جاذبه تاریخی خانه صابر شیراز

خانه صابر شیراز یا خانه هنر یک خانه تاریخی با معماری اصیل قاجاری است. این خانه تاریخی به یک تاجر بزرگ و ثروتمند تعلق داشته است که امروزه محل بازدید بسیاری از گردشگران داخل و خارج به حساب می‌آید.

خانه‌های تاریخی در شیراز همگی به دلیل معماری منحصر به فرد دوران قاجار و زندیه ساختاری متفاوت دارد و در میان گردشگران و مسافران بسیار محبوب است.

صاحب خانه صابر شیراز

جاذبه تاریخی خانه صابر شیراز

 این خانه در اصل متعلق به یکی از تاجرهای بزرگ آن زمان به نام حسن علی صابر سنگری بوده است که به عنوان خانه هنر در شیراز شناخته می‌شود، طراحی مدرن و متقارن این خانه باعث شده است که در سال 1382 به ثبت ملی برسد و بعد از بازسازی در سال ۱۳۸۴ به عنوان خانه هنر تغییر کاربری دهد. این مکان تاریخی در استان فارس دقیقاً روبروی شاه‌چراغ قرار گرفته.

معماری خانه صابر در شیراز

جاذبه تاریخی خانه صابر شیراز

معماری خانه صابر شیراز کاملا مدرن است و به عنوان یکی از منحصر به فردترین طرح‌های معماری زمان خود شناخته می‌شود. خانه صابر در شیراز 2 طبقه بوده و از 2 قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. همانند اتاق‎های ساخت معماری قاجار هم به صورت 3 دری و 5 دری اتاق‌های خانه صابر شیراز ساخته شده‌اند که در 3 بخش شمال، شرق و غرب جای گرفته‌اند.

در بخش غربی خانه ستون‌هایی چوبی نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. قرینه بودن معماری این خانه جذابیت آن را چند برابر کرده. قرینه بودن در تمام قسمت‌های خانه به چشم می‌آید و منحصر به یک بخش خاص نیست.

جاذبه تاریخی خانه صابر شیراز

به خاطر بسپارید که گچ‌بری‌هایی به عنوان تزیینات روی بخش‌هایی مانند ستون‌ها، آجرکاری‌ها و حتی گره‌چینی‌های درب و پنجره مشاهده می‌شوند و روی دیوارهای حیاط کاشی‌هایی نقش و نگارهایی از پادشاهان و سربازان قاجار دیده می‌شود.

ظروف قدیمی هم‌ روی دیوارها زیبایی این عمارت را چندین برابر می‌کنند. گاها به سبب نوع معماری خانه صابر شیراز  نمایشگاه‌های گوناگونی در این مکان برگزار می‌شوند.

جاذبه تاریخی خانه صابر شیراز

حال هرچه از شيراز و زيبايي‌هايش ديده‌ايد يا شنيده‌ايد را بايد كنار بگذاريد و يك‌بار فقط به قصد ديدن خانه‌های تاريخی به اين شهر سفر كنيد. داخل تك‌تك اين خانه‌ها كه می‌شويد، حس آدمی را داريد كه چشمانش را بسته و خانه‌ای رويايی پر از آينه‌كاری و كاشي‌های رنگارنگ را در ذهنش ترسيم كرده است. نقش و نگارهای ظريفی كه روی ديوارهای خانه‌ها كشيده شده‌اند انگار داستانی دنباله‌دار را از گذشته‌ شهر برايتان روايت مي‌كنند. اين نقش‌ها را كه در ذهن‌تان به هم بچسبانيد، گوشه‌ای از ذوق و هنری را كه در اين شهر نهفته است، درك خواهيد كرد؛ هنری كه روايت‌كننده داستان مردمان اين شهر است. در خانه‌های شيراز هر كاشی داستان كسی را تعريف می‌كند كه روزگاری در اين شهر تاريخی زندگی می‌كرده و خوشی‌ها و ناخوشی‌های زيادی را از سر گذرانده است.

جاذبه تاریخی خانه صابر شیراز

آدرس خانه صابر در شهرستان شیراز: خانه صابر شیراز روبروی حرم شاه‌چراغ در محل سر باغ، است. محله سر باغ یکی از محله‌‎های قدیمی شیراز است. 

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما