جاذبه گردشگری آبشار یخی نوا

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

آبشارها از جذاب‌ترین پدیده‌های طبیعی هستند. از آبشار نیاگارا تا دیگر آبشارهای مشهور که حتما اسم آن‌ها را شنیده‌اید. کشور ما هم آبشارهای زیادی در دل طبیعت خود دارد و از این بابت هم تنوع چشمگیری در محیط زیست ایران داریم. اما آبشار نوا یا آبشار یخی نوا در توابع لاریجان از شهرستان آمل در دامنه دماوند یکی از زیباترین و جالب‌ترین آبشارهای ایران است.

 آبشار یخی نوا

آبشار یخی نوا در طول سال كاملا یخ‌زده است و تنها در تابستان، برای مدت كوتاهی باریكه‌ی آبی از كنار آن جاری می‌شود. این آبشار كه از جاذبه های گردشگری لاریجان به شمار می‌رود، هشت متر ارتفاع و سه متر پهنا دارد و در نزدیكی قله پرشكوه دماوند، در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا جای گرفته است. سطح یخ در این آبشار، مانند دیگر آبشارهای یخی صاف و یك‌دست نیست؛ بلكه به‌صورت قندیل‌‌هایی است كه روی یك‌دیگر قرار گرفته‌اند.

تنها در ماه مرداد و در اوج گرما هنگام ظهر آب باریکه‌هایی از آن جریان پیدا می‌کنند که پس از گذشت ساعتی دوبار یخ می‌بندند و آبشار به حالت همیشگی‌اش بر می‌گردد.

آبشار نوا در تابستان

بنابراین بهترین زمان برای سفر به نوا همان فصل تابستان است و لازم نیست نگران آب شدن یخ‌های آبشار باشید. اما با توجه به ییلاقی بودن منطقه و آب و هوای خاص ارتفاعات حتما تجهیزات مناسب مثل کفش کوهنوردی، لباس گرم، بادگیر کیسه خواب در صورت برنامه برای شب‌ماندن و … را به همراه داشته باشید.

آبشار یخی نوا، از دو قسمت تشكیل شده كه قسمت پایینی پانزده و قسمت بالایی هشتاد متر طول داشته و شیب آن در حدود ۸۵ درجه است. این نكته قابل ذكر است كه بر روی آبشارهای یخی از این نوع، سطح یخ صاف و یكدست نبوده و بصورت قندیل های یخی بزرگی روی هم چیده شده اند و همین موضوع برزیبایی آن می افزاید.

آبشار یخی نوا کجاست؟

آبشار یخی نوا کجاست؟

روستای نوا یکی از توابع لاریجان است که حدودا ۸۰ کیلومتر با آمل فاصله دارد و برای رسیدن به آن از تهران حدود ۲ ساعت و نیم زمان لازم است.

برای اینکه به روستای نوا برسید باید بعد پلور و خروجی روستای لاریجان و رینه مسیر خود را ادامه بدهید و بعد از حدود ۲۰۰ کیلومتر از رستوران سالاری خروجی نوا را می‌بینید. سپس باید میسر نوا را حدود ۵ کیلومتر ادامه بدهید تا به جاده باغ فرعی برسید که به آبشار یخی منتهی می‌شود.
با توجه به موقعیت مکانی روستای نوا و آبشار بهتر است با ماشین شخصی به این‌جا بروید. همچنین درنظر داشته باشید که برای دیدن آبشار باید پیاده‌روی و حتی در قسمت‌هایی کوهنوردی کنید.

آدرس :استان مازندران، ۸۵ كیلومتری جنوب آمل، جاده هراز، روستای نوا

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما