معرفی رشته کوه بینالود 

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

ایران کشور پهناوری است که 55 درصد آن را کوه‌ها همچون میخ‌های عمودی‌ فراگرفته‌اند. کوهستان‌ها به لحاظ دارا بودن ارزش‌هایی همچون ذخایر غنی انرژی، سرمنشأ رودهای کوچک و بزرگ، اکوسیستم‌های زنده، گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع از اهمیت بالایی برخوردارند. همچنین نقش کوهستان‌ها در حلقه ارتباطی گردش آب را نباید از نظر دور داشت.

قله بینالود مشهورترین کوه در استان خراسان می باشد که دارای ۳۲۱۱ متر ارتفاع است و در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور واقع شده است. بینالود که بخشی از رشته‌ کوه البرز است، مشهور به بام خراسان است.

معرفی رشته کوه کوه بینالود 

این کوه بین نیشابور و مشهد قرار گرفته است و با توجه به اینکه در منطقه گرم و خشک واقع است دارای بارندگی نسبتا قابل توجهی می باشد، چیزی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰۰ میلیمتر در سال میزان بارندگی این منطقه است.

از سایر قله های این رشته کوه می‌توان به شیرباد ( ۳۲۵۰ متر ارتفاع)، فلسکه (۳۱۰۰)  و قوچگر (۳۰۵۰) اشاره کرد. در قسمت شمالی آن نیز رشته کوه فرعی با دره‌ های صخره‌ای و به عمق ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر وجود دارد که از معروف ترین و پر آب ترین آنها اخلمد می‌باشد، روستای اخلمد و آبشار های آن که آبشار اصلی آن به ۴۰ متر ارتفاع می رسد .

صعود به قله بینالود

معرفی رشته کوه کوه بینالود 

در فصل تابستان امکان صعود به قله بینالود طی یک برنامه یک و نیم روزه و همچنین در زمستان ودر صورت مناسب بودن هوا با یک برنامه ۴ روزه امکان صعود به قله می باشد، در جبهه جنوبی مسیر دو کوهی یک یال با شیب ملایمی این امکان را به شما می دهد تا بصورت آهسته و پیوسته خود را آرام به قله برسانید.

برای صعود زمستانی مناسب تر است و معمولا کوهنوردان از این مسیر در زمستان استفاده می کنند علت انتخاب این مسیر بیشتر بدین جهت است که از خطر سقوط بهمن در امان باشند. مدت زمانی که از این مسیر می توان به قله رسید حدود ۳۳/۵ ساعت است، لازم به ذکر است که در طول این مسیر چند چشمه وجود دارد که می توانید از آنها جهت آب مورد نیاز بهره برد.

معرفی رشته کوه کوه بینالود 

اما سریع ترین راه رسیدن به قله بینالود از مسیر یال گرده میسر می گردد که دقیقا به روی قله شما را هدایت می کند که باعث می شود در فاصله کمتری به قله برسید و به همین جهت مورد علاقه کوهنوردان است چون با سرعت بیشتری به قله می رسند. این یال در بین دو یال دوکوهی و سوزنی ها واقع شده است و در سمت شمال پناهگاه دو شهید نمایان است. در ابتدای شروع مسیر از این یال چشمه ای دائمی وجود دارد که قبل از صعود می تواند منبعی مناسب برای تامین آب مورد نیاز کوهنوردان باشد. پس از عبور از این چشمه فقط و فقط ۲ ساعت و نیم بعد به قله می رسید. اما نکته اینجاست که این مسیر برای تابستان مناسب است زیرا در زمستان این خطر وجود دارد که محل ریزش بهمن است و در صورتی که در زمستان این مسیر را انتخاب کردید باید بسیار احتیاط نمایید.

معرفی رشته کوه بینالود 

اما یکی از فنی ترین و پرهیجان ترین را ه های صعود به قله بینالود مسیر سوزنی ها می باشد. از پناهگاه دوشهید که ۵/۱۱ ساعت بگذرید به ابتدای مسیر سوزنی ها خواهید رسید که در این محل پناهگاهی به همت گوهنوردان بنا شده است که به نام پناهگاه مدرس از روی یال دو شهید دیده می شود قابل رویت است و ارتفاع آن ۲۹۰۰ متر است که از آنجا می توان ۳۳ ساعته به قله رسید. اما در این مسیر کوهنوردان باید به فنون کوهنوردی آگاه باشند و چون صعود کننده باید معابر سنگی را پشت سر بگذارد به همین دلیل این مسیر دارای هیجان و جذابیت زیادی است.

معرفی رشته کوه بینالود 

بلندترین قله ی رشته کوه بینالود قله شیرباد است که در روستای بوژان (از روستاهای بسیار دیدنی و گردشگری خراسان رضوی) قرار دارد. روستاهای دیگری در شمال و جنوب رشته کوه بینالود با نام های مغان، جاغرق، فریزی، کلیدر، دولت آباد، دیزباد، صومعه، دررود، طاغان و خرو قرار دارد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید