معرفی موزه نقده / از جاذبه های مهم شهرستان نقده

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

شهرستان نقده نیز یک شهر ۱۲۵ هزارنفره است که در جنوب آذربایجان غربی واقع‌شده است. این منطقه در اصل محل زیست بشر اولیه نیز بوده است و سابقه سکونت در آن به ۸۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. این شهر در اصل محل زیست اقوام مختلف بوده است و این به دلیل وجود آب فراوان در این منطقه بوده است که باعث ایجاد زمین‌های حاصل خیز شده و شهر نقده را نیز به وجود آورده است. گفته می‌شود قبل از ورود آریایی‌ها این منطقه به نام اشنویه شناخته می‌شده است.

موزه نقده

موزه شهرستان نقده در سال ۱۳۷۹ در مساحتی بالغ بر ۶۰۰ متر مربع افتتاح و فعالیت خود را به عنوان موزه باستان شناسی منطقه آغاز کرد . ساختمان موزه شهرستان نقده در دامنه تپه و در مجاورت یک مجموعه تفریحی قرار گرفته است.

موزه شهرستان نقده دارای یک سالن نمایش می‌باشد که ویترین‌های آن چوبی و به دو گونه تلفیق با ستونها و دیوار سالن نمایش طراحی شده است. اشیاء به نمایش گذاشته شده شامل دو بخش هستند: بخش اول مربوط به اشیاء قبل از میلاد مکشوفه از تپه حسنلو است که عبارتند از انواع سفالینه‌ها در اشکال و رنگ‌های مختلف، اشیاء مفرغی متنوع مانند شیرها، سنجاق ها و … ، آجرهای لعابدار، اشیاء تزئینی و مهرها و ظروف شیشه‌ای.
بخش دوم موزه مربوط به اشیاء سایر مناطق مانند سکه‌های اشکانی، ساسانی و سکه‌های ادوار اسلامی، سفالینه‌های کتیبه‌دار به خط کوفی، انواع مهر، اشیاء تزئینی و آلات جنگی می‌باشد.

اشیا موجود در موزه نقده

اگر به این موزه رفتید باید بدانید که در اطراف شما مراکز مهم دیگری نیز وجود دارد که شامل: شهربازی قالاباشی، بیمارستان فاطمه زهرا، مجتمع تجاری بنابی، پارک لاله، فروشگاه حیدری و کافه برودپیک می‌شود که شما می‌توانید بعد از بازدید از این موزه به یکی از این مراکز مراجعه کنید.

تپه جسنلو کجاست؟

تپه حسنلو

این تپه نیز در ۷ کیلومتری شهر نقده قرار دارد و در اصل یکی از تپه‌های بسیار باارزش و باستانی تلقی می‌شود که قدمتی بیشتر از هفت هزار سال پیش از میلاد می‌رسد. یکی از آثاری که در این تپه کشف‌شده است و بسیار مورد اهمیت است، جام طلای حسنلو است که درواقع به عصر آهن تعلق دارد و در موزه ایران باستان نگه‌داری می‌شود. در پی کاوش‌هایی که انجام‌شده است، باستان شناسان عقیده دارند که در این تپه ۱۰ دوره مختلف زمانی، سکونت وجود داشته است. در اصل بیشترین آثاری که در این تپه حفاری و کشف‌شده است در موزه نقده نگه‌داری می‌شود. شما می‌توانید به بازدید از این تپه نیز بپردازید و کافی است از شهر نقده آدرس تپه حسنلو را از اهالی بپرسید. در اصل موزه نقده و تپه حسنلو دو جاذبه مهم شهرستان نقده محسوب می‌شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما