جاذبه دیدنی بندر باستانی سی نیز در دیلم

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

شهر دیلم با جاذبه های گردشگری متفاوت در شمالی‌ترین نقطه‌ی استان بوشهر قرار دارد که هم مرز با استان‌های کهگیلویه و بویر احمد و فارس است. هر ساله گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران برای تماشایِ جاذبه های دیلم به این شهر سفر می‌کنند.

سینیز یا شینیز بندری باستانی در بخش امام حسن کنونی واقع در شهرستان دیلم استان بوشهر بوده‌است که در ناحیه شمالی استان بوشهر میانه دو بندر مهروبان و جنابه (گناوه) قرار داشته و صنعت پارچه‌بافی آن شهرتی جهانی داشته، متون ادبی از بزرگان سینیز به‌خوبی یاد کرده‌اند.

بررسی باستان شناسی بندر سی نیز

 بندر باستانی سی نیز

سینیز یکی از محوطه‌های تاریخی – باستانی روستای عامری (لیراوی) است، تل و تپه‌های به جا مانده از شهر تاریخی سینیز در میانه روستاهای حصار، گاودار، بنه‌احمدون و بندر امام حسن می‌باشد.

در دوره ساسانیان سینیز در جایگاهی بلند از علم و فرهنگ و تمدن قرار داشت به طوری که دارای یک مرکز علمی (دانشگاه) و کتابخانه‌ای بزرگ بود. از نظر وضعیت دریایی، کشاورزی و صنعتی نیز سی‌نیز دارای رونق فراوان بوده‌است. پنبه مصری از عمده‌ترین واردات این بندر بوده و کشت کتان و کارگاه‌های بافندگی و روغن چراغ از جمله کالاهای پررونق آن بوده‌است. تجارت دریایی بندر سینیز با نقاط جهان از جمله: روم، مصر، هند، بصره و چین صورت می‌گرفته‌است. آب‌انبار قدیمی شهر تاریخی سینیز از آثار مشهور آن است.

بررسی تاریخی بندر سی نیز

بندر سی نیز (شی نیز) دیلم

دربارهٔ تاریخ سینیز و مطالب مرتبط با آن در منابع تاریخی متعدد نگاشته شده‌است. در حدود العالم من المشرق الی المغرب مؤلف ناشناسی می‌نویسد: «شینیز یا سینیز شهری است بر کران دریا، با نعمتهای بسیار و هوای درست و همه جامه‌های سینیزی از آنجا برند». در دورانهای مختلف تاریخی سینیز نیز همچون دیگر نقاط ایران دستخوش تغییرات فراوان گردیده و حاکمان فراوانی در آنجا حکمرانی نموده‌اند. بندر سینیز هرگز شوکت دیرینه خود را از دست نداد و در مقابل هجوم قرمطیان ایستادگی کرد.

وجه تسمیه بندر سی نیز

جاذبه دیدنی بندر باستانی سی نیز در دیلم

در مورد نام سینیز روایت چندان معتبری در دست نیست اما چنان‌که در بیان مردم قدیم منطقه امام حسن و سینیز رایج است نام سینیز در اصل شینیز بوده و شینزی شکل شکسته و تغییریافته شاه‌ناز می‌باشد؛ که در لهجه محلی به شی‌ناز خوانده می‌شده که حاکم این منطقه بوده تا اینکه سادات امام حسنی به این منطقه آمده‌اند و آنجا سکونت گزیده‌اند و به نام جد خود امام حسن شهرت داده‌اند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما