جاذبه گردشگری خانه دهدشتی اصفهان | کافه رستوران هوگر

یکی از بهترین شهرهایی که می‌توان برای بازدید از خانه‌های تاریخی و قدیمی به آن سفر کرد؛ شهر فرهنگی تاریخی اصفهان است. همان جایی که جهانگردان و گردشگران ایرانی از آن با نام نصف جهان یاد می‌کنند. 

خانه دهدشتی یکی از خانه‌های قدیمی در شهر زیبای اصفهان است که در دوران قاجار ساخته شده‌است و از این رو بنای آن را می‌توان نمونه‌ای از بناهای ساخته‌شده در آن دوره تاریخی دانست. 

به نظر می‌رسد که این خانه در واقع یک منزل مسکونی بوده که به خانواده دهدشتی‌ها تعلق داشته و نسل به نسل بطور موروثی از فردی به فرد دیگری منتقل شده‌ است. در دوران پهلوی تلاش شد تا با حفظ بافت اصلی خانه، این بنا مورد بازسازی و مرمت قرار بگیرد و پس از آن در دوران بعد از انقلاب نیز سازمان میراث فرهنگی این بنا را از مالکان آن خریداری کرد.

معماری خانه دهدشتی اصفهان

جاذبه گردشگری خانه دهدشتی | کافه رستوران هوگر

گذشته از آنکه خانه دهدشتی از بناهای ارزشمند تاریخی شهر اصفهان به شمار می‌رود، این بنا دارای معماری چشم‌گیر و زیبایی است و از این رو محبوبیت زیادی نزد گردشگران دارد. آن دسته از افرادی که علاقمند به بازدید از خانه‌هایی با قدمت تاریخی طولانی هستند معمولا از تماشای ظرافت‌های معماری آن لذت می‌برند. معماری این خانه منطبق با اصول معماری دوره ساخت بنا یعنی دوران قاجار است.
با نگاهی کلی به اصول معماری قاجار می‌توان چنین گفت که معماری بناها در آن دوران بطور کلی به صورت سنتی بوده‌ اما رگه‌هایی از الگوبرداری از عناصر غربی نیز در معماری این دوران مشهود است. به عبارت دیگر هرچند خانه‌ها و بناهایی که در آن دوران ساخته شده‌اند همگی دارای معماری سنتی ایرانی هستند اما با مقایسه این سازه‌ها با بناهایی که تا قبل از این دوران ساخته شده‌اند می‌توان ردپایی از تاثیرپذیری از سبک معماری غربی در معماری بناهای ایرانی را به خوبی شناسایی کرد. بدین طریق بناهای قاجاری با تلفیق سبک معماری سنتی ایرانی و عناصر تزیینی غربی در ظاهر بنا خودشان را از بناهای تاریخی پیش از این دوران متمایز کرده‌اند.

با توجه به آنچه گفتیم، معماری خانه دهدشتی نیز از این امر مستثنی نبوده‌ و محصول معماری به سبک ایرانی و کمی متاثر از معماری غرب است. در توصیف آن می‌توان گفت پلان خانه مستطیل شکل است و برای ساخت آن از مصالح خشت، آجر و چوب استفاده شده‌است. گفتنی است که مساحت بنای خانه حدودا ۱۰۰۰۰ متر مربع است. از ویژگی‌های برجسته معماری آن می‌توان به تزیینات روی درهای چوبی، ارسی کاری پنجره‌ها و گچ‌بری‌های ستون‌های روی ایوان اشاره کرد.

بخش های مختلف خانه دهدشتی

جاذبه گردشگری خانه دهدشتی اصفهان | کافه رستوران هوگر

برای ورود به خانه دهدشتی اصفهان لازم است ابتدا از یک راهروی نسبتا بلند و باریک چوبی گذر کنید تا به محوطه اصلی خانه برسید. از همان لحظه اول که قدم به داخل خانه بگذارید، حس می‌کنید به یک خانه قدیمی و سنتی درست شبیه به همان خانه‌ باصفای مادربزرگ‌ها وارد گذاشته‌اید و با دیدن حیاط سرسبز آن احساس سرزندگی و نشاط به شما دست می‌دهد.

در مرکز حیاط خانه یک حوضچه فیروزه‌ای کوچک اما چشم‌نواز قرار گرفته‌است که آبنمای آن جلوه زیبایی به محوطه باز خانه داده‌است. تا چشم کار می‌کند در گوشه و کنار حیاط باغچه‌های کوچک گل و گیاه به چشم می‌خورد و دور تا دور حیاط را اتاق‌های دلباز و بزرگی احاطه کرده‌اند که درهای چوبی آنها از داخل حیاط پیداست. پنجره اتاق‌ها رو به حیاط مرکزی باز می‌شوند و ارسی‌هایی که روی این پنجره‌ها قرار دارد با انعکاس نورهای رنگی در شب نمای بسیار جذابی ایجاد کرده‌اند.

بطور کلی اتاق‌های حیاط در چهار ضلع شمالی، جنوبی، غربی و شرقی قرار گرفته‌اند. تقریبا می‌توان گفت اصل تقارن در معماری آن‌ها رعایت شده‌ است و تنها در برخی موارد تفاوت‌هایی در چیدمان اتاق‌ها در هر کدام از این زوایای خانه وجود دارد. بطور مثال در ضلع شمالی یک تالار بزرگ در قسمت مرکزی قرار گرفته‌ است که دو اتاق با نمای یکسان در دو طرف آن قرار گرفته‌اند اما در ضلع جنوبی خبری از تالار بزرگ ما بین اتاق‌ها نیست. گفتنی است در کنار برخی از اتاق‌ها راهروهایی وجود دارد که برای تردد از اتاق‌ها به بخش‌های دیگر خانه نظیر حیاط خلوت، مطبخ و حوض استفاده می‌شود.

هتل سنتی خانه دهدشتی

جاذبه گردشگری خانه دهدشتی اصفهان | کافه رستوران هوگر

در کنار انواع هتل‌های لوکسی که در شهر اصفهان قرار گرفته‌اند، اقامتگاه‌های سنتی از جمله بهترین انتخاب‌ها برای گردشگران این شهر هستند؛ زیرا معمولا گردشگران تور اصفهان با دانستن این موضوع که این شهر مملو است از جاذبه‌های تاریخی ارزشمند، به آن سفر کرده‌اند و بی‌شک در کنار بازدید از این اماکن، اقامت در یک مکان تاریخی می‌تواند تجربه سفر آنها را بسیار متفاوت‌تر و خاص‌تر کند. برای درک این موضوع کافی است تصور کنید که یک روز کامل را در خانه‌ای هستید که قبل از شما شاهد زندگی‌های زیادی بوده‌است و فراز و نشیب‌های تاریخی زیادی را شاهد بوده‌است. در واقع اقامت در چنین مکانی مصداق بارز با یک تیر دو نشان زدن است، هم بازدید از یک بنای تاریخی و هم حضور در یک اقامتگاه سنتی که گوشه به گوشه آن رد پای تاریخ است. اگر شما هم علاقمند به چنین تجربه‌ای باشید هتل خانه دهدشتی اصفهان بی‌تردید انتخاب مناسبی است.
واحدهای اقامتی این هتل تعداد هشت باب اتاق به صورت اتاق‌های سه در و پنج در هستند که در واقع همان اتاق‌های باصفا در خانه قجری دهدشتی را تشکیل می‌دهند و در طبقه دوم آن قرار دارند. با اقامت در این اتاق‌ها می‌توان از روی بالکن‌ها چشم‌انداز زیبای حیاط را تماشا کرد. علاوه بر آن مهمانان می‌توانند در طول اقامتشان در حیاط زیبای مجموعه به استراحت مشغول شوند و در حالی که روی نیمکت‌های حیاط نشسته‌اند از تماشای درخت کهنسال نارنج و نورپردازی‌های زیبای حیاط نیز لذت ببرند. 

کافه رستوران هوگر در خانه دهدشتی

جاذبه گردشگری خانه دهدشتی اصفهان | کافه رستوران هوگر

در گذشته خانه‌های قدیمی اصفهان صرفا خانه‌هایی خالی از سکنه‌ بودند که رفته رفته با تاکید بر ارزشمندی آنها و نقش این خانه‌ها در جذب گردشگران، به مکان‌های دیدنی این شهر تبدیل شدند. با این حال پیش از دهه اخیر این خانه‌ها تنها مکانی برای نمایش عمومی معماری دوران خود بودند و گردشگران تنها قادر بودند تا در بازه زمانی محدودی از فضای عمومی آنها دیدن کنند و در نهایت با عکاسی از معماری آنها این خانه‌ها را ترک می‌کردند. اما با توجه به استقبال گردشگران از خانه‌های قدیمی، دیگر چند سالی است که این خانه‌های ارزشمند تاریخی با تغییر کاربری خود تبدیل به مکان‌های فعالی شده‌اند که گردشگران می‌توانند با رفتن به آنها علاوه بر بازدید از یک مکان تاریخی، لذت تجربه حضور در آنها و گذراندن لحظات خاطره انگیز را در فضای خاص آنها را هم تجربه کنند.

خانه دهدشتی نیز از نمونه‌های بارز این خانه‌ها است که در سال ۱۳۹۵ از فضای بیرونی آن تحت عنوان یک کافی شاپ و رستوران سنتی به نام کافه رستوران هوگر استفاده شده‌است. در این کافه رستوران مشتریان می‌توانند در حالی که در حیاط یک خانه قاجاری نشسته‌اند خود را به یک وعده غذای لذیذ و یا یک نوشیدنی خوشمزه دعوت کنند. انواع غذاهای سنتی ایرانی را می‌توان از منوی این رستوران سفارش داد و در میان لیست نوشیدنی‌های آن نیز چایی‌های ذغالی و دمنوش‌ها از همه محبوب‌تر هستند. 

بازدید از خانه دهدشتی

جاذبه گردشگری خانه دهدشتی اصفهان | کافه رستوران هوگر

بازدید از خانه دهدشتی اصفهان همه روزه از ساعت ۴ بهد از ظهر الی ۱۱ شب امکان پذیر است. این عمارت تاریخی  در هر فصلی جذابیت خاص خود را دارد. اگر در فصل تابستان که اصفهان آب و هوای گرم دارد قصد بازدید از خانه دهدشتی را دارید می توانید اوقات خوشی را در فضاهای باز خانه در شب ها سپری کنید و از آب و هوای خنک لذت ببرید. در فصل بهار به خاطر سرسبزی درختان و گیاهان محیط این خانه تاریخی در اصفهان زیبایی فوق العاده ای به خود می گیرد. اگر در فصل زمستان به اصفهان سفر می کنید می توانید از این عمارت تاریخی و زیبا بازدید نموده و یک کاسه آش داغ نوش جان کنید و لحظات به یادماندنی برای خود رقم بزنید.

دسترسی به خانه دهدشتی 

برای دسترسی به خانه دهدشتی اصفهان می‌توان به راحتی از مترو اصفهان استفاده کرد و با پیاده شدن در ایستگاه مترو امام حسین (ع) و چند قدم پیاده روی، به این خانه رسید. البته معمولا تعداد زیادی از بازدیدکنندگان هم از خودرو شخصی استفاده می‌کنند که در این صورت هم برای یافتن جا پارک کافیست به پارکینگ ارگ جهان نما بروید و سپس با پیاده روی به خانه دهدشتی اصفهان بروید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما