معرفی روستای باریکرسف کاشان

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

روستای باري كرسف در بخش جنوبی شهر کاشان قرار دارد و در بخش مرتفع شهر جای گرفته است. این روستای زیبا در دامنه مرتفع کوه گرگش واقع شده است و از سطح دریا 2240 متر ارتفاع دارد. قله این کوه در بخش غربی روستا با 3588 متر ارتفاع جای دارد که در بعضی مواقع حتی در تابستان روی این قله برف دیده می‌شود. 

آب و هوای این روستای کوهستانی، با طبیعت سرسبز و درختان زیبا و رودخانه‌هایی که بین آن‌ها جاری شده‌اند و همچنین به دلیل ارتفاع بالایی که دارد، بسیار خنک و دلپذیر است و جزء یکی از دیدنی های کاشان محسوب می‌شود که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

معرفی روستای باریکرسف کاشان

در این روستا زیارتگاه سلطان علی بن محمد باقر و همین‌طور دو امام‌زاده با نام‌های امامزاده حسین و امام‌زاده زید وجود دارد و به همین دلیل هرساله میزبان زواریین و گردشگران زیادی است.

 در این روستا قناتی قدیمی که قدمت آن به هزار پانصد سال پیش بر می‌گردد وجود دارد. این قنات از زیر آرامگاه شازده حسین سرچشمه می‌گیرد و به همین دلیل به قنات شاهزاده حسین معروف است. فینی‌ها حضرت سلطان علی را در این قنات غسل دادند.

مراسم سنتی مذهبی قالی شویان مشهد اردهال و مراسم جمعه نشلجی‌ها که هر ساله در دومین و سومین جمعه مهر ماه در این روستا برگزار می‌شود و مردم روستای باریکرسف میزبان اهالی فین کاشان و نشلج هستند.

معرفی روستای باریکرسف کاشان

در روستای باریکرسف دژ ها و قلعه های مربوط به دوره اشکانیان موجود است که نشان دهنده قدمت و تاریخی بودن آن است و همینطور نقطه ارتباطی و راهبردی میان کاشان و شهرهای غرب کشور بوده و هست.

این روستا در مشهد اردهال قرار دارد و دارای دو محله به نام محله بالا و محله پایین می‌باشد که جمعیت محله بالا حدوداً یک ونیم برابر بیشتر از محله پایین است و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۵۰ نفر (۲۳۰ خانوار) بوده‌است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید