جاذبه تفریحی گردشگری آبشار حمید بجنورد

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

خراسان شمالی،سابقه ای دیرینه دارد وعلاوه بربقایای شهرهاوقلعه هایقدیمی، مزاربزرگان علم ودین وعرفان ومحوطه های باستانی، طبیعت دلفریبی رانیزبه گردشگران عرضه می کند، به ویژه در بخشهای شمالی ترکه پوشیده ازجنگل است.

آبشار حمید بجنورد در همسایگی روستایی سرسبز با اهالی باصفا قرار دارد. آب خروشان این آبشار در دره‌ای زیبا پیچ‌و‌تاب می‌خورد و راه را برای گردشگران باز می‌کند. به لحاظ ارتفاع نیز آبشار حمید یکی از آبشارهای بلند در استان خراسان شمالی است.

آبشار حمید بجنورد با ارتفاع ۲۵ متر از جاذبه های گردشگری بجنورد است و در ۷ کیلومتری بجنورد در روستایی با همین‌نام قرار دارد. د. گردشگر طبیعت‌دوستی را سراغ نداریم که راهی بجنورد شود و سری به آبشار حمید نزند.

جاذبه تفریحی گردشگری آبشار حمید بجنورد

آبشار حمید یکی از این جاذبه‌های گردشگری است. این آبشار در فاصله‌ ۷کیلومتری شرق بجنورد خودنمایی می‌کند. آبشاری که از آن صحبت می‌کنیم در همسایگی روستایی با نام حمید قرار دارد. این روستا به لطف آبشار و آب‌و‌هوای خوشی که دارد، همیشه سرسبز و تماشایی است؛ در نتیجه در کنار آبشارگردی، می‌توانید با یک تیر دونشان بزنید و گشت‌و‌گذاری جانانه در یکی از زیباترین روستاهای شمال شرق ایران داشته باشید. از روستا حمید تا این آبشار چیزی حدود یک ساعت پیاده‌روی دارید. مسیری که از روستا حمید به این آبشار می‌رسد به‌ اندازه‌ای باصفا و دیدنی است که گذر زمان را فراموش می‌کنید و غرق زیبایی‌های طبیعت این ناحیه می‌شوید.

آب این آبشار از چشمه‌سارانِ روستای آبچور، یکی از روستاهای زیبای بجنورد سرچشمه می‌گیرد. این آب پس از عبور از دره‌های پیچ‌درپیچ، به صخره‌ای مرتفع می‌رسد. سپس این جویبار خروشان از ارتفاع ۲۵‌متریِ این صخره با جوش‌و‌خروش به پایین می‌ریزد تا آبشار زیبای حمید را تشکیل دهد. این آب در حوضچه‌ای در قسمت پایین آبشار قرار می‌گیرد. حوضچه‌ای که از آن صحبت می‌کنیم، مکان مناسبی را برای آب‌تنی تشکیل داده است. سپس آب آبشار از این حوضچه خارج می‌شود و در قالب جویباری زلال در دره‌های منطقه پیچ‌وتاب می‌خورد.

جاذبه های آبشار حمید بجنورد

جاذبه تفریحی گردشگری آبشار حمید بجنورد

علاقه‌مندان گشت‌وگذار در آبشارهای ایران بهتر از ما می‌دانند که تاج آبشار، زیباترین جاذبه آن به حساب می‌آید. در این زمینه آبشار حمید از دیگر آبشارهای ایران به لحاظ زیباشناختی چیزی کم‌و‌کسر ندارد. آب آبشار حمید بجنورد در قسمت تاج آن، به دو جویبار تقسیم می‌شود. سپس این جویبارها از ستون‌های سنگی به زیبایی تمام به داخل حوضچه زیرین می‌ریزد. انصافاً باید گفت طبیعت سرسبز اطراف آبشار نیز نقش مهمی در افزایش جاذبه‌های گردشگری آن دارد.

پوشش گیاهی اطراف آبشار حمید

جاذبه تفریحی گردشگری آبشار حمید بجنورد

در اطراف آبشار حمید درخت‌های سرسبز انجیر و درختچه‌های تمشک خودنمایی می‌کنند. انجیر و تمشک این درخت‌ها به اندازه‌ای خوشمزه است که طعم خوش آن، خاطره‌شیرین آبشارگردی را ماندگار می‌کند. جالب است بدانید اتاقی سنگی روی صخره‌ای در کنار آبشار حمید وجود دارد. از قرار معلوم در روزگاران نه‌چندان دور، فردی در این اتاق زندگی می‌کرده است. این روزها خبری از ساکن این اتاق نیست. به همین دلیل اتاقی که از آن صحبت می‌‌کنیم به سرپناهی برای گردشگران این آبشار تبدیل شده است.

صخره‌های اطراف آبشار حمید عموماً آهکی هستند. به همین دلیل در بستر آبشار حمید، سنگواره‌های زیادی وجود دارد. به لحاظ پوشش گیاهی نیز در این ناحیه گیاهان دارویی بی‌شماری رشد می‌کند. اگر با گیاه‌های دارویی آشنا هستید، با دستی پر از این گیاهان به دیار خود باز خواهید گشت.

در اطراف آبشار چندین چشمه از دل زمین می‌جوشد. در نتیجه در گوشه‌و‌کنار این آبشار حوضچه‌های آب کوچکی تشکیل شده تا زیبایی‌های آبشار حمید دوچندان شود. آب این چشمه‌ها بسیار گوارا و زلال است. به لطف این شرایط، می‌توانید کنار جویبارهای زیبای اطراف آبشار بنشینید و گذر عمر ببینید.

امکانات آبشار حمید بجنورد

این آبشار به رغم جاذبه‌های تماشایی، امکانات چندانی ندارد. مسیر رسیدن به آبشار نیز آسفالت نیست. از آنجایی که با آبشاری روبه‌رو هستیم که با روستا فاصله دارد، کمپ‌زدن در اطراف آن پیشنهاد نمی‌شود. با این حال وجود روستا حمید در کنار این آبشار باعث شده تا گردشگران برای اقامت در این آبشار اهالی روستا کمک بگیرند. این روستا اهالی باصفایی دارد که اتاق و سوئیت‌هایی را با قیمتی منصفانه در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.

بهترین زمان سفر به آبشار حمید بجنورد

جاذبه تفریحی گردشگری آبشار حمید بجنورد

علاقه‌مندان به گردشگری در آبشارهای ایران به‌خوبی می‌دانند که بهار بهترین زمان برای گشت‌و‌گذار در آبشار است. در این فصل آب آبشار حمید از همیشه خروشان‌تر می‌شود. در کنار افزایش آب آبشار، طبیعت این ناحیه نیز از دیگر فصل‌ها سرسبزتر است. از آنجایی که مسیر رسیدن به آبشار را باید با پای پیاده‌ طی کنید، به لحاظ آب‌و‌هوا نیز فصل بهار زمان مناسب‌تری برای گشت‌و‌گذار در آبشار حمید است. ناگفته نماند آبشار حمید تابستان‌های بسیار تماشایی دارد. اگر خاطرتان باشد، گفتیم که اطراف این آبشار درخت‌های انجیر و درختچه‌های تمشک وجود دارد. در تابستان میوه این درخت‌ها به بار می‌نشیند. انصافاً باید گفت آب‌و‌هوای منطقه اطراف آبشار حمید به اندازه‌ای در پاییز سرد نیست که نشود در آن گردشگری کرد. به همین دلیل ماه‌های نخستین پاییز زمان مناسبی برای گردشگری در این آبشار است. به زمستان که رسیدیم، هوای این منطقه به اندازه‌ای سرد می‌شود که گردشگری در آن صفایی ندارد.

جاذبه تفریحی گردشگری آبشار حمید بجنورد

امکانات چندانی در آبشار حمید وجود ندارد. در نتیجه هرچقدر مجهزتر به این آبشار بروید، بیشتر به شما خوش می‌گذرد. از آنجایی که این آبشار در منطقه‌ای کوهپایه‌ای قرار دارد، برای گشت‌و‌گذار در آن حتماً کفش مخصوص پیاده‌روی یا کوه‌پیمایی همراه داشته باشید. از طرف دیگر در اطراف این آبشار خبری از رستوران یا کافه نیست. پیشنهاد می‌کنیم در توشه راه خود حتماً تنقلات و غذا قرار دهید. عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابگیر، زیرانداز، لوازم روشن‌کردن آتش و کمک‌های اولیه از دیگر چیزهایی است که در سفر به آبشار حمید لازم می‌شود. از آنجایی که مطمئن هستیم زیبایی‌های این آبشار شما را به هوس آب‌تنی می‌اندازد، پیشنهاد می‌‌کنیم چند دست لباس همراه ببرید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید