سقاخانه حضرت ابوالفضل در شهر بابک

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

شهر بابک یکی از شهرهای کهن و تاریخی استان کرمان محسوب می‌شود که در قسمت شمال غربی استان قرار دارد. جاذبه‌های تاریخی و دیدنی‌های طبیعی فراوانی در کرمان دیده می‌شود که نشان‌دهنده قدمت این شهر است. 

 به موجب قرارگیری شهر بابک در مسیر ترانزیتی تهران به بندرعباس مجموعه‌های تفریحی رفاهی بسیاری در این شهر ساخته شده‌اند که مجموعه تفریحی رفاهی سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) یکی از این مجموعه‌ها محسوب می‌شود.

 سقاخانه حضرت ابوالفضل در شهر بابک

مجموعه تفریحی رفاهی سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) را به همت شهرداری شهر بابک و کارکنان شرکت مس در زمینی به مساحت 56 هکتار که سال‌ها پیش کوره آجرپزی بود، بنا کردند. 

این مجموعه در شرق شهر بابک پذیرای مسافران و مهمانانی است که برای سفر به شهرهای جنوب ایران از این جاده عبور می‌کنند. در مجموعه تفریحی توریستی سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) که به منظور توسعه فضای سبز شهری ایجاد شده است، بوستانی سرسبز، واحدهای تجاری، نمازخانه و سکوهایی جهت نصب چادر ساخته‌اند.

در این مجموعه قسمت آبخوری را با سازه‌ای مخروطی شکل طراحی کرده‌اند که 9 دهانه و طاق هلالی به صورت ورودی دارد و با نورپردازی زیبا منظره متفاوتی در مجموعه تفریحی توریستی می‌بینید. 

سابقه ساخت سقاخانه‌ها در ایران با توجه به وقایع کربلا و اهمیت مقام والای ائمه برای ایرانیان به دوران اسلامی باز می‌گردد. اصولاً افراد نیکوکار و خیرین سقاخانه‌ها را به منظور رفع تشنگی افراد در معابر عمومی و در سطح شهر می‌ساختند.

 سقاخانه حضرت ابوالفضل در شهر بابک

در سقاخانه‌ها ظرف سنگی بزرگی را به منظور نگهداری آب قرار می‌دادند و کاسه‌هایی را به عنوان لیوان برای نوشیدن آب با زنجیری به ظرف سنگی وصل می‌کردند. در شهرهای مختلف ایران سقاخانه‌های کوچک و بزرگی به نام حضرت ابوالفضل (ع) را می‌بینید که افراد با روشن کردن شمع، فضای روح‌نوازی را به وجود می‌آورند.

اگر شما هم قصد سفر به شهرهای جنوب ایران را دارید حتما در مسیر خود سری به سقاخانه حضرت ابوالفضل بزنید و با اندکی استراحت با خیال آسوده به ادامه مسیر خود ادامه دهید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید