معرفی حمام شیشه سنندج که در حال تخریب است!

سنندج شهری کوهستانی در استان کردستان است که با وجود طبیعتی تماشایی همچون دریاچه سد قشلاق و پارک تفریحی آبیدر گردشگرانی را به سوی خود می‌کشاند.

 به هنگام بازدید از این شهر زیبا سری به محله‌های قدیمی این دیار بزنید و از بناهای تاریخی‌اش دیدن کنید. یکی از این بناهای باارزش که با گذشت سال‌ها از زمان ساختش هنوز هم بقایایی از آن به چشم می‌خورد، می‌توان به حمام شیشه سنندج اشاره کرد.

حمام شیشه از جاهای دیدنی سنندج است و برخلاف اسم جذابش، شیشه‌ای نیست. این حمام مانند تمام حمام‌های دیگر تاریخی از سنگ، گچ و ملات ساخته شده است. با این حال به کار رفتن شیشه‌های رنگی زیبا در این حمام، آن را به این نام معروف کرده است.

تاریخچه حمام شیشه

معرفی حمام شیشه سنندج که در حال تخریب است!

حمام شیشه سنندج از بناهای عمومی و قدیمی این شهر است که با قدمتی طولانی، امروزه از دیدنی های استان کردستان به شمار می‌آید. احتمال می‌رود که حمام شیشه سنندج مربوط به دوره قاجاریه باشد؛ اما با توجه به اینکه اکثر حمام‌های تاریخی در دوران زندیه ساخته شده‌اند، شاید این حمام نیز متعلق به دوران زندیه است.

این حمام تا سال‌های پیش از انقلاب و چندی پس از انقلاب کاربرد داشته و بخش‌های مردانه و زنانه آن فعال بوده است. درب حمام زنانه در کوچه مجاور حمام قرار دارد.

در زمان مالکیت خانواده بابان، این حمام از سوی اداره کل میراث فرهنگی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و در سال ۱۳۸۳ به‌صورت کامل مرمت شد. این حمام به شماره ۲۸۳۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و کماکان بر سر مرمت آن بین شهرداری و شورای شهر سنندج اختلاف وجود دارد.

معرفی حمام شیشه سنندج که در حال تخریب است!

زمان تملک آن از سوی شهرداری سنندج مقرر شد از این بنا به‌عنوان موزه دایمی عکس کردستان استفاده شود؛ اما تنها یک سال بعد از مرمت، درب حمام شیشه بسته شد.

امروزه عبور کانال فاضلاب شهر سنندج از نزدیکی حمام شیشه به‌شدت سلامت و استواری این بنا را تهدید می‌کند و هر روز بخشی از دیوارهای حمام تاریخی شیشه از بین می‌رود. با توجه به این وضعیت بدون شک باید منتظر تخریب کل دیوارها بود. 

معماری حمام شیشه

معرفی حمام شیشه سنندج که در حال تخریب است!

حمام شیشه سنندج دارای فضاهای ورودی، راهروهای ارتباطی، هشتی، بینه، سربینه، حمام گرم با ستون‌های سنگی، سکوها، آب‌نماهای گرم و سرد، خزینه، رخت‌کن، حجره و گرم‌خانه است که در داخل با تزیینات آهک‌بری تزیین شده و دارای خصوصیات ویژه‌ای است. این تزیینات نقش‌‌های مختلف گیاهی، حیوانی و هندسی را شامل می‌شود.

آنچه این حمام را از هم‌ردیفانش متمایز می‌کند، طراحی زیبای سکوها و آبنمای گرم و سرد و خزینه است و آنچه بیش از همه به چشم می‌آید، سادگی و خلوتی بنا است. هرچند این روزها از پنجره‌ها و شیشه‌های رنگی حمام آثار زیادی باقی نمانده است؛ حمام شیشه با معماری موزون و متوازنش همچنان زیبا به نظر می‌آید. سر درب ورودی این حمام دارای نمای آجر کاری است و این سر درب در گذشته دچار تغییراتی شده است.

بازدید از حمام شیشه

معرفی حمام شیشه سنندج که در حال تخریب است!

متاسفانه این حمام در حال حاضر (۱۳۹۹) قابل بازدید نیست و تنها می‌توان از نمای بیرونی آن دیدن کرد. 

حمام شیشه کجاست؟

حمام شیشه در ضلع شمالی بلوار کردستان سنندج و مجاور پل و مسجد ملاویسی قرار دارد. برای دسترسی به این مکان می‌توانید از خودروی شخصی یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس، پایانه ناصر خسرو است که حدود دو کیلومتر از آن فاصله دارد. همچنین اگر قصد استفاده از خودروی شخصی را دارید، پارکینگ شبانه‌روزی فردوسی در نزدیکی حمام واقع شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما