی را شامل می‌شود که قدمتشان به قرن 17 تا 19 میلادی برمی‌گردد. این ابزار با علوم مختلفی از جمله ستاره‌شناسی، ریزبینی، علم تعیین وقت با شاخص و هواشناسی مرتبط هستند. این موزه فاصله‌ی کمی تا باغ گیاه‌شناسی ژنو دارد و می‌توانید از هر دوی آن‌ها در یک روز بازدید کنید.

7. موزه هنر و تاریخ

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«موزه‌ی هنر و تاریخ» (Art and History Museum)، بزرگ‌ترین موزه‌ی ژنو به حساب می‌آید و 7,000 نمایشگاه آن، دوره‌ی ماقبل تاریخ تا معاصر را دربرمی‌گیرد. آثار این موزه مربوط به مصر باستان، یونان و رم می‌باشند. علاوه بر آن می‌توانید از نقاشی‎های ون گوک و بخش‌های مربوط به تسلیحات و جنگ افزارها نیز دیدن کنید که تنوع آثار این موزه را دوچندان می‌کند.

8. موزه باربیر مولر

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«جوزف مولر» و «ژان پل باربیِر» علاقه‌ی زیادی به هنر داشتند و «موزه‌ی باربیر مولر» (Barbier-Mueller Museum) از مجموعه‌ی گردآوری شده توسط این دو فرد نگهداری می‌کند که تعدادشان به 7,000 مورد می‌رسد. مولر و باربیر طی سفرهایشان به آفریقا، آسیا و اقیانوسیه، آثار مربوط به هنر بدوی یا همان ابتدایی را جمع‌آوری می‌کردند و با خود به سوئیس می‌آوردند.

9. گلخانه و باغ گیاه شناسی شهر ژنو

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«گلخانه و باغ گیاه شناسی شهر ژنو» (Conservatory and Botanical Garden of the City of Geneva)، محل مناسبی برای لذت بردن از طبیعت زیبای آن در تابستان یا فرار از فضای دلگیر زمستان به شمار می‎رود و برای پیشرفت باغبانی علمی نیز از آن استفاده می‎شود. این موزه، یکی از فراگیرترین مجموعه‌های گل و گیاه را دارد و بیش از 16,000 گونه‌ی مختلف از گیاهان را دربرمی‌گیرد. می‎توانید از بخش‌های مختلف این موزه از جمله سنگ باغ و پارک حیوانات دیدن کنید.

10. موزه هنر معاصر

10 موزه معروف شهر ژنو| کشور سوئیس

«موزه‌ی هنر معاصر» (Museum of Modern and Contemporary Art) که آن را با نام اختصاری MAMCO نیز می‌شناسند، در ساختمان یک کارخانه‌ی قدیمی واقع شده و فقط یک خیابان با موزه‌ی پاتک فیلیپ فاصله دارد. این موزه‌ی مدرن، هم آثار و هم دیزاین داخلی‌اش را 3 بار در سال تغییر می‌دهد و نمایشگاه‌هایش را هم به روز نگه می‌دارد. در این موزه می‌توانید از آثار هنرمندان گوناگونی از جمله «مارسل دوشام» (Marcel Duchamp) دیدن کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما