منطقه تفریحی کوه آربابا بانه

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

بانه یکی از شهرهای زیبای دامنه شمال کوه های زاگرس است که در 20 کیلومتری از مرز عراق قرار دارد. بانه به دلیل داشتن طبیعت بکر و بی نظیر و داشتن بازارچه های مرزی به عنوان یکی از مهم ترین مناطق گردشگری ایران به شمار می رود.

اسم بانه را از کلمه ای کردی به اسم بان که به معنای بام می باشد گرفته اند، زیرا این شهر در سال های گذشته محل استقرار سربازان بوده است. این شهر جاذبه های دیدنی متفاوتی دارد که یکی از آ ن ها کوه آربابا است. 

آربابا (به کوردی ئاربابا)، نام یک کوه در شهر بانه در استان کردستان است، این کوه ۲۲۲۰ متر ارتفاع دارد و در جنوب شهر بانه قرار دارد. پارک دوکانان و پیر مراد در دامنه‌ی این کوه قرار دارند.

تاریخچه  کوه آربابا

منطقه تفریحی کوه آربابا بانه

این کوه یکی از مناطق دیدنی بانه به شمار می رود که ارتفاع آن حدود  2170 متر مربع است. این کوه در سالیان متمادی همچنان برقرار بوده است و قدمت آن به دوره دوم زمین شناسی بر می گردد، یعنی کوه آربابا از صدها قرن پیش وجود داشته است. سفر به شهرهای غرب نشین می تواند برای بسیاری از گردشگران لذت بخش باشد، چرا که علاوه بر داشتن جاذبه های منحصر به فرد از مردمان خونگرم و مهمان نوازی هم برخوردار هستند.

همان طور که گفته شد یکی از مناطق تفریحی و گردشگری شهرستان بانه این کوه است که گردشگران زیادی برای رفتن به آن جا و بازدید از آن راهی بانه می شوند علاوه بر این با رفتن به بانه می توانند از بازارچه ای مختلفی دیدن نمایند. در مورد علت نام گذاری کوه آربابا به این اسم داستان ها و روایت های مختلفی وجود دارد، اما هنوز هم نتوانسته اند علت اصلی نام گذاری این کوه را بیابند و با ابهاماتی رو به رو هستند.

اسم آربابا در قصه ها و شعرهای کردی مانند کوه آربابا در فرهنگ مردم بانه از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این کوه علاوه بر اینکه دارای غصه ای افسانه است محلی مناسب برای ورزش و کوهنوردی است، که پناه گاه مناسبی را در سال 1385 به کمک چند نفر  برای استراحت کوهنوردان در بالای کوه بر قرار کردند.

شرایط بازدید از  کوه آربابا

منطقه تفریحی کوه آربابا بانه

بازدید از این کوه دارای شرایط خاصی نیست، اما باید توجه داشته باشید که  راه پر پیچ و خم کوهنوردی را باید طی نمایید، بنابراین  وسایل مورد نیاز را باید با خود به همراه داشته باشید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

منطقه تفریحی کوه آربابا بانه

کوه آربابا در بانه و جاده کوهستانی آربابا واقع شده است. برای رفتن به این مکان باید توجه داشته باشید که نمی توانید ماشین خود را تا نزدیکی کوه ببرید و باید در چند کیلومتری از کوه ماشین خود را پارک نمایید و پیاده برای بازدید از کوه راهی شوید. 

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید