جاذبه گردشگری قلعه آگوادا در گوا

گوا شهری ساحلی در جنوب غربی هندوستان است که با سواحل ماسه‌ای و آرام در دنیا شناخته می‌شود. اگر از شلوغی شهرخسته شده‌اید، گوا مقصد مناسبی برای تعطیلات شما خواهد بود. 

قلعه آگوادا قلعه‌ای پرتغالی و متعلق به قرن هفدهم است و به خوبی آن را حفظ و نگهداری کرده‌اند. این قلعه که در ساحل سینکریم در گوای شمالی قرار دارد، جهت دفاع در برابر هلندی‌ها ساخته شده بود.

معرفی قلعه آگوادا

جاذبه گردشگری قلعه آگوادا در گوا

قلعه آگوادا یکی از دیدنی های شهر گوا و بزرگترین قلعه نظامی در طول تاریخ شناخته شده است، این قلعه از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مکان بی نظیری قرار گرفته و از لحاظ معماری نیز به دلیل دسترسی به دریا بسیار بااهمیت است.

قلعه آگوادا در فاصله ۱۸ کیلومتری از پانجی برای دفاع در برابر دشمنان مانند هلندی ها ساخته شده است. قلعه آگوادا در بالای تپه ای در نزدیکی رودخانه ماندویو واقع شده است و آگوادا در زبان پرتغالی به معنی آب است و به دلیل حضور سه چشمه آب در این منطقه چنین نامگذاری شده است.

این قلعه با سیستم دفاعی سنگین در زمان حکمرانی پرتغالی ها بسیار کاربرد داشته و چشم انداز زیبایی از دریا دارد. دیوار قلعه با دو دروازه دو جداره نام دارد، بدین خاطر که در صورت شکستن دیوار بیرونی توسط دشمنان، دروازه بعدی نقش حفاظت دارد.

تاریخچه قلعه آگوادا

جاذبه گردشگری قلعه آگوادا در گوا

قلعه‌ آگوادا، قلعه ای پرتغالی در قرن ۱۷ میلادی در سال ۱۶۱۲ میلادی ساخته شده است و تا امروز نیز به خوبی از آن نگهداری شده و به یکی از جاذبه های گردشگری هندوستان تبدیل شده است.

در واقع این قلعه‌ آگوادا به عنوان مهم ترین قلعه دفاعی پرتغالی ها در برابر هلندی ها ساخته شده بود. در اطراف قلعه‌ آگوادا برج و خندق های خشک وجود دارد. در درون Aguada Fort نیز دو جاذبه دیدنی برج فانوس دریایی ۳۰ متری که در سال ۱۸۶۴ ساخته شده است و مورد بعدی آب انبار طاق دار با ظرفیت نگهداری 10 میلیون لیتر آب برای تامین آب آشامیدنی کشتی ها بوده است.

بخش های قلعه اگوادا

جاذبه گردشگری قلعه آگوادا در گوا

این قلعه دارای دو دروازه و یک فانوس دریایی ۴ طبقه ای رو به دریا است که در سال ۱۸۶۴ ساخته شده است ولی امروزه از این فانوس دریایی استفاده نمی شود و یک فانوس دریایی جدید جایگزین فانوس قدیمی شده است.

نور این فانوس دریایی از جاهای خیلی دور در شب دیده می‌شد و تا پایان قرن ۱۸ جزو افتخارات برای این کشور محسوب می‌شد. قبل از اینکه این فانوس دریایی ساخته شود، کشتی ها معمولا با چراغ های دریایی آتشی راهشان را پیدا می‌کردند.

اولین فانوس دریایی تا سال ۱۹۷۶ کار می‌کرد، اما بعد ها فانوس دریایی مدرن تری به شکل مربع جایگزین قبلی شد و اکنون بعد از سال ها برای گردشگران بسیار جذاب است و از این فانوس بازدید می‌کنند. همچنین پرتغالی ها چندین توپ جنگی نیز در این قلعه در بخش توپخانه نگهداری می‌کردند.

در ساختار این فانوس دریایی برجکی وجود دارد که پلاکی مسی بر آن نصب شده و مجسمه های ویکتوریا و همراهان در آن دیده می‌شوند. زنگ بزرگی نیز از کلیسای آگوستینین در اینجا قرار داده بودند. در اطراف این فانوس دریایی رودخانه زواری و بندر مورموگائو و جزیره سنت جرج وجود دارد. در قسمت غربی نیز سواحل شمالی باگا و کالانگوت دیده می‌شود. اسکله ای در سمت شمال نیز نیز به سمت دریا قرار دارد که در آن گروه هتل های تاج محل واقع شده‌اند.

معماری قلعه آگوادا

جاذبه گردشگری قلعه آگوادا در گوا

قلعه هایی که به سبک پرتغالی ها ساخته شده‌اند همگی به شکل واحد مربع هستند و سه گوشه آن توپخانه و گوشه چهارم دروازه اصلی است. نوع طراحی قلعه آگوادا به گونه‌ای است که بیشتر ساختمان در داخل آب قرار دارد و فقط برج دیدبانی از سطح آب دیده می‌شود.

هر یک از سه گوشه توسط دیوارهای بسیار ضخیم ساخته شده‌اند ولی چهارمین گوشه به صورت شیب دار به طرف رودخانه است. اکنون بعد از گذشت ۲ قرن بعضی از قسمت ها شکل اصلی خود را حفظ کرده‌اند. اگر کمی دورتر بایستید و به قلعه آگوادا نگاه کنید فقط دیوار و حصار را خواهید دید، اما با نزدیک تر شدن قسمت های داخلی نیز دیده می‌شوند. حتی زمانی برخی از قسمت های این بنا به عنوان زندان استفاده می‌شده است.

بهترین زمان بازدید از قلعه آگوادا

جاذبه گردشگری قلعه آگوادا در گوا

اگر بخواهید در مورد بهترین زمان سفر به شهر گودا اطلاعاتی کسب کنید، پیشنهاد ما از اواخر تابستان تا اوایل بهار است که دارای آب و هوای معتدل و خوبی است. بهترین زمان بازدید از این قلعه نیز هنگام صبح است، زیرا افراد زیادی حضور ندارند و هوا نیز خیلی گرم نیست، با خیال راحت می‌توانید بازدید کنید. هنگام بازدید به همراه خود بطری آب، عینک آفتابی و کلاه یا شال برای در امان ماندن در مقابل نور خورشید داشته باشید. همچنین در نزدیکی قلعه چندین مغازه سوغات فروشی و مواد غذایی وجود دارد.

نحوه دسترسی به قلعه آگوادا

جاذبه گردشگری قلعه آگوادا در گوا

یکی از زیرزمین های واقع در پایین قلعه به طور مستقیم در ساحل قرار دارد و برای رسیدن به آنجا می‌توانید از ساحل با پیاده روی یا با دوچرخه اجاره‌ای بروید. روش دیگر نیز استفاده از تاکسی و مسیر جاده‌ای است که یک جاده به قلعه وجود دارد و از کاندولیم شروع می‌شود، سپس به محل اتصال T خواهید رسید که باید به سمت چپ بپیچید و پس از طی کردن جاده از تپه بالا بروید و در نهایت به پارکینگ کنار قلعه برسید. البته در تقاطع به سمت راست بپیچید، به قسمت ساحلی می‌رسید و اگر به سمت چپ بپیچید به ساختمان اصلی قلعه خواهید رسید.

روزانه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر امکان بازدید از این قلعه وجود دارد. مورد جالب توجه این است که بازدید از این قلعه بدون هزینه و رایگان است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما